Spojené štáty vyjadrujú solidaritu Ukrajine netradičným spôsobom. Rituálnou obeťou je vodka
- Niektoré americké štáty požiadali o odstránenie ruských vodiek z regálov predajní
- Má ísť o symbol spolupatričnosti Ukrajine
- Zaujímavosťou však je, že väčšina tamojších vodiek sa v Rusku nevyrába
- Niektoré americké štáty požiadali o odstránenie ruských vodiek z regálov predajní
- Má ísť o symbol spolupatričnosti Ukrajine
- Zaujímavosťou však je, že väčšina tamojších vodiek sa v Rusku nevyrába
Netradičným spôsobom sa snažia solidaritu Ukrajine vyjadriť Spojené štáty. Najnovším cieľom rastúceho odporu proti ruskej invázii je totiž obľúbená ruská vodka. Ako informuje portál CNN, úradníci zo štátov Ohio, Utah a New Hampshire vyzvali reťazce, aby zo svojich regálov stiahli všetky produkty vyrobené v Rusku alebo výrobky ruských značiek. Tento krok sa predovšetkým spája s vodkou, pretože práve tá je s krajinou najviac spätá.
To, že ruská invázia je hrubým porušením ľudských práv a slobôd, si uvedomil napríklad guvernér štátu Utah. Ten požiadal všetky predajne s alkoholom, aby nepredávali vyššie spomenuté produkty. Je však potrebné dodať, že ide o symbolický krok, pretože väčšina týchto produktov sa nevyrába v Rusku. Hoci majú svoj pôvod v krajine viaceré z najpredávanejších značiek vodky, v súčasnosti sa nevyrábajú v Rusku, ale v iných krajinách vrátane Spojených štátov.
Symbolické gesto
Proti vodkám protestujú aj podnikatelia a majitelia barov. Tí majú problém napríklad s vodkou značky Stolichnaya. Problémom má byť jej názov, ktorý vo voľnom preklade znamená spojenie hlavné mesto. To sa zas spája s Moskvou. Aj napriek tomu, že sa vodka vyrába v Lotyšsku a spoločnosť sídli v Luxembursku, barmani odmietajú tento nápoj svojim zákazníkom naliať.
Ak si pozrieš web spoločnosti Stoli Group, zistíš, že ruskú agresiu odsudzuje, čím podporuje ukrajinský ľud. „Bezpečnosť a ochrana nášho ukrajinského tímu je našou najvyššou prioritou. Situáciu pozorne sledujeme a už teraz rýchlo a rozhodne poskytujeme podporu, ak je to potrebné, našim ľuďom na mieste, ako aj partnerom,“ uviedol CEO spoločnosti Damian McKinney vo vyhlásení.
Dodal, že spoločnosť nemá v Rusku ani jednu prevádzku. Ďalšia značka, ktorá je považovaná za ruskú, je Smirnoff.
Guvernér Ohia Mike DeWine prišiel ako jediný s konkrétnou požiadavkou. Takmer 500 obchodov s alkoholom dostalo požiadavku, aby ukončilo predaj vodky značiek Russian Standard a Green Mark.
Ide totiž o to, že práve tieto vodky sú vyrábané v Rusku a podávané v Spojených štátoch. Materskú spoločnosť značky Russian Standard vlastní ruský oligarcha, ktorý vlastní aj Russian Standard Bank.
Aj napriek tomu, že menej ako 1 % vodky spotrebovanej v Spojených štátov pochádza z Ruska, ide o symbolické gesto, ktorým chcú podnikatelia a guvernéri preukázať svoju spolupatričnosť Ukrajine, ktorá v dnešných dňoch zažíva nesmierne náročné časy.
Zdroje: CNN, Stoli.com