Spaľovanie mŕtvych ako snaha zakryť straty: Rusi majú 100-hektárové pohrebiská, tvrdí Ukrajina
- Na spaľovanie mŕtvych na otvorenom priestranstve upozornili Ukrajinci
- Domáci vraj cítia smrad už dlho
- Ruské straty sú vraj obrovské, ukrajinské neznáme
- Na spaľovanie mŕtvych na otvorenom priestranstve upozornili Ukrajinci
- Domáci vraj cítia smrad už dlho
- Ruské straty sú vraj obrovské, ukrajinské neznáme
Ruská invázia na Ukrajinu si už vyžiadala obrovské množstvo obetí. Či už na jednej alebo na druhej strane, úmrtia vojakov neustále pribúdajú. Podľa ukrajinských síl na ruskej strane denno-denne narastá počet obetí (vážne zranených alebo zabitých) v stovkách.
Obe strany sa to však snažia utajiť a hromadné spaľovanie mŕtvych sa vraj stalo bežnou ruskou praktikou.
Ako sme ťa informovali v tomto článku, vo vojne na Ukrajine už podľa Kyjeva Rusi stratili približne cez 250 000 jednotiek. Podľa najnovších aktualizácií generálneho štábu krajiny Moskva za uplynulý štvrtok (10. 8.) prišla o 580 vojakov, čím sa celkové straty vyšplhali na 252 780 ľudí.
Pri personálnych stratách sa uvádzajú vojaci vyradení z boja. Ide teda aj o vážne zranených aj mŕtvych. K 7. júlu štatisti evidovali približne 50-tisíc zabitých ruských jednotiek.
Ruskí vládni predstavitelia od začiatku vojny priznali len 6 000 obetí na svojej strane.
Na strane Ukrajiny však takisto existujú pokusy o utajenie obetí. Presné čísla nepoznáme, no z uniknutých dokumentov USA a NATO vyplýva, že spojenci vo februári tohto roka evidovali 15 500 až 17 000 zabitých Ukrajincov, pričom ďalších 106 500 až 110 500 sa zranilo.
Utajovanie strát
Nie je teda žiadnou novinkou, že Rusko sa snaží svoje straty tajiť, no podľa námestníčky ukrajinského ministra obrany Hanny Maľarovej to robia až extrémnym spôsobom.
Na Telegrame totiž uviedla, že „všade na frontoch prebiehajú aktívne bojové operácie a veľa nepriateľov zomiera“.
Maľarová píše o každodenných stovkách mŕtvych na východe aj na juhu, čo Rusi nechcú prezradiť.
„Velenie ruských okupačných síl sa snaží skrývať skutočné straty personálu a vykonáva pochovávanie na dočasne okupovaných územiach bez toho, aby previezli telesné pozostatky do Ruska,“ tvrdí námestníčka ministra obrany Ukrajiny.
Pálenie
Pochovávanie však nie je jedinou praktikou, o ktorej ukrajinský štáb informuje. Poukazuje tiež na spaľovanie mŕtvych.
„Áno, neďaleko Melitopolu v Záporožskej oblasti takmer nepretržite na otvorenom priestranstve spopolňujú telá ruských vojakov, ktoré okupanti rozvážajú na nákladných autách. Miestni obyvatelia pociťujú charakteristický štipľavý dym už dlho,“ opísala Maľarová.
Okupanti podľa nej zvážajú svojich mŕtvych do márnice v Čaplynke v Chersonskej oblasti. Tých následne pochovávajú na dvoch miestach. Jedno z nich má rozlohu až 100 hektárov, tvrdí.
Straty možno len ťažko odhadnúť
Newsweek sa v tejto súvislosti obrátil na Marinu Mironovú, postdoktorandku na Katedre vojnových štúdií na King’s College v Londýne, podľa ktorej „je veľmi ťažké určiť počet obetí v prebiehajúcom konflikte, pretože obe strany sa snažia udržať údaje v tajnosti a zvýšiť počet obetí na strane protivníka“.
Ako sme ťa informovali koncom roka 2022, Ukrajinci dokonca tvrdili, že Rusi majú pre svoje jednotky pripravené aj mobilné krematóriá. Ide o zariadenia na spopolňovanie mŕtvych na kolesách. Kyjev však v tom čase tieto tvrdenia nedokázal podložiť.
Ostreľovanie Kyjeva
Rusko aj naďalej podniká nálety a raketové útoky na ukrajinské mestá chránené špičkovými protiraketovými systémami. Systémy protivzdušnej obrany v piatok zostrelili ruské hypersonické strely Kinžal vypálené na Kyjev, oznámila vojenská správa v ukrajinskom hlavnom meste.
TASR informuje, že v piatok v Kyjeve zaznamenali viacero výbuchov. Išlo o zásahy protivzdušnej obrany proti týmto strelám, píše DPA. Úlomky z nich podľa úradov dopadli aj na územie detskej nemocnice a strechu súkromného domu v severnej časti Kyjeva. Obete nehlásili.
Systémy protivzdušnej obrany boli aktivované aj vo Vinnyckej a Chmeľnickej oblasti v západnej časti Ukrajiny.
Varovanie pred leteckými útokmi vydali v piatok pre celé územie Ukrajiny po tom, ako spozorovali ruské stíhacie lietadlá MiG-31K. Tie sú schopné odpáliť strely Kinžal.
Hypersonické strely dokážu letieť päťkrát rýchlejšie ako zvuk a po komplexnej trajektórii, preto je veľmi ťažké ich zachytiť. Strela Kinžal môže dosiahnuť rýchlosť viac než 12 200 kilometrov za hodinu (10 machov) a zasiahnuť cieľ až vo vzdialenosti 2 000 kilometrov, napísala stanica BBC. Môže niesť konvenčné i jadrové hlavice.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Telegram/Ганна Маляр, Archív SIU, TASR