Špekulanti útočia na vlastníkov pôdy, SPPK varuje slovenských farmárov. Ohrozené sú tieto regióny

  • Slovenským farmárom hrozí, že ich pôda prejde do vlastníctva špekulantov
  • Môžu ju ďalej predávať alebo využiť na výstavbu priemyselných objektov
Farmárka, pôda a peniaze
Freepik, Archív/Canva
  • Slovenským farmárom hrozí, že ich pôda prejde do vlastníctva špekulantov
  • Môžu ju ďalej predávať alebo využiť na výstavbu priemyselných objektov

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) aktívne poukazuje na problematické praktiky niektorých subjektov, ktoré môžu ohroziť vlastníctvo pozemkov. Tieto subjekty cielene usilujú o nadobudnutie ornej pôdy, no ich záujmy nesmerujú k produkcii potravín.

Ako uvádza portál Openiazoch, pôda predstavuje základný nástroj na budovanie udržateľného hospodárstva. Preto by vlastníci pozemkov mali dôsledne kontrolovať zmluvy a podmienky pri predaji alebo prenájme.

Špekulatívne nákupy 

V posledných rokoch vzrastá počet prípadov, keď firmy nakupujú pozemky s pochybnými zámermi. Často komunikujú s vlastníkmi alebo nájomcami prostredníctvom listov, v ktorých sľubujú výhodné podmienky a ďalšie využitie pôdy na poľnohospodársku činnosť.

Prieskum SPPK ukázal, že tieto ponuky smerujú najmä do regiónov ako Liptov, Martin, Levice, Dunajská Streda, Levoča či Trenčín.

Firmy často deklarujú, že po odkúpení pozemkov budú v poľnohospodárskej činnosti pokračovať. V praxi to však vyzerá inak. „Vieme o prípadoch, kedy tieto subjekty nakúpenú pôdu ponúkli na ďalší predaj za sumy oveľa vyššie, než zaplatili pri odkúpení od predchádzajúcich majiteľov,“ uviedol predseda SPPK Andrej Gajdoš.

„Samozrejme, nemôžeme nijakým spôsobom rozporovať nákup pôdy a jej následný predaj za účelom zisku. Považujeme však za neférové, ak niekto obchodovanie s pôdou zakrýva tvrdeniami o poľnohospodárskej produkcii, hoci pravda môže byť aj úplne iná.“

Navyše, mnohé z týchto firiem sídlia mimo Slovenska a ich hlavná činnosť nemá nič spoločné s poľnohospodárskou produkciou. Namiesto pestovania plodín môže na úrodnej pôde vzniknúť nepoľnohospodárska infraštruktúra, ako napríklad výstavba rezidenčných či priemyselných objektov.

Ochrana vlastníkov pôdy

Predseda SPPK poukazuje na mimoriadnu náročnosť regulácie predaja pozemkov. Zároveň zdôrazňuje potrebu zabezpečiť, aby čo najväčšia časť poľnohospodárskej pôdy slúžila svojmu primárnemu účelu, teda výrobe potravín. V niektorých regiónoch Slovenska preto poľnohospodári spustili kampane, ktoré majú za cieľ upozorniť na riziká špekulatívnych nákupov.

Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Trenčín Martin Švajda vyzdvihuje úlohu osvety pri ochrane a zodpovednom využívaní pôdy. Podľa neho by vlastníci a nájomcovia mali pochopiť, že nejde len o finančné aspekty, ale aj o ochranu produkčného potenciálu pôdy pre budúce generácie.

Vlastníci, ktorí zvažujú predaj pozemkov, by mali prípadné ponuky konzultovať s odborníkmi. Tí môžu posúdiť serióznosť zámerov kupujúcich a upozorniť na možné porušenie hospodárskej súťaže. Pôda by totiž nemala byť vnímaná ako bežný kapitálový prostriedok, ale ako nenahraditeľný zdroj obživy.

Každý vlastník pôdy by mal zohľadniť nielen krátkodobé finančné výhody, ale aj dlhodobý dopad svojich rozhodnutí na potravinovú bezpečnosť a krajinu. Iba tak môžeme zachovať úrodnú pôdu pre budúce generácie a zaistiť, že Slovensko bude schopné vyrábať dostatok kvalitných potravín. Špekulatívne nákupy pozemkov predstavujú vážny problém, čo zdôrazňuje potrebu zavedenia legislatívnych a vzdelávacích opatrení.

Zdroje: Openiazoch, SPPK

Najnovšie videá

Trendové videá