Spojenci NATO inštalujú „dračie zuby“ na hraniciach s Ruskom. Pripravujú sa na všetky scenáre

  • Litva inštalovala tzv. „dračie zuby“ a ďalšie protitankové prekážky na hranici s Ruskom
  • Opevnenie je súčasťou prípravy na prípadné ohrozenie z ruskej strany
  • Litva inštalovala tzv. „dračie zuby“ a ďalšie protitankové prekážky na hranici s Ruskom
  • Opevnenie je súčasťou prípravy na prípadné ohrozenie z ruskej strany

V reakcii na napätie v regióne sa Litva rozhodla posilniť svoju obranu na hranici s Kaliningradskou oblasťou.

Minister obrany Laurynas Kasčiūnas oznámil, že na moste cez rieku Neman, ktorý vedie do ruskej Kaliningradskej oblasti, boli nainštalované protitankové prekážky známe ako „dračie zuby“.

Tieto betónové bloky tvoria prvú líniu obrany a ich cieľom je zastaviť postup mechanizovaných jednotiek, najmä tankov.

Opevnenie mostov a dôvod inštalácie

Kasčiūnas informoval, že Litva plánuje postupne opevniť ďalšie mosty cez rieku Neman. Na niektorých z nich budú nainštalované aj míny a ďalšie prekážky, ako sú protitankové ježky.

„Dračie zuby“ budú spevnené kovovými trámami, aby sa zvýšila ich odolnosť. Momentálne ich testuje litovská armáda, ktorá hodnotí ich účinnosť proti ťažkej technike.

Ako píše portál Odessa Journal, Litva začala s inštaláciou týchto opatrení už v auguste, keď boli nakúpené obranné prvky za 4 milióny eur. Opevnenia sa rozmiestňujú na 27 strategických bodoch na hraniciach s Ruskom a Bieloruskom.

Toto rozhodnutie je reakciou na eskalujúce napätie medzi NATO a Ruskom, ktoré sa výrazne zhoršilo po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022.

„Dračie zuby“ a ich historický význam

„Dračie zuby“, pôvodne vyvinuté počas druhej svetovej vojny, sú špeciálne betónové pyramídy, ktoré sa používajú na zabránenie postupu tankov a ďalšej mechanizovanej techniky.

Tento typ obranných štruktúr sa už dlho osvedčil ako účinný pri obrane územia pred inváznymi silami. Litovské ministerstvo obrany uviedlo, že inštalácia týchto prekážok je preventívnym krokom s cieľom posilniť schopnosť obrany na miestach, kde je riziko prechodu ruských síl cez hranice.

Príprava na možnú inváziu

Podľa Kasčiūnasa je dôležité, aby Litva bola pripravená na akýkoľvek scenár. Preto krajina plánuje ďalšie kroky, ako napríklad zamínovanie niektorých mostov a inštaláciu ostnatého drôtu.

Tieto opatrenia by mali obmedziť pohyb nepriateľských jednotiek a poskytnúť litovskej armáde čas na zorganizovanie obrany.

Okrem fyzických prekážok, ako sú „dračie zuby“, bude mať Litva k dispozícii aj palebné prostriedky, ktoré by mali nepriateľské sily zastaviť a zničiť.

Kasčiūnas zdôraznil, že opevnenia sú len pomocnými prvkami, ktoré sa využijú v kombinácii s mínami a ďalšími obrannými prostriedkami.

Podľa jeho slov by sa v prípade invázie ruské jednotky museli vysporiadať s viacerými prekážkami, čo by výrazne spomalilo ich postup.

Preventívne kroky NATO v regióne

Napätie medzi NATO a Ruskom je stále vysoké, čo Litvu, ako členskú krajinu NATO, vedie k preventívnym krokom. Litovské opevnenia na hraniciach nie sú osamoteným prípadom.

Lotyšsko už v júli oznámilo, že plánuje nainštalovať podobné betónové pyramídy na svojej východnej hranici s Ruskom. Táto obranná stratégia je súčasťou širšieho plánu NATO na posilnenie hraníc s Ruskom a zamedzenie postupu ruských síl do Európy.

Napriek tomu, že tieto kroky sú vnímané ako preventívne, Moskva ich interpretovala ako provokáciu zo strany NATO. Ruskí predstavitelia pravidelne obviňujú Alianciu z vojenských aktivít namierených proti Rusku, čo len umocňuje napätie medzi oboma stranami.

Význam pripravenosti Litvy

Opevňovanie litovsko-ruských hraníc je znakom pripravenosti Litvy na potenciálne ohrozenie zo strany Ruska. Kasčiūnas zdôraznil, že tieto protipohybové opatrenia zvyšujú bezpečnosť krajiny a znižujú riziko úspešného prieniku nepriateľských jednotiek, píše portál Newsweek.

Litva tak posilňuje svoje obranné postavenie a posiela jasný signál, že je pripravená brániť sa.

Litovské kroky ukazujú, že krajina si uvedomuje nebezpečenstvo, ktoré predstavuje súčasné geopolitické napätie a že je odhodlaná chrániť svoju suverenitu a bezpečnosť.

Inštalácia „dračích zubov“ je len jedným z opatrení, ktoré majú zaistiť, že akékoľvek snahy o prechod cez hranice budú výrazne sťažené.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Odessa Journal, Newsweek

Najnovšie videá

Trendové videá