Špekulant z Trnavy dostal pokutu 5 000 eur. Na mieste ju odmietol zaplatiť, informuje polícia
- Muž z Trnavy, ktorý odmietol zavrieť svoj podnik, naďalej robí problémy
- Opäť ho navštívila polícia, našiel si hneď niekoľko výhovoriek
- Muž z Trnavy, ktorý odmietol zavrieť svoj podnik, naďalej robí problémy
- Opäť ho navštívila polícia, našiel si hneď niekoľko výhovoriek
Podnikatelia to momentálne majú ťažké. Kontrolujú ich hygienici, nariadenia sú prísne a lockdown je pre nich niečo ako úder pod pás. Situácia je skutočne náročná, a to hlavne pre gastrosektor.
Jeden z podnikov Hollywood Burger sa vzpriečil štátu a v Trnave robí vrásky policajtom aj úradom. Ako sme ťa dnes informovali o celom príbehu, dostal už trebárs pokutu 1 000 €, no ani to majiteľa neodradilo a príkazmi či nariadeniami sa naďalej riadiť nechce.
Podnik si našiel nový spôsob, ako provokovať. Jedlo podľa majiteľa dával ľuďom zadarmo priamo z foodtracku, čiže nič nepredával. Ten zaparkoval vedľa svojho podniku a elektrinu si potiahol práve odtiaľ.
Polícia ho vyzvala, aby z parkovacieho miesta odišiel, následne začal odpájať elektrinu a posmešne dodal, že má aj tak solárne panely.
„Všetko poodpájam, mám vás u pr*ele a oblízali ste mi nohy všetci jak ste tu… Nenechám si zavrieť svoj biznis tým, že sa vydá dáka vyhláška,“ vraví vo videu.
Polícia podnikateľovi už udelila pokutu.
„Za nerešpektovanie nariadenia o okamžitom uzatvorení prevádzky zo strany RÚVZ bola majiteľovi políciou uložená maximálna pokuta 5 000 eur. Nakoľko majiteľ na mieste odmietol pokutu zaplatiť, bolo jeho konanie oznámené príslušnému RÚVZ. V správnom konaní mu môže byť uložená pokuta až do výšky 20 000 eur,“ píšu trnavskí policajti na sociálnej sieti.
Na situáciu sme sa opýtali aj právnika. Ten v tom má jasno.
„Kontrolórky nie sú zodpovedné za to, že tento štát podľa všetkého zrejme nedostatočným spôsobom kompenzuje straty a ohrozenie existencie tým prevádzkam, ktorým neumožňuje vykonávať svoju podnikateľskú činnosť tak, ako tomu bolo pred pandémiou,“ vysvetľuje ľudským jazykom právnik Tomáš Čentéš.
„Na záberoch vidieť pána, ktorý sa síce ponosuje nad tým, že mu Štátny zdravotný dozor prišiel vykonať kontrolu dodržiavania zákonných povinností na prevádzke, avšak takúto kontrolu, respektíve štátny zdravotný dozor je Úrad verejného zdravotníctva a jeho regionálne pobočky oprávnený vykonať v zmysle § 5 ods. 4 písm. w), pričom podľa písm. x) tohto ustanovenia úrad vykonáva aj prejednanie priestupkov a iných správnych deliktov, ukladá pokuty a povinnosti nahradiť náklady,“ objasňuje nám advokát.
Čentéš objasnil, že máme jasný zákonný podklad k tomu, aby kontrolórky z úradu vstúpili na prevádzku, vykonali štátny zdravotný dozor a na základe prípadných zistení ukladali na mieste kontrolovanému subjektu opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov.
Na dodržiavanie opatrení klasicky dohliada polícia, ktorá námatkovú kontrolu môže vykonávať aj v sprievode hygieny. Hovorkyňa Polície Slovenskej republiky Denisa Bárdyová uviedla, že polícia od pondelka kontroly pandemických opatrení zvýšila.
„Policajti sa pri kontrolách zameriavajú predovšetkým na miesta so zvýšenou koncentráciou osôb, najmä vstupy do nákupných stredísk, reštauračných zariadení, prevádzok a podobne. Úzko spolupracujú s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva SR a poskytujú potrebnú súčinnosť pri kontrolnej činnosti dodržiavania nariadených opatrení,“ uvádza.