Španielsko napreduje míľovými krokmi, pre ženy chce zaviesť „menštruačné voľno“
- Španielsko možno prijme zákon umožňujúci „menštruačné voľno“
- Zmeny by mali prísť aj v iných oblastiach
- Úprava interrupcií spôsobuje kontroverziu
- Španielsko možno prijme zákon umožňujúci „menštruačné voľno“
- Zmeny by mali prísť aj v iných oblastiach
- Úprava interrupcií spôsobuje kontroverziu
Zdá sa, že Európa opäť vykročila správnym smerom a konečne načúva žiadostiam žien. Ide konkrétne o Španielsko, ktoré postupne prichádza so zavedením plateného voľna v prípade silných menštruačných ťažkostí. Na svoje rozhodnutie má jasné dôvody.
Menštruácia ako objektívny dôvod
Rozhodnutie by malo padnúť budúci týždeň. Ak by tento návrh prešiel španielskou vládou, západ by sa mohol popýšiť prvou krajinou vôbec, ktorá ženám uzná menštruáciu ako pádny dôvod neprítomnosti v práci.
V očiach Španielskej Gynekologicko-pôrodnickej asociácie je tento návrh úplne logický, keďže približne každá tretia žena trpí počas menštruácie takzvanou dysmenoreou, informuje The Telegraph. Ide o výrazné bolesti a silné kŕče, v horších prípadoch sa medzi symptómy môže zaradiť aj hnačka či zvýšená teplota.
„Keby niekto počas ochorenia trpel týmito symptómami, bol by bez otázok prepustený domov. To isté by malo platiť aj pri ženách. Ak má silné menštruačné bolesti, mala by ostať doma,“ vyjadrila sa štátna tajomníčka Angela Rodríguez.
Nie sú prví
Táto „praktika“ pritom nie je žiadnou novinkou ani vo svete, ani priamo v Španielsku. Čo sa týka zvyšku sveta, hneď niekoľko krajín si adoptovalo tento systém. Patria medzi ne Južná Kórea, Indonézia, Zambia a aj Japonsko. Posledná spomenutá krajina ženám umožnila neprísť do práce kvôli menštruácii už v roku 1947, informuje portál Women’s Agenda.
V Španielsku túto debatu zase rozprúdilo katalánske mesto Girona, ešte v júni minulého roka. Vedenie mesta totižto oznámilo, že pre svojich zamestnancov zavádza 8 hodín plateného voľna v prípade silných menštruačných syndrómov, a to pre všetky ženy, transrodové osoby, či nebinárne osoby.
Jedinou podmienkou bolo, že zamestnanci si tieto vymeškané hodiny musia dobehnúť počas najbližších troch mesiacov, píše The Guardian.
Toto rozhodnutie, cestou ktorého sa vybralo aj mesto Castellón de la Plana či Bristol, prinútilo zvyšok sveta premýšľať nad oficiálnym zavedením tohto „menštruačného voľna“.
Dáta z Bristolu naznačujú, že až 14 % žien muselo využiť dovolenku či takzvané „sick days“ práve kvôli spomínaným ťažkostiam. Cieľom týchto zmien je preto pretlačiť novú pracovnú kultúru, v ktorej ženy nebudú týmto spôsobom v nevýhode.
Arzenál zmien
Menštruačným voľnom však progresívne zmeny v Španielsku nekončia. Podľa Telegraphu je súčasťou návrhu zákona aj povinnosť vybaviť školy hygienickými produktmi, akými sú napríklad vložky.
K tejto súčasti sa opäť vyjadrila Rodríguez, ktorá tvrdí, že „jedna zo štyroch žien nemá možnosť si vybrať hygienické produkty, z finančných dôvodov“. Práve preto chce, aby boli distribuované v školách, bez akýchkoľvek poplatkov.
Snáď najkontroverznejším rozhodnutím, v rámci katolíckeho Španielska, je návrh úpravy zákona o potratoch, o ktorom informuje opäť Telegraph, Miestna ľavicová vláda chce totižto zaviesť potraty pre osoby vo veku 16 a 17 rokov bez oficiálneho súhlasu rodičov, či zákonných zástupcov.
Táto téma v súčasnosti v krajine predstavuje značný problém, keďže existujú „bezpotratové zóny“, v ktorých môžu doktori odmietnuť vykonať interrupciu z osobných etických dôvodov.
Španielska vláda sa už snažila dosiahnuť lepšie prostredie pre osoby, ktoré sa pre interrupciu rozhodnú. Ako odpoveď na časté protesty pred interrupčnými klinikami zaviedla zákon, ktorý zakazuje akékoľvek urážky, obťažovanie či zastrašovanie týchto osôb.
Ani samotné rozhodnutie o zavedení spomínaného voľna sa nevyhlo kritike či kontroverzii. Panujú totižto obavy, či by takýto zákon neovplyvnil zamestnávateľov pri nábore žien. Mohol by teoreticky znížiť ich záujem o ženské zamestnankyne, alebo by ich mohol odradiť od obsadenia žien do dôležitých firemných pozícií.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Telegraph, Women, The Guardian