Špeciálna prokuratúra končí, Lipšic nikam neodchádza. Prezradil, kde bude ďalej pôsobiť
- Podľa rozhodnutia Ústavného súdu by mal ÚŠP skončiť
- Daniel Lipšic hovorí, že je pripravený pracovať pod Marošom Žilinkom
- Má stále rozpracované prípady
- Podľa rozhodnutia Ústavného súdu by mal ÚŠP skončiť
- Daniel Lipšic hovorí, že je pripravený pracovať pod Marošom Žilinkom
- Má stále rozpracované prípady
Ústavný súd pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. Pozastavenie sa týka všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku. Vyplýva to z rozhodnutia zo stredajšieho (28. 2.) neverejného zasadnutia pléna ÚS.
ÚS zároveň prijal návrhy prezidentky SR Zuzany Čaputovej a opozičných strán na posúdenie ústavnosti novely na ďalšie konanie. Návrhom na pozastavenie účinnosti vo zvyšnej časti vrátane rušenia Úradu špeciálne prokuratúry však súd nevyhovel.
ÚŠP by tak mal definitívne skončiť, čo ocenil aj predseda vlády SR Robert Fico. Koalícia podľa neho dosiahla hlavný cieľ, ktorý mala pri reforme trestného práva. Uviedol to po výjazdovom rokovaní vlády v Košiciach.
„Ja som z pohľadu rozhodnutia ÚS veľmi spokojný. ÚŠP, toto semenište zla a nenávisti, porušovania ľudských práv, prestane 20. marca existovať,“ povedal Fico s tým, že sa tak naplní programové vyhlásenie vlády. Súdu preto nič nevyčíta. Zároveň skonštatoval, že ostatné veci v novele Trestného zákona nech ÚS prerokuje.
Lipšic nekončí
Fico spoločne s mnohými politikmi vládnej koalície opakovane kritizoval aj špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Ten však podľa jeho vlastných slov s prokurátorskou činnosťou skončiť neplánuje. Ako informuje Denník N, je pripravený prejsť priamo pod Maroša Žilinku na generálnej prokuratúre.
„Zvažoval som viaceré možnosti, aj odchod z prokuratúry, ale chcem pokračovať,“ uviedol Lipšic. Denník tiež upozorňuje, že Lipšic má rozpracovaných viacero prípadov, ako napríklad rôzne prípady drogovej trestnej činnosti či prípad podnikateľa Miroslava Vlčeka, ktorý sa podľa Lipšicovej obžaloby dopustil úkladnej vraždy vlastnej manželky.
Prípady, ktoré doposiaľ riešila špeciálna prokuratúra sa majú prerozdeliť krajským prokuratúram. Zmeniť pracovisko má aj približne 30 prokurátorov tvoriacich ÚŠP. Tí však stále nevedia, na akých odboroch by mali na GP pôsobiť.
Svojou budúcnosťou si nie je istý ani samotný Lipšic. „Moje rozhodnutie zostať na prokuratúre sa bude odvíjať aj od rozhodnutia mojich súčasných kolegov,“ dodal špeciálny prokurátor.
Prokurátori rozhodnutie súdu cenia
Prokurátori Úradu špeciálnej prokurátori však napriek tomu oceňujú rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS), ktorým pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR a ÚŠP Zuzana Drobová.
Prokurátori ÚŠP pripomenuli, že ako prví upozornili na mimoriadne riziká drastického znižovania trestných sadzieb za ekonomickú a korupčnú trestnú činnosť a výrazného skracovania premlčacích dôb.
„Vo vzťahu k Úradu špeciálnej prokuratúry sme nepozastavenie účinnosti príslušných zákonov očakávali, keďže existencia ÚŠP nemá ústavnoprávny rozmer,“ uviedli.
Zdôraznili, že napriek tomu si každý deň plnia svoje povinnosti v prípravnom konaní a súdnom konaní. „Za necelé dva mesiace od začiatku roka sme podali obžaloby na 63 osôb a návrhy na schválenie dohôd o vine a treste na 14 osôb,“ priblížili.
Dodali, že rešpektujú rozhodnutie aktuálnej parlamentnej väčšiny, ale chcú sa poďakovať za podporu verejnosti, ktorú v ostatných troch mesiacoch intenzívne vnímali.
Zdroje: Denník N, TASR