Spojené štáty sa potichu pripravujú na čierny scenár. Pre Kyjev to neveští nič dobré
- Napriek tomu, že hlavnú fázu ešte Ukrajina nespustila, niektorí už kritizujú protiofenzívu ako pomalú
- Ukrajinci aj USA sa obávajú, čo sa stane, ak nebude úspešná
- Napriek tomu, že hlavnú fázu ešte Ukrajina nespustila, niektorí už kritizujú protiofenzívu ako pomalú
- Ukrajinci aj USA sa obávajú, čo sa stane, ak nebude úspešná
Kto čakal rýchlu ofenzívu, ktorá oslobodí množstvo okupovaného územia za krátky čas, je pravdepodobne sklamaný. Netreba ale zabúdať, že na rozdiel od minulého roka, keď sa Ukrajincom podarilo triumfálne dobyť Cherson a Charkov, ukrajinská armáda teraz čelí oveľa zložitejším podmienkam.
Rusi vybudovali stovky kilometrov opevnení, zlepšili svoju obrannú schopnosť a taktiku a Ukrajinci navyše nemajú vzdušnú prevahu.
Predstavitelia USA aj Severoatlantickej aliancie (NATO) uviedli, že ofenzíva zatiaľ nespĺňa očakávania. Aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj priznal, že protiofenzíva ide pomalšie, ako by si želal.
Podľa analytikov sa ale stále nezačala hlavná fáza ofenzívy a Ukrajinci stále viac-menej testujú ruské obranné línie a hľadajú v nich slabé miesto. Niekde sú tieto testy úspešné, na druhých častiach frontu zas nie.
Podľa analytikov sa Ukrajinci zamerali na opotrebovanie ruskej sily. Experti sa zhodujú, že v tomto momente ešte nie je všetko stratené a výsledky sa môžu dostaviť.
Ukrajinci sa ale obávajú, že ak nastane hlavná fáza ofenzívy, ktorá nesplní očakávania, budú dotlačení k mierovým rokovaniam. Ďalším negatívnym scenárom je opadnutie podpory Západu hlavne v otázkach darovania zbraní.
Ukrajinci sa preto pokúšali tlmiť očakávania spojencov ešte pred tým, než samotná protiofenzíva začala.
„Teraz hovoríme našim medzinárodným partnerom: Buďte trpezliví, netlačte príliš tvrdo,“ cituje Newsweek Nataliu Galibarenkovú, ktorá pôsobí ako veľvyslankyňa Ukrajiny pri NATO.
„Hlavným cieľom každého protiútoku je oslobodiť čo najväčšie územie. Ale aj tu na veliteľstve NATO som vysvetlila, že by sme nemali vkladať všetky nádeje do jedného protiútoku (a) zvyšovať jeho dôležitosť,“ povedala tesne pred začiatkom protiofenzívy.
Každý meter je vykúpený ukrajinskou krvou
Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl generál Valerij Zalužnyj v nedávnom rozhovore pre denník The Washington Post uviedol, že protiofenzíva nie je hollywoodsky film a že ho rozčuľuje, keď počuje, že protiofenzíva postupuje pomaly.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Koľko územia doteraz oslobodili Ukrajinci
- Akú cestu si zvolili pri protiofenzíve
- Aké iné úspechy môže mať protiofenzíva okrem územných ziskov
- Aká ťažká bude protiofenzíva
- Čoho sa bojí Biely dom
- Čo hovorí štátna tajomníčka ministerstva vnútra na nútený mier pre Ukrajincov
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity