Spoluzakladateľ obľúbeného vydavateľstva prezradil knižné tipy, s ktorými precestuješ svet z pohodlia gauča

  • Dovolenka v exotických krajinách je stále v nedohľadne
  • Na to, aby si obletel svet však nemusíš hneď nasadnúť do lietadla
  • Spoluzakladateľ vydavateľstva Absynt - Filip Ostrowski nám poskytol zoznam skvelých reportážnych kníh, ktoré sú v týchto pandemických časoch ideálnou spoločnosťou
Absynt - reportážna literatúra
  • Dovolenka v exotických krajinách je stále v nedohľadne
  • Na to, aby si obletel svet však nemusíš hneď nasadnúť do lietadla
  • Spoluzakladateľ vydavateľstva Absynt - Filip Ostrowski nám poskytol zoznam skvelých reportážnych kníh, ktoré sú v týchto pandemických časoch ideálnou spoločnosťou

Kým bude cestovanie obmedzené, nemala by nás túžba po dobrodružstvách v ďalekých krajinách opustiť ani doma na balkóne. Siahni po knihách, ktoré ťa prenesú do cudziny a priblížia ti históriu, udalosti a skutočné príbehy bez toho, aby si potreboval pas alebo letenku.

Severná Amerika/Potulky s Charleym, John Steinbeck

Mapa Spojených štátov pripomína pestrú patchworkovú deku pozošívanú z kúsočkov najrôznejších farieb. Čo však potrebujete, keď ju chcete precestovať z východu na západ a späť? Predovšetkým dostatok času, obytné auto… a ešte verného spoločníka – najlepšie psa.

Svetoznámy americký spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru John Steinbeck sa na začiatku šesťdesiatych rokov rozhodol znovu spoznať svoju obrovskú rodnú krajinu a prekrižoval Ameriku z jej východného pobrežia na západné a späť. 

zdroj: Absynt - reportážna literatúra

Chcel stretnúť ľudí. Chcel vedieť, ako sa Amerika zmenila a kam smeruje. Na svojej ceste zažil naozaj všeličo. Spoločnosť pozoruhodných ľudí, hlbokú osamelosť, prekvitajúci americký rasizmus i nespútanú prírodu. Ako hovorí: „Cestu naprieč Amerikou by som prirovnal k slávnostnej večeri s mnohými chodmi, na ktorú pozvali vyhladovaného človeka.“

Ázia/ Povedal mi veštec, Ryszard Kapuściński

Slávnemu talianskemu reportérovi Tizianovi Terzanimu povedal hongkonský veštec, že v roku 1993 bude ohrozený jeho život a mal by sa vyhnúť lietaniu. Rozhodol sa preto, že do lietadla nenastúpi a bude cestovať ako dávni objavitelia. Pešo, loďou, autobusom, autom či vlakom po celej Ázii.

zdroj: Absynt - reportážna literatúra

V tejto knihe nájdete Barmu, Thajsko, Laos, Kambodžu, Vietnam, Čínu či Mongolsko videné z tých najnezvyčajnejších uhlov. V každej z týchto krajín hľadal veštcov, jasnovidcov či šamanov, vďaka čomu sa s čoraz väčším porozumením ponáral do dávnych zvykov, ohrozených agresívnou západnou civilizáciou. Z jeho nespočetných ciest, ktoré absolvoval v priebehu roka vznikla unikátna reportážna kniha Povedal mi veštec.

Severný pól/ Expedícia, Bea Uusma

Koniec 19. storočia bol obdobím prvých pokusov o dobytie nedostupných pólov našej planéty. Na let balónom až na severný pól sa odhodlala aj trojica Švédov zo Štokholmu. Výprava známa pod názvom Andréeho expedícia vyrazila na svoj let na jar roku 1897 – slušivo oblečení a bez akýchkoľvek polárnych skúseností.

zdroj: Absynt - reportážna literatúra

Nezabudli si pribaliť hrubé encyklopédie a vkusné obleky so šatkami, aby pôsobili reprezentatívne, keď ich budú po návrate vítať oficiálne delegácie a davy ľudí. Ich vodíkový balón Orol však čoskoro stroskotá a pre troch mužov sa začína márny boj o prežitie.

Afrika/ Ďalší deň života, Ryszard Kapuściński

V roku 1974, pár mesiacov pred vyhlásením nezávislosti, býval Ryszard Kapuściński v Luande, hlavnom meste Angoly, kde pracoval ako zahraničný korešpondent. Sledoval mesto, ktoré sa postupne vyľudňovalo, pozoroval paniku utekajúcich portugalských kolonialistov, bol svedkom masového šialenstva, klinickej smrti jedného mesta pod neustálou hrozbou delostreleckého bombardovania.

zdroj: Absynt - reportážna literatúra

Neskôr odišiel priamo na front, na miesta, z ktorých všetci utekali, aby sa stal svedkom jednej z mnohých krvavých premien bývalých zámorských kolónií. Svoje angolské zážitky opísal vo výnimočnej knihe Ďalší deň života, ktorá nie je len o vojne a proti vojne, ale rozpráva aj o osamelosti reportéra uprostred dejinného chaosu, o nezmyselnosti vraždenia, o neistom zajtrajšku, no najmä o živote, ktorého cena rastie každým dňom.

Blízky Východ/Kníhkupec z Kábulu 

Hrdina reportážneho románu Kníhkupec z Kábulu viedol dvadsať rokov malé kníhkupectvo v centre hlavného mesta Afganistanu. Nezáležalo mu na tom, či boli pri moci komunisti alebo Taliban. Jeho cieľom bolo prinášať knihy všetkým obyvateľom Kábulu. Miloval literatúru a nenávidel cenzúru. Reportérkaa Åsne Seierstad strávila štyri mesiace v afganskej rodine a splynula so životom obyčajných obyvateľov Kábulu, aby ukázala, ako vplývajú turbulentné časy na bežný život.

zdroj: Absynt - reportážna literatúra

 

Jej pohľad na každodennosť rodiny je unikátnym svedectvom o spôsobe života, ktorý je pre Európanov takmer nepredstaviteľný. V centre pozornosti stále stojí hlava rodiny – na jednej strane zanietený milovník umenia a kultúrny človek, na strane druhej silne patriarchálne založený despota riadiaci sa prastarými rodovými zvykmi. Knižka Kníhkupec z Kábulu rozpráva príbehy zakázanej lásky, dohodnutých manželstiev i obyčajného života pod temnou záclonou každodenného teroru.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá