Spodné prádlo, ktoré bojuje proti konfliktom a nesie meno Maszaryk
- Maszaryk je „nadnárodný projekt“ z rúk Bratislavčanov Matúša a Mišky.
- Maszaryk je „nadnárodný projekt“ z rúk Bratislavčanov Matúša a Mišky.
Vyrábajú spodné prádlo, ktoré má umierniť konflikty medzi štátmi. Či už sú to konflikty vojnové alebo iné, Maszaryk sa snaží ukázať, že medzi nami nie sú žiadne rozdiely a konflikt nie je rozhodnutím bežného občana.
Ako sa dostaneš od nepriateľstva a vojenských konfliktov medzi štátmi k spodnému prádlu? Ako vás to vôbec napadlo a kedy táto idea vznikla?
Už niekoľko rokov som mal takú záľubu, že miesto magnetiek som si z dovoleniek a z návštev iných krajín nosil spodné prádlo. Prerástlo to do toho, že každý kamoš, čo šiel do zahraničia, mi priniesol spodné prádlo. Môžem povedať, že ho mám toľko, až mi vypadáva zo skrine. :)
foto: Maszaryk/ FB
Či som odborníkom na spodné prádlo? To som si myslel, až dokým sme ho nezačali vyrábať. Človek by povedal, že taká jednoduchá vec, ale keď to chcete robiť poriadne, je to veda. Napr. spodné prádla väčšinou nemajú celopotlač, ak nerátame gumu. Už dnes chápeme prečo. Je to náročné a farba ešte do toho všetkého musí spĺňať také faktory ako priedušnosť, nezávadnosť, udržateľný pigment.
V čase Rusko-Ukrajinského konfliktu sme čakali dieťa. Na Novom Zélande. A keďže sme vedeli, že sa vraciame do Európy, naháňalo nám to hrôzu, že do akého času to dieťa ideme porodiť. Chceli sme sa aktívne podieľať na tom, aby bola Európa bezpečnejšia. Vtedy sme ešte nevedeli, že chceme začať šiť spodné prádlo.
Ono sa to celé vyvrbilo, keď som sa pozeral na moju tehotnú partnerku ako sa vyzlieka. Mala na sebe iba nohavičky. Je to vlastne posledná vec, pred vyzlečením sa do naha. Pod nimi sme už iba my, ľudia. Úplne nahí. V nemocnici sme sa nenarodili ako Slovák či Slovenka, to nám bolo dané až potom. V prvom rade sme sa narodili ako ľudia. A tak by sme sa k sebe mali začať správať. Všade kde sa pozrieme, vidíme ľudí, avšak tá humanita nám chýba. Schovávame sa za nejakými vlajkami, za národmi ako keby sme mali nejakú barličku k lepšej identifikácii. Ale keď sa vyzlečieme, nemáme sa za čo skryť.
foto: Matúš Molnár
Okrem toho, že ich prádlo sa predáva iba vo dvojiciach znepriatelených krajín, Maszaryk má ďalšiu výnimočnosť: Všetky materiály a výroba je „Made in Czechoslovakia“. Značky Made in Czechoslovakia sú takmer vyhynuté, prečo oživovať niečo také?
Prečo made in Czechoslovakia? Materiály a výroba v zahraničí môžu byť často lacnejšie.
Či už na Zélande, ale takisto aj v Amerike, alebo v Ázii, keď sme niekomu povedali odkiaľ sme, nevedeli nás nejako zaradiť. Ale keď im poviete, že sme “from Czechoslovakia” zrazu všetci vedia. Venovali sme sa tomuto javu a rozmýšľali, prečo to tak je.
Raz sme tak sedeli na jednej permakultúrnej farme aj s dvoma Švédmi a bavili sa o tom aj s domácim kivákom (kiwi=novozélanďan). On mi povedal, že jeho babička má krásne staré podšálky, kde je vyrazený emblém made in Czechoslovakia. Vtedy nám došlo, že výrobky z Československa sa vyvážali dlhé roky do celého sveta. ľudia sa deň čo deň na tie výrobky pozerali, zapamätali si, čo je Československo. A keďže ich mala ešte stále jeho babička, tie výrobky boli v super kvalite.
foto: Maszaryk/ FB
A to je presne to, čo chceme dnes reprezentovať my. Super krajinu, ktorá nemá hranice. Kde je jedno či si Slovák alebo Čech. Kde sa v prvom rade dbá na kvalitu a trvácnosť. Preto my nikdy nebudeme vyrábať v zahraničí. Nieje to kvôli žiadnym predsudkom, je to kvôli oživeniu labelu MADE IN CZECHOSLOVAKIA. A že nás to tu stojí dva krát toľko? Tak v tomto prípade nejde naozaj o peniaze, ak je niečo super, pekné a funkčné, na peniaze by sme hľadieť nemali.
Prečo meno Maszaryk?
Maszaryk je nezvyčajné meno, zvyčajne spájané s prvým Československým prezidentom T. G. Masarykom. Bol to štátnik, ktorého si nesmierne vážim. Spojil dve krajiny bez toho, aby sa musela použiť hrubá sila. To sa len tak nevidí. A presne o toto ide aj nám pomocou spodného prádla. Čo má spoločné politika s módou? Ja si myslím, že by mala mať omnoho viac spoločné ako má teraz.
foto: Matúš Molnár
Dnes sú značky pózerské. Na oko lacné, rýchlo kvasnicové. Prestali sme v móde nastavovať zrkadlo spoločnosti. Nikde sa už nehýbeme a to je veľmi zle.
Samotné meno Masaryk sme pomaďarčili. Je to nejaký náš prvý krok k ústretovosti k maďarskému národu, že sme Slovanské priezvisko pomaďarčili.
Samozrejme jedným z faktorov je aj ten, že keby si si zadala do googlu slovo masaryk, na 100% ti nevypadne naše spodné prádlo, ale Wikipédia s T. G. Masarykom, takže to má aj svoje logické dôvody. :)
Maszaryk však ešte nieje úplne živý a snaží sa získať niečo na oživenie prostredníctvom Indiegogo, kde sa snažia vyzbierať 8000 eur. Crowdfunding je často úspešný, ak je dosť ľudí nadchnutých myšlienkou projektu. Zaujalo ma, čo človek dosatne, ak prispeje na Maszaryka čiastkou 1000 eur.
foto: Maszaryk/ FB
Na čo presne pôjde vyzbieraná čiastka a čo presne človek dostane za 1000-eurový príspevok a prečo práve to?
Dostali sme sa do štádia, kedy už po viac ako roku nemôže riešiť veľkovýrobu tak, ako sme chceli. Na svete je plno takých krajín, ktoré bojujú. Argentína vs Čile, Južná a Severná Kórea. Francúzsko vs Anglicko, Slovensko vs Maďarsko.
Keby sme chceli obsiahnuť všetky krajiny, sme v hlbokom mínuse. Preto sme teraz začali s takým pálčivým problémom Rusko vs Ukrajina. Peniaze použijeme na vývoj obalového materiálu, na kúpu nových látok, na potlač gúm, na potlač látok, na šitie, na zaplatenie ľudí, dizajnérov atď….
Človek, ktorý prispeje 1000€ dostane špeciálne trenky, ktoré bude nosiť iba on a iba prezident Ruskej federácie Vladimír Putin. Alebo Ukrajinský prezident Petro Poroschenko. Resp. či ich bude nosiť to nevieme, ale bude to špeciálna edícia. Vyrobené budú iba dva kusy, ktoré sa pošlú jednému človeku na svete a jednému prezidentovi na svete.“
Jediné, čo môžem dodať na záver je: Skvelý nápad a veľa štastia!