SpaceX vyniesla astronautov na polárnu orbitu. Historicky prvej misii velí maltský miliardár

  • SpaceX vyslala astronautov na polárnu orbitu, čím dosiahla historický míľnik
  • Veliteľom posádky je maltský podnikateľ v kryptomenách
Space X
Zdroj: Instagram/spaceX, Instagram/ElonrMuskk
  • SpaceX vyslala astronautov na polárnu orbitu, čím dosiahla historický míľnik
  • Veliteľom posádky je maltský podnikateľ v kryptomenách

Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX vyniesla na polárnu obežnú dráhu štyroch astronautov v rámci niekoľkodennej súkromnej misie Fram2. Veliteľom posádky je maltský podnikateľ v kryptomenách Chun Wang, informovali svetové agentúry. Touto misiou sa SpaceX zapísala do histórie, pretože ako prvá spoločnosť vyslala ľudskú posádku na polárnu orbitu, čo bolo doteraz niečo nevídané. Informuje ČTK.

Misia na polárnej dráhe

Misia na polárnej obežnej dráhe znamená, že loď s posádkou bude počas obletov Zeme prelietavať nad južným a severným pólom. Predchádzajúce pilotované misie oblietali Zem od západu na východ, čím využívali rotáciu Zeme, aby si udržali nižší sklon voči rovníku. Ako spomenul šéfredaktor portálu Kosmonautix.cz Dušan Majer, Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) má sklon k rovníku približne 53 stupňov a doterajší rekord držal bývalý Sovietsky zväz s letom v sklone asi 65 stupňov. Polárna obežná dráha má oproti rovníku sklon 90 stupňov.

Wang a jeho traja spolupracovníci odštartovali na palube modulu Crew Dragon spoločnosti SpaceX v pondelok o 21:47 miestneho času (v utorok o 03:47 SEČ) z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Ich misia okolo zemských pólov by mala trvať tri až päť dní, počas ktorých vykonajú 22 výskumných experimentov, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na vplyv kozmického letu a nízkej gravitácie na ľudské telo.

Wang už polárne oblasti osobne navštívil, ale chcel si ich prezrieť aj z vesmíru. Cieľom jeho cesty je tiež „posunúť hranice a zdieľať poznatky“, povedal podnikateľ pred štartom. Spolu s Wangom je na palube aj nórska filmárka Jannicke Mikkelsenová, nemecká výskumníčka v oblasti robotiky Rabea Roggeová a austrálsky sprievodca po polárnych oblastiach Eric Philips. Ide o šiesty let pre súkromných astronautov, ktorý organizovala spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska.

Astronauti sa vrátili na Zem vďaka SpaceX

Dvojica amerických astronautov, ktorí na viac ako deväť mesiacov uviazli na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), sa 18. marca neskoro večer SEČ vrátila na Zem. Modul Crew Dragon od spoločnosti SpaceX s nimi úspešne dosadol do Mexického zálivu, ukázal priamy prenos na webe amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Modul s Barrym Wilmoreom, Sunitou Williamsovou a dvojicou ďalších astronautov dosadol na hladinu mora neďaleko floridského pobrežia o 17:57 miestneho času (22:57 SEČ). Pre šesťdesiatdva ročného  Wilmorea a päťdesiatdeväť ročnú Williamsovú tým skončila mnohomesačná vesmírna odysea. Dvojica, ktorá sa k ISS vydala 5. júna minulého roka, mala na vesmírnej stanici pôvodne stráviť len niekoľko dní, ale ich loď Starliner od spoločnosti Boeing mala technické problémy, a NASA preto rozhodla, že návrat v nej nie je bezpečný.

Astronauti od tej doby nútene zostali na ISS až do marca tohto roka, keď sa modul Crew Dragon odpojil od vesmírnej stanice a vydal sa smerom k Zemi.

NASA si pred desiatimi rokmi v rámci programu spolupráce s komerčnými subjektmi objednala kozmické plavidlá u spoločností SpaceX a Boeing. Zatiaľ čo prvý let Crew Dragon od SpaceX s posádkou sa uskutočnil v roku 2020, Starliner od Boeingu kvôli mnohonásobným prieťahom pri vývoji a následným odkladom nakoniec s astronautmi vzlietol až minulý rok 5. júna.

Čítajte viac z kategórie: Veda a vesmír

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Trendové videá