Spánkom môžeš podporiť tvoju efektivitu, úspešnosť aj produktivitu. Ak spíš nahý, zvyšuješ si tým sebavedomie
- Spánok je fascinujúci biologický jav
- Kradne nám čas alebo nám ho šetrí?
- Spánok je fascinujúci biologický jav
- Kradne nám čas alebo nám ho šetrí?
Spánok je jedným z najzáhadnejších fenoménov týkajúci sa všetkých živých organizmov. Nedá sa bez neho žiť a aj napriek tomu sa zdá, akoby nám uberal priveľa drahocenného času. V dnešných časoch, keď je vyvíjaný neustály tlak na produktivitu, sa zdá, akoby bol spánok zbytočný. Prečo by si však spánku mal venovať svoju pozornosť?
Prečo sa nám chce spať?
Človek prespí tretinu svojho života. Tento čas strávený spaním je predmetom skúmania mnohých štúdií a témou rôznych kníh. Biorytmus každého je nastavený trochu inak. To znamená, že aj potreba spánku je individuálna.
Robin Sharma v knihe Klub ranostajov píše, že je možné postupne upravovať svoj spánkový cyklus, a to postupným posúvaním budíka. Každý deň však len o niekoľko minút.
Spánkový cyklus sa inak nazýva aj cyrkadiánny rytmus a ten sa podľa Psychology Today riadi našimi vnútornými hodinami. Tieto „hodiny“ sa nachádzajú v časti mozgu, ktorá sa nazýva hypotalamus.
Hypotalamus vníma pomocou očí, či je v našom okolí svetlo alebo tma, a podľa toho v tele vyvoláva procesy, ktoré nám spôsobia únavu alebo nás nabudia. Únavu spôsobuje hormón zvaný melatonín, ktorý mozog do tela vyplavuje práve počas noci.
Štyri fázy a REM
Very Well Health opisuje 5 fáz spánku. Prvé štyri fázy sú bez názvu a posledná sa nazýva REM fáza. Skratka REM znamená Rapid Eyes Movement, čiže rýchly pohyb očí. Každá z týchto fáz trvá približne 90 až 110 minút.
Počas prvej fázy cyklu prebieha zaspávanie, a teda je veľmi jednoduché človeka zobudiť. Taktiež môžeš mať pocit, že padáš, keďže telo sa pomaly „vypína“.
Druhá fáza trvá najdlhšie a počas nej aktivita nášho mozgu spomaľuje. Tretia fáza je začiatkom hlbokého spánku. Počas nej je veľmi ťažké človeka zobudiť, a ak sa to niekomu podarí, bude sa cítiť prvých pár minút dezorientovaný.
Štvrtá fáza je pokračovaním hlbokého spánku a je kľúčovou pre kvalitný spánok. V poslednej REM fáze mávame sny, zrýchli sa nám dych aj tep a naše telo je paralyzované. REM fáza je dodnes nedostatočne prebádanou oblasťou.
Ako dlho dokáže človek vydržať bez spánku?
V histórii ľudstva boli vykonané mnohé spánkové experimenty. Najzaujímavejšími boli experimenty týkajúce sa spánkovej deprivácie. Hlavnou otázkou takýchto experimentov bolo: Ako dlho dokáže človek vydržať bez spánku?
No Sleepless Nights uvádza niekoľko ľudí, ktorí sa snažili nájsť odpoveď na túto otázku. Zo zoznamu vyčnievajú títo dvaja ľudia: Peter Tripp a Randy Gardner.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako si zaistíš kvalitnejší spánok
- Ktoré spánkové poruchy sa vyskytujú najčastejšie
- Kto drží rekord v počte bezsenných nocí
- Kde spia ľudia najviac a kde najmenej
- Či majú lepší spánok veriaci alebo ateisti
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti