SpaceX vypustila na obežnú dráhu špionážny satelit: Poskytuje údaje o pohybe nepriateľa v reálnom čase

  • SpaceX prostredníctvom rakety vypustila na obežnú dráhu satelit
  • Misia nesie názov NROL-153
  • Zameriava sa na menšie satelitné siete
Raketa
Misia NROL-153 Reprofoto/SpaceX
  • SpaceX prostredníctvom rakety vypustila na obežnú dráhu satelit
  • Misia nesie názov NROL-153
  • Zameriava sa na menšie satelitné siete

Spoločnosť SpaceX vyslala na obežnú dráhu misiu NROL-153 pomocou rakety Falcon 9. Stalo sa tak vo štvrtok 9. januára 2025 vo večerných hodinách miestneho času, informuje o tom oficiálny portál SpaceX.

Raketa Falcon 9 úspešne vypustila špionážny satelit pre americkú vládu, konkrétne pre agentúru National Reconnaissance Office (NRO), ktorá sa špecializuje na vývoj a prevádzku špionážnych satelitov.

Tento štart bol už 22. letom tejto konkrétnej rakety. Misia predstavuje siedme vypustenie v rámci novej stratégie NRO s názvom „rozsiahla architektúra“. Táto stratégia sa zameriava na využitie na menších a rozptýlených satelitných sieti.

Misia NROL-153

Táto misia predstavuje posledný krok agentúry pri vytváraní rýchlej konštelácie satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme.

„Nadväzujúc na úspech štartu NROL-149 zo 17. decembra, dnešná misia demonštruje pokračujúcu kadenciu štartov, ktorá posilňuje spravodajské, sledovacie a prieskumné schopnosti NRO,“ uviedla agentúra vo vyhlásení, na ktoré sa odkazuje aj portál spacenews.com.

Raketa vyštartovala vo večerných hodinách miestneho času z Kalifornie zo štartovacej plochy Space Launch Complex-4 East.

Misia NROL-153 je súčasťou rozrastajúcej sa siete menších satelitov. Ich cieľom je zvýšiť spoľahlivosť a rýchlosť reakcií amerických vesmírnych spravodajských systémov. Agentúra NRO, ktorá spravuje vývoj a prevádzku špionážnych satelitov v USA, za posledný rok vypustila takmer 100 satelitov.

Agentúra plánuje v roku 2025 asi dvanásť štartov rakiet. Polovica z nich sa zameria na novú stratégiu, ktorá namiesto veľkých a drahých satelitov preferuje menšie a početnejšie satelity. Hlavným cieľom je zabezpečiť rýchlejšie doručovanie údajov a zvýšiť odolnosť voči hrozbám, ako sú napríklad protisatelitné zbrane.

Rozšírená architektúra NRO

Rozšírená architektúra NRO (National Reconnaissance Office) je založená na využívaní moderných a efektívnych satelitov. Najčastejšie využívané satelity sú vytvorené spoločnosťami SpaceX a Northrop Grumman. Táto inovatívna stratégia predstavuje významný krok v oblasti vesmíru.

Satelity využívajú pokročilé technológie, ktoré slúžia na diaľkové snímanie. To poskytuje údaje o pohybe nepriateľa v reálnom čase. Informácie sú dôležité pre podporu vojenských operácií Spojených štátov amerických. Táto technológia zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní bezpečnosti krajiny a jej spojencov.

Raketa Falcon 9

Ako sme ťa už informovali, 21. decembra 2024 raketa Falcon 9 vyštartovala na obežnú dráhu spoločne s tridsiatimi satelitmi. Medzi nimi sa nachádzala aj družica LASARsat, ktorú navrhli českí stredoškoláci. Družica má pomôcť v boji proti kozmickému odpadu. 

Misia, ktorá sa konala koncom decembra, je súčasťou programu Small Satellite Rideshare (SSR), ktorý spoločnosť SpaceX spustila v auguste 2019. Program umožňuje menším zákazníkom dopraviť ich družice na obežnú dráhu. Spoločnosti SpaceX sa tak podarilo získať významný podiel na trhu vynášania malých satelitov. Do roku 2023 spoločnosť ponúkala zdieľané štarty prevažne na heliosynchrónne dráhy.

Misie nesú aj názov Transporter. Podľa dostupných informácií sa ich uskutočnilo jedenásť a počas nich bolo vynesených približne 954 malých družíc.

Spomínaná raketa Falcon už do vesmíru vyslala tridsať satelitov od rôznych spoločností. Tieto satelity majú slúžiť na sledovanie pozemnej, leteckej a námornej dopravy a poskytovať údaje pre dlhodobé predpovede počasia. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: SpaceX, spacenews.com, Startitup 

Najnovšie videá

Trendové videá