Spoločnosť SpaceX dnes ľudí do vesmíru neposlala, let zrušili pre počasie

  • Súkromná spoločnosť SpaceX v spolupráci s NASA dnes večer pošle do vesmíru svoju prvú raketu s ľudskou posádkou
  • Úspech tejto misie by mohol znamenať obnovenie letov do vesmíru z Ameriky
  • Pozri sa na možnosti, ako si túto významnú udalosť môžeš z pohodlia domova pozrieť online aj ty
SpaceX posiela svojich prvých NASA astronautov do vesmíru
NASA/Kim Shiflett
  • Súkromná spoločnosť SpaceX v spolupráci s NASA dnes večer pošle do vesmíru svoju prvú raketu s ľudskou posádkou
  • Úspech tejto misie by mohol znamenať obnovenie letov do vesmíru z Ameriky
  • Pozri sa na možnosti, ako si túto významnú udalosť môžeš z pohodlia domova pozrieť online aj ty

Aktualizované o 22:23: Let zrušili pre počasie.  Štart presunuli na sobotu.

Pôvodný text: Písal sa júl 2011, kedy NASA pomocou raketoplánu Atlantis poslala z americkej pôdy ľudskú posádku na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Následne potom toto privilégium stratila a počas 9 rokov sa tak astronauti museli spoliehať väčšinou na ruskú vesmírnu agentúru s názvom Roskomos. 

Už dnes by sa však toto dlhotrvajúce čakanie malo skončiť. Miliardár a vizionár Elon Musk v rámci svojej firmy SpaceX dnes plánuje vyslať dvoch astronautov NASA na Medzinárodnú vesmírnu stanicu z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Doviesť by ich tam mala kozmická loď Crew Dragon na rakete Falcon 9. Informoval o tom portál cnet.com

SpaceX dnes pošle do vesmíru svojich prvých ľudí
zdroj: NASA

Ako píše vo svojom článku portál Space, prvý prototyp tejto kozmickej lodi vznikol už v roku 2012 ešte pod názvom Cargo Dragon. Ide o nepilotované kozmické plavidlo, ktoré sa využíva dodnes. 

V roku 2014 NASA vybrala spoločnosť SpaceX v spolupráci s firmou Boeing na to, aby postavilo kozmickú loď, pomocou ktorej budú môcť astronauti lietať na ISS. 

Ide o prvý súkromný let s ľudskou posádkou do vesmíru

Elon Musk je už dlho známy tým, že jeho dlhodobým cieľom sú súkromné lety do vesmíru a dobitie Marsu. Tieto myšlienky hlása Musk od roku 2002, kedy založil firmu SpaceX z peňazí, ktoré získal za predaj podielu v PayPale. 

Okrem iného je taktiež jeho dlhodobým cieľom výrazne znížiť náklady na cestovanie do vesmíru a umožniť tak ľudstvu postupnú kolonizáciu vesmíru. 

Najnovšie sa však do vesmírneho boja zapojil aj najbohatší muž sveta Jeff Bezos, ktorý chce s Muskom súťažiť o to, kto z nich pošle ľudí opäť na Mesiac. Na družicu Zeme by sme sa mohli vrátiť v roku 2024. 

Čo sa týka kolonizácie Marsu, tak prvé lety by sa mali uskutočniť už v roku 2022, kde by mali na červenej planéte pristáť dve nákladné lode s nákladom. Uvádza sa to na oficiálnej stránke firmy SpaceX.

Súčasťou tohto nákladu má byť aj elektrický pick-up Cybertruck.

Misia dostala názov DEMO-2 

Jej súčasťou sú aj profesionálni a skúsení astronauti Bob Behnken a Doug Hurley, ktorí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu poletia. Štart tejto misie je naplánovaný na dnes o 22:33 nášho času. 

Ešte pred samotným štartom prešla misia pred pár dňami kritickou kontrolou pripravenosti, v rámci ktorej NASA vypočítala aj riziko straty posádky či zlyhanie celkovej misie. 

Nie je to prvýkrát, čo by mohla vesmírna misia pod záštitou Elona Muska a SpaceX dopadnúť neúspešne. Stačí si spomenúť na marcové zlyhanie jedného z motorov na rakete Falcon 9, ktorý krátko po štarte zlyhal. 

Podľa slov Elona Muska bolo toto zlyhanie zapríčinené malým množstvom čistiaceho prostriedku v motore. Štart rakety, ktorá mala na obežnú dráhu vyniesť už piatu sériu satelitov Starlink. 

Štart môže ovplyvniť aj počasie

Veľký vplyv na samotný štart DEMO-2 má aj počasie, ktoré tím z firmy SpaceX a ľudia z NASA neustále monitorujú. Podľa posledného tweetu SpaceX však predpoveď počasia je na 60% priaznivá na to, aby sa štart mohol uskutočniť.

Včera boli taktiež skontrolované všetky systémy, ktoré sú pripravené na to, aby Crew Dragon mohol vyniesť ľudí do vesmíru. 

Možnosti, ako si štart tejto misie pozrieť z domu online

Nebyť pandémie koronavírusu, tak by pravdepodobne táto udalosť prilákala do Kennedyho vesmírneho centra veľké množstvo ľudí. Uvedomuje si to aj hlavný poradca SpaceX a bývalý astronaut Garrett Reisman. 

Ten sa vyjadril, že SpaceX a NASA sa snažia odradiť širokú verejnosť od toho, aby sa zhromažďovala vo veľkých skupinách, keďže to pre ľudí môže byť nebezpečné.

„Áno, bude to tentokrát iné, ale vzhľadom na všetky veci, ktoré sme museli obetovať, aby ľudia boli počas tejto pandémie v bezpečí, si myslím, že je to v poriadku,“ vyjadril sa Reisman pre magazín Forbes.

Skvelou správou však je, že tento vesmírny zážitok si budeš môcť vychutnať online pomocou live streamu na NASA TV. Vlastný stream ponúkne aj SpaceX na svojej stránke. 

Ako uviedol portál Futurism, pre skutočných nadšencov pripravila NASA aj takzvanú virtual guest experience, ktorá je súčasťou iniciatívy Launch America. Táto virtual guest experience zahŕňa v sebe videá o výcvikových zariadeniach astronautov, historickom centre Launch Complex 39A či videá o stavbe kozmickej lode Crew Dragon. 

Možnosť sledovať raketu Falcon 9 s kozmickou loďou Crew Dragon na vlastné oči budú môcť aj obyvatelia veľkej Británie. Britský astronaut Tim Peake sa pre Daily Mail vyjadril, že raketa môže byť Britom viditeľná približne o 21:50 britského času, ak sa budú pozerať na juhozápad. 

Všetko však záleží od toho či bude v tom čase nad Britániou jasná obloha. Hovorca kancelárie Met Office, Grahame Madge sa vyjadril, že nad väčšou časťou Veľkej Británie by malo byť dnes večer pomerne jasno. 

Ak sa misia podarí, čo to bude znamenať pre ľudstvo? 

Úspešné vyslanie ľudí do vesmíru pomocou súkromných spoločností by pre ľudstvo a budúcnosť vesmírneho programu znamenala mnoho. Jednak by sa ušetrili náklady vďaka tomu, že NASA by postupne prestala byť závislá od ruskej pomoci.

Rusi si totiž podľa článku v Business Insideri pýtali v roku 2018 za jednu sedačku v rakete Sojuz poplatok 81 miliónov dolárov. Dnes to môže byť ešte viac. 

Oveľa dôležitejšie je však to, že ak sa misia DEMO-2 úspešne podarí, už o mesiac bude na Medzinárodnú vesmírnu stanicu vyslaná Crew-1 so štvorčlennou posádkou na palube. 

Tento let by však už bol súčasťou pravidelných súkromných letov do vesmíru firmy SpaceX. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: CNET, Space, Forbes, Futurism, TechCrunch, BusinessInsider, DailyMail

Najnovšie videá

Trendové videá