Splátky môžu stúpnuť aj o 200 eur. Na Slovensku rastie fenomén „hypotéky naopak“
- Dopyt po hypotékach na Slovensku rastie
- Úrokové sadzby sa zvyšujú
- Konkrétny typ hypoték je stále populárnejší
- Dopyt po hypotékach na Slovensku rastie
- Úrokové sadzby sa zvyšujú
- Konkrétny typ hypoték je stále populárnejší
Hypotéky pôjdu opäť hore a zdražejú približne o tretinu. Stále zvyšovanie úrokových sadzieb tak môže mať za následok výšku mesačnej splátky vysnívaného bývania až o 31 % pri náraste sadzieb z 1 % na 4 % ročne pri splatnosti na 20 rokov, uvádzajú odborníci z finančnej platformy Moneyhoon.
Mesačná splátka pritom narastie o viac ako 200 eur, ak sa úroková sadzba zvýši len o 3 %.
Trendom popri zvyšujúcich sa nákladoch je „hypotéka naopak“
Záujem Slovákov o hypotéky na nešpecifikovanú nehnuteľnosť teda narástol, pričom ich dopyt je dvojnásobný v porovnaní s minulým rokom, keď bol tento pomer menší ako tretina. Pri týchto hypotékach sa žiadatelia viažu úverovou zmluvou, v ktorej sa dohodnú na cenových podmienkach pre budúcu kúpu nehnuteľnosti u konkrétnej banky. Táto banka sa následne zaviaže poskytnúť klientovi potrebné peniaze.
Podľa hypotekárneho experta Moneyhoon Martina Vacha je v súčasnej situácii pomerne ťažké odhadnúť, aká budúcnosť hypoték Slovákov čaká. Do plánov klientov môže opäť zasiahnuť úprava legislatívy, ako sa to stalo v posledných mesiacoch niekoľkokrát.
„Napríklad legislatívne obmedzenia maximálneho možného úveru LTV (loan to value) donútilo ľudí pristúpiť k refinancovaniu či konsolidácii svojich existujúcich záväzkov. Súčasným trendom popri rastúcich nákladoch, ktoré sa zväčšili takmer o tretinu, je aj hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť,“ hovorí.
Klient si tak týmto štýlom, známym tiež ako „hypotéka naopak“, podľa jeho slov chráni riziko straty zloženej zálohy na nehnuteľnosť, ktorú si nakoniec nemôže dovoliť, lebo mu banka schváli nižšiu hypotéku, ako by na kúpu potreboval. Svoje maximum teda pozná skôr, ako si vyberie nehnuteľnosť, a v tom rozmedzí sa pohybuje pri výbere.
Popularita hypoték naopak
Nových žiadateľov o hypotéku je v porovnaní s rokom 2021 o tretinu menej. Naopak, pribúda tých, ktorí prípravu na hypotéku riešia z hľadiska príjmov a konsolidácie záväzkov niekoľko mesiacov dopredu či bez výberu kúpy konkrétnej nehnuteľnosti.
Oproti minulému roku, keď bol tento počet záujemcov 20 %, narástol u klientov Moneyhoon až na 50 %. Hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť volia žiadatelia ako špecifický druh hypotéky, v ktorom si nechávajú schváliť určitú výšku hypotéky bez špecifikácie kupovanej nehnuteľnosti.
U ostatných žiadateľov najviac rezonujú témy dĺžky splatnosti hypoték a dĺžka fixácie. Dĺžka splatnosti je kľúčová najmä podľa typu žiadateľa, jeho veku, ďalších záväzkov a schopnosti dlhodobo splácať nejakú výšku splátky.
Rozdiel v dĺžke fixácie zasa závisí od jednotlivých ponúk bánk a pocitu istoty, ktorý klient potrebuje. Dlhšiu fixáciu preferujú konzervatívni klienti s potrebou udržať si dlhší čas splátku, kratšiu optimistickejší klienti, ktorí veria, že sa sadzby opäť znížia.
„Nepredpokladám návrat k zníženiu na úroveň, aká bola v roku 2021. Výška sadzieb jednotlivých fixácií je niekedy identická a zmysel má rozhodovanie sa až v momente, keď sa nájde to najvýhodnejšie riešenie pre klienta. Je potrebné vyhodnocovať výhodnosť z pohľadu fixácie na identické obdobie, aby sa zistilo, aký je rozdiel v preplatení pri odlišných fixáciách,“ dopĺňa Vacho.
Tipy na zníženie preplatenia
Meniace sa podmienky hypoték nútia Slovákov každý krok ich smerom strategicky premyslieť. Jednou z možností je nízku úrokovú sadzbu predchádzajúceho obdobia finančne zhodnocovať.
Ďalšou možnosťou je pre novší úver využiť legislatívnu možnosť 20 % mimoriadnej splátky bez sankčného poplatku. Banky však majú rozdielne nastavené podmienky mimoriadnej splátky. Jednou z možností je aj mimoriadna splátka cez mobilnú aplikáciu banky.
Moneyhoon preto pripravil na svojom webe hypotekárne kalkulačky, ktoré umožnia porovnanie všetkých dostupných možností refinancovania hypoték. Do nich sa tiež premietajú zmeny, ktoré v súvislosti s financovaním hypotekárnych úverov pripravuje ich banka.
Žiadatelia tak majú možnosť rozhodnúť sa bezplatne, akú zmenu má zmysel v súvislosti s ich existujúcou hypotékou urobiť.
Zdroje: Moneyhoon, TS