Špionážna aplikácia, ozýva sa zo sveta. USA trvá na tom, že TikTok slúži najmä čínskym komunistom
- Okolo aplikácie TikTok je v posledných dňoch poriadny rozruch
- Včera sme informovali o tom, že Austrália chce, aby sa spoločnosť postavila pred senát
- Najnovšie správy hovoria o tom, že aplikácia by mala zmiznúť aj z trhu v Hongkongu
- Okolo aplikácie TikTok je v posledných dňoch poriadny rozruch
- Včera sme informovali o tom, že Austrália chce, aby sa spoločnosť postavila pred senát
- Najnovšie správy hovoria o tom, že aplikácia by mala zmiznúť aj z trhu v Hongkongu
TikTok v priebehu niekoľkých dní opustí hongkonský trh. Aplikácia opúšťa Hongkong po tom, čo Čína zaviedla nový zákon o národnej bezpečnosti. Stane sa tak aj napriek prehláseniu spoločnosti o tom, že čínska vláda neuchováva informácie o užívateľoch TikToku. „Na základe nedávnych udalostí sme sa rozhodli zastaviť prevádzku aplikácie TikTok v Hongkongu,“ uviedol hovorca aplikácie pre agentúru Reuters.
V Hongkongu TikTok nie je príliš úspešný
TikTok svoje rozhodnutie obhajuje tým, že obyvatelia Hongkongu TikTok príliš nevyužívajú a pre spoločnosť ide o stratovú skupinu užívateľov. Ako uvádza Reuters, minulý rok v auguste TikTok v Hongkongu aplikáciu využívalo asi 150 000 používateľov. Podľa analytickej firmy Sensor Tower si aplikáciu TikTok v minulom roku stiahlo viac takmer 740 milión ľudí.
Napriek tomu Číňania nepatria medzi popredných fanúšikov TikToku. V ich krajine, obzvlášť v Hongkongu, je populárnejšia aplikácia Douyin. „Douyin má veľa používateľov z Hongkongu a naďalej tam svojim používateľom bude slúžiť,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti ByteDance China Zhang Nan.
USA sa dlhodobo pohrávajú so zákazom aplikácie
O zákaze TikToku v krajine uvažujú aj Spojené štáty americké. Uviedol to minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Jeho rozhodnutie prichádza v čase rastúceho napätia medzi Čínou a USA. „Na tejto téme pracujeme už dlho,“ prezradil v pondelok pre Fox News. Údajne sa ministerstvo nezaoberá len aplikáciou TikTok, ale aj inými čínskymi aplikáciami.
„Vyhlásili sme spoločnosť ZTE za nebezpečenstvo pre americkú národnú bezpečnosť,“ dodal Pompeo na margo čínskej telekomunikačnej spoločnosti. Podľa jeho slov, keď americká vláda dokázala bojovať proti týmto spoločnostiam, dokáže bojovať aj proti TikToku.
Do centra pozornosti sa nedávno dostala čínska nadnárodná a telekomunikačná spoločnosť Huawei. Americká vláda tvrdila, že táto spoločnosť je vybavená na špionáž a tým pádom sú ohrozené údaje používateľov. Podľa BBC čínska spoločnosť tieto obvinenia okamžite odmietla.
Minulý rok si americká vláda posvietila aj na TikTok. Americká vláda sa podľa portálu Quartz obáva, že platforma podporuje cenzúru obsahu a Peking má prístup k citlivým údajom.
Informácie má pod kontrolou Čínska komunistická strana
TikTok sa pokúsil dištancovať od svojej čínskej materskej spoločnosti. V skutočnosti bola táto aplikácia určená pre medzinárodný trh, zatiaľ čo spoločnosť ByteDance v Číne prevádzkuje samostatnú aplikáciu Douyin.
Trumpova administratíva je voči TikToku aj napriek tomu skeptická. Na otázku spoločnosti Fox News, či by si Američania mali stiahnuť aplikáciu, Pompeo odpovedal, že je to možné iba v prípade, že sa ľudia zmieria so sledovaním informácií Čínskou komunistickou stranou. Podobný názor zdieľa aj austrálska vláda, ktorá žiada, aby spoločnosť TikTok predstúpila pred senát.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: Reuters, NBC News, CNBC, Quartz , BBC , Senzor Tower