Špinavá bomba je zbraň do pekného počasia. Spôsobuje viac paniky ako škody
- Čo je špinavá bomba a prečo ju Rusko stále spomína?
- Nejde o jadrovú bombu, napriek tomu je rádioaktívna
- Jej účinok záleží od viacerých faktorov
- Čo je špinavá bomba a prečo ju Rusko stále spomína?
- Nejde o jadrovú bombu, napriek tomu je rádioaktívna
- Jej účinok záleží od viacerých faktorov
Spojené štáty a ich spojenci odmietajú tvrdenie Ruska, že Ukrajina sa chystá použiť rádioaktívnu „špinavú bombu“. Naopak veria, že reči o tejto zbrani sú zámienkou na ďalšiu eskaláciu na Ukrajine. Spravodajskému portálu televízie ABC News to prezradil predstaviteľ Spojených štátov.
Cez víkend sa uskutočnil telefonát ruského ministra obrany Sergeja Šojgu a jeho amerického náprotivku Lloyda Austina. Ruský minister v telefonáte tvrdil, že Kyjev sa chystá použiť „špinavú bombu“ na svojom území.
Predstavitelia Spojených štátov, Veľkej Británie, Severoatlantickej aliancie (NATO) i Ukrajiny výrazne popreli, že by Kyjev chystal akékoľvek použitie tejto zbrane alebo že by ju vôbec vlastnil.
V utorok 25. októbra Kremeľ zopakoval, že túto hrozbu treba brať vážne. „Znovu zdôrazňujeme vážne nebezpečenstvo, ktoré predstavujú plány Ukrajincov,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Dodal, že odmietanie tohto varovania Západom je neprijateľné vzhľadom na závažnosť možného nebezpečenstva.
Použitie špinavej bomby Ruskom bude mať následky, varoval Price
Americký predstaviteľ uviedol, že Rusi najvyšším predstaviteľom Pentagónu tlmočili, že akékoľvek údajné ukrajinské použitie špinavej bomby môže viesť k eskalácii konfliktu. To si Spojené štáty vysvetľujú tak, že je to odkaz na použitie jadrových alebo chemických, prípadne biologických zbraní.
USA sa obávajú, že obvinenia Ruska sú teda len zámienkou na použitie týchto zbraní. Washington už v minulosti varoval, že práve zámienka je bežný spôsob, ako Rusko ospravedlňuje napríklad narúšanie územnej celistvosti susedných krajín. Pre inváziu na Ukrajinu slúžil ako dôvod to, že Ukrajina utláča rusky hovoriacich obyvateľov.
Spojené štáty ale nezaznamenali žiadne náznaky, že by sa Rusko rozhodlo v bojoch na Ukrajine použiť jadrové, chemické alebo biologické zbrane. V pondelok to uviedol vysokopostavený predstaviteľ americkej armády, uvádza TASR na základe správy od agentúry AFP.
„Ešte stále sme nespozorovali nič, čo by naznačovalo, že sa Rusi rozhodli použiť jadrové zbrane,“ povedal novinárom predstaviteľ americkej armády, ktorý si želal ostať v anonymite. Dodal, že to isté platí pre chemické a biologické zbrane i takzvanú špinavú bombu.
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price uviedol, že za jej použitie by Rusko zaplatilo.
„Či už (Rusko) použije špinavú bombu alebo atómovú bombu, vyjadrili sme sa veľmi jasne,“ povedal Price novinárom.
Čo je špinavá bomba?
Napriek tomu, že je rádioaktívna, nejde o jadrovú zbraň. CNN uvádza, že jej výbuch je generovaný konvenčnými výbušninami. Výbuch z jadrovej zbrane je generovaný jadrovou reakciou. BBC uvádza, že obsahovať môže rádioaktívny materiál, ako je urán, ktorý sa rozptýli vzduchom, keď výbušnina vybuchne.
„Jadrová bomba vytvára výbuch, ktorý je tisíckrát až miliónkrát silnejší ako akákoľvek konvenčná výbušnina, ktorá by sa dala použiť v špinavej bombe,“ vysvetľuje Ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA (DHS).
Kým jadrová bomba môže vymazať z mapy celé mestá, špinavá bomba môže zrovnať so zemou maximálne niekoľko budov. Napriek tomu sa považuje za zbraň hromadného ničenia.
Taktiež je rozdiel medzi kontamináciou z týchto dvoch bômb. Jadrová bomba spôsobí rozsiahlu kontamináciu z hubového mraku, ktorý by mohol pokryť desiatky až stovky štvorcových míľ. Špinavá bomba kontaminuje niekoľko mestských blokov alebo niekoľko štvorcových míľ.
BBC uvádza, že na výrobu bomby sa dajú použiť rádioaktívne materiály z nemocníc, jadrových elektrární alebo výskumných laboratórií. Vďaka tomu je ich výroba oveľa lacnejšia ako výroba jadrových bômb. Funguje na pomerne primitívnom princípe.
Nepravdepodobné, že spôsobí vysoké dávky žiarenia
DHS tvrdí, že je nepravdepodobné, že by špinavá bomba mohla priniesť dostatočne vysoké dávky žiarenia, „aby spôsobila okamžité zdravotné následky alebo smrteľné následky u veľkého počtu ľudí“.
Dôvodom je, že na viac smrteľnú bombu by výrobcovia potrebovali viac materiálu, ktorí by ich chránil pri manipulácii s bombou, ale zároveň by spôsobil, že by bola veľká a prakticky neprenosná.
Radiácia generovaná špinavou bombou by podľa ministerstva zdravotníctva štátu Texas spôsobila podobné úrovne vystavenia ako množstvo prijaté počas röntgenu.
Závažnosť choroby z ožiarenia je ovplyvnená časom expozície a spôsobom, akým bol človek exponovaný. Napríklad či by čiastočky vdychoval, alebo by sa vstrebali cez kožu. Federácie amerických vedcov uvádza, že závažnosť by závisela aj od počasia. Ak by bolo pokojné počasie, vtedy by bomba spôsobila najväčšie následky. Pri silnom vetre by sa jej častice rozptýlili a stali by sa menej nebezpečné.
Cieľom je vyvolať paniku, pomôžu i základné opatrenia
Preventívne opatrenia môžu úplne základné, ako vzdialenie sa od miesta explózie.
„Chôdza aj na krátku vzdialenosť od miesta (explózie) by mohla poskytnúť významnú ochranu, pretože dávkový príkon dramaticky klesá so vzdialenosťou od zdroja,“ tvrdí DHS.
DHS uvádza, že potrebné je tiež zakrytie nosa a úst, aby sa vyhli požitiu akéhokoľvek žiarenia. Následne by ľudia sa mali skryť do budov, aby sa vyhli rádioaktívnemu prachu. Kontaminované oblečenie by si mali rýchlo zobliecť a umiestniť ho do plastového vrecka. Následne by si mali jemne umyť pokožku, aby sa z nej odstránili kontaminanty.
Experti tvrdia, že nebezpečenstvo tejto zbrane pozostáva z toho, že vyvoláva strach a paniku. Ide tak skôr o psychologickú zbraň.
„Pozreli sme sa na celý rad scenárov, v ktorých by sa mohli použiť a mohli by spôsobiť, určite by mohli spôsobiť smrť, ale vo väčšine scenárov hovoríme o úmrtiach rádovo desiatok ľudí, a nie o stovkách, tisíckach alebo desiatkach tisíc,” cituje Al Jazzera bývalého predsedu komisie jadrového dozoru USA Richarda A. Meservea.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: ABC News, TASR, CNN, BBC, DHS, Al Jazzera