Spisovateľka napísala „bezchybnú“ knihu. Potom vyšlo na povrch jej tajomstvo
- Japonská spisovateľka Rie Kudanová vyhrala prestížne ocenenie
- Potom priznala, že si pomáhala umelou inteligenciou
- Nešlo o prvý prípad svojho druhu
- Japonská spisovateľka Rie Kudanová vyhrala prestížne ocenenie
- Potom priznala, že si pomáhala umelou inteligenciou
- Nešlo o prvý prípad svojho druhu
Nedávna udalosť v literárnom svete odhalila zaujímavý aspekt modernej tvorby. Rie Kudanová, japonská autorka, ktorá získala jednu z najprestížnejších japonských literárnych cien, Akutagawa Prize, odhalila, že pri písaní svojho románu aktívne využívala generatívnu umelú inteligenciu, ako napríklad ChatGPT. O udalosti informoval denník The Times.
Kudan uviedla, že až približne päť percent románu bolo doslova citovaných viet, ktoré vygenerovala AI. Jej dielo, nazvané „Tokijská veža sympatie“, bolo nič netušiacimi porotcami opísané ako „bezchybné“.
Román sa odohráva v alternatívnej budúcnosti, kde je AI centrálnou súčasťou ľudského života. Sleduje príbeh architekta, ktorý pomohol postaviť výškovú budovu v Šindžuku ako komfortné miesto pre kriminálnikov. Kudan prostredníctvom svojej postavy skúma diskomfort so spoločenskou toleranciou voči týmto zločincom, ako aj všadeprítomnosť generatívnej AI.
📚 Japan literary laureate using ChatGPT
– Rie Kudan, winner of Japan’s prestigious Akutagawa Prize, admits that about 5% of her novel „Tokyo-to Dojo-to“ was written by ChatGPT, a generative AI
– Kudan uses the AI as a source of inspiration and confides in it her deepest… pic.twitter.com/5kd2IaRg65
— Big Bang AI (@TheBigBangAI) January 18, 2024
Nie je jasné, prečo sa Kudanová rozhodla pri písaní svojho oceneného diela využiť umelú inteligenciu, no je možné, že sa snažila jednoducho demonštrovať svoj argument o AI, okolo ktorej sa točila aj samotná kniha.
Nestalo sa to prvýkrát
Nejde však o prvý prípad, kedy sa umelej inteligencii podarilo získať prestížne ocenenie. Ako sme ťa v minulosti informovali, podobný incident sa odohral na prestížnej fotografickej súťaži Sony World Photography Awards.
Nemecký fotograf Boris Eldagsen sa tejto súťaže zúčastnil s obrázkom vytvoreným umelou inteligenciou (AI) a podarilo sa mu zvíťaziť. Jeho fotografia, nazvaná „Electrician“, zobrazovala dvojicu žien a vytvorila dojem, že ide o starú čiernobielu fotografiu z 20. storočia. V skutočnosti však bola táto „fotografia“ vygenerovaná grafickým AI nástrojom s názvom Midjourney.
Eldagsen pôvodne ocenenie akceptoval, ale neskôr sa priznal k využitiu AI a cenu odmietol. Vo svojom vyhlásení uviedol, že AI a fotografie by si nemali navzájom konkurovať v ocenení a že AI nie je fotografia.
Jeho rozhodnutie súťažiť s AI fotografiou bol experimentom, ktorým chcel zistiť, či sú súťaže ako SWPA pripravené na nástup umelej inteligencie. Podľa neho výsledok ukázal, že nie sú.
Po odhalení tohto experimentu organizátori súťaže fotografiu odstránili zo všetkých online zoznamov a jej fyzická kópia nebude prezentovaná ani na oficiálnej výstave výherných diel.
AI sa dotkne vyše polovice zamestnancov
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.