Spektakulárne predstavenie po 71 rokoch: „Diabolskú“ kométu môžeš pozorovať aj voľným okom

  • „Diabolská“ kométa 12P/Pons-Brooks sa vrátila do vnútornej slnečnej sústavy po 71 rokoch
  • Zisti, kde a kedy ju budeš môcť pozorovať
kométa
Ilustračné foto Flickr/Eliot Herman, Jim Denny
  • „Diabolská“ kométa 12P/Pons-Brooks sa vrátila do vnútornej slnečnej sústavy po 71 rokoch
  • Zisti, kde a kedy ju budeš môcť pozorovať

Po 71 rokoch sa periodická kométa 12P/Pons-Brooks znova objavila v internej časti slnečnej sústavy. Český profesionálny astrofotograf Peter Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave ju vo štvrtok okolo siedmej večer odfotografoval teleobjektívom z východného Slovenska.

„Kvôli silnému mesačnému svetlu toho v chvoste veľa nevidieť, no hlavu kométy už ľahko vidno aj malým ďalekohľadom. Lepšia viditeľnosť je ráno, ale po splne budú večerné časy pre pozorovanie oveľa priaznivejšie,“ uviedol Horálek na webovej stránke Fyzikálneho ústavu v Opave.

V nasledujúcich týždňoch kométa postupne prejde na večernú oblohu a bude viditeľná až do konca apríla. Pri tmavej oblohe ju budeš môcť vidieť aj bez ďalekohľadu.

„Diabolská“ kométa

Kométa často vybuchuje kvôli rýchlej kryovulkanickej aktivite vo svojom jadre. To vedie k náhlym zjasneniam, a preto sa stáva aj ľahšie viditeľnou. 

Ľudia ju často nazývajú aj ako „diabolská“ kométa kvôli jej „rohom“, ktoré sa jej tvoria počas výbuchov.

„Vznikajú preto, že veľké jadro kométy má na svojom povrchu neobvyklý ‚zárez‘, ktorý blokuje odtok kryomagmy do vesmíru a spôsobuje, že kóma (plynný obal obklopujúci jadro kométy, pozn. red.) rastie nepravidelným tvarom,“ vysvetlil portál Live Science.

„Najlepšie obdobie na jej pozorovanie nastane v marci a v prvej polovici apríla, keď ju nájdeme malými ďalekohľadmi, ako sa pozvoľna pohybuje súhvezdiami Andromedy, Rýb a Barana,“ odporúča Horálek. 

Objavená už v roku 1812

Francúzsky astronóm Jean-Louis Pons, ktorý žil v rokoch 1761 až 1831, objavil túto kométu 12. júla 1812 pomocou teleskopu. Jeho objav nezostal osamotený, keďže po ňom ju nezávisle na sebe objavili aj ďalší astronómi. To ukazuje na jej významnosť a zaujímavosť pre vedeckú komunitu.

Zaujímavosťou je, že už krátko po jej objavení sa vedcom podarilo zistiť, že kométa nie je len obyčajným vesmírnym telesom. Prišli na to, že má periodický charakter. To znamená, že sa v predvídateľných intervaloch vracia do vnútornej časti slnečnej sústavy.

Žena pri ohni pozoruje nočnú oblohu.
zdroj: Freepik/@ArtPhoto_studio

Dôležitú úlohu v štúdiu tejto kométy zohral Johann Franz Encke, nemecký astronóm žijúci v rokoch 1791 až 1865. Encke precízne vypočítal dráhu kométy a určil jej orbitálnu periódu na 70,68 roka. To umožnilo astronómom lepšie plánovať jej pozorovania a štúdium.

Kométa je tiež známa pod menom britského astronóma Williama Roberta Brooksa (1844 – 1921), ktorý ju znovuobjavil 2. septembra 1883. Brooks potvrdil, že objekt, ktorý našiel, je skutočne kométa objavená Ponsom v roku 1812. Tento znovuobjav nebol len potvrdením jej periodicity, ale aj dôležitým príspevkom k lepšiemu pochopeniu jej vlastností a trajektórie v rámci slnečnej sústavy.

„Spätne sa ukázalo, že kométu pravdepodobne pozorovali čínski astronómovia už v rokoch 1385 a 1457 a pravdepodobne aj v rokoch 1313 a 1668 či dokonca v septembri roku 245 nášho letopočtu. To by mohlo byť vôbec najstaršie pozorovanie kométy, ale nie je úplne potvrdené,“ dodal Horálek. 

Ako nájsť kométu na oblohe?

Kométa teraz prechádza cez súhvezdie Jašterice a 21. februára vstúpi do západnej časti súhvezdia Andromédy. Bude ňou prechádzať až do 14. marca. Počas tohto času ju na večernej oblohe uvidíme najľahšie, hlavne po 25. februári, keď už Mesiac nebude svojím svitom prekážať.

Zaujímavé momenty na fotografovanie prinesie jej let okolo galaxií M31 v Andromede 8. marca (asi 9 stupňov južne) a M33 v Trojuholníku 22. marca (asi 2,5 stupňa južne), hoci v tomto prípade bude Mesiac trochu svietiť.

Medzi 15. a 26. marcom kométa preletí severovýchodnou časťou súhvezdia Rýb. V tomto období by sme ju mohli vidieť aj bez ďalekohľadu, najmä keď nebude Mesiac na oblohe a budeme ďaleko od mestských svetiel.

Od 27. marca do 19. apríla bude kométa prechádzať súhvezdím Barana. Na večer 10. apríla sa priblíži k mladému Mesiacu, planéte Jupiter a Uránu, čo bude skvelá príležitosť pre astrofotografov.

Ešte predtým, 8. apríla, by mohla byť kométa viditeľná aj počas dňa v centrálnej a severnej Amerike pri úplnom zatmení Slnka.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Fyzikální ústav v Opavě, Live Science

Najnovšie videá

Trendové videá