Spomalí vitamín D starnutie nášho tela? Vedci prišli s novým výskumom
- Vitamín D je považovaný za zlatý grál vitamínov
- Nová štúdia preukázala, že nám môže aj škodiť
- Vitamín D je považovaný za zlatý grál vitamínov
- Nová štúdia preukázala, že nám môže aj škodiť
Mohol by byť známy vitamín zázračným prostriedkom, ktorým spomalíme starnutie nášho tela? Vitamín D mnohí ľudia považujú za zlatý grál pre imunitu. Stačí jedna tabletka denne a všetky zdravotné neduhy „poletia von oknom“. Lenže, je to skutočne tak?
Vitamín D už dlhé roky figuruje na zozname vitamínov, ktoré musí brať jednoducho každý. Okrem zlepšenia našej psychiky aj posilnenia imunity, má pozitívny vplyv na svaly a kosti, ktoré typicky prirodzene slabnú, pretože naše telo starne. Štúdie tiež dokazujú, že bez dostatku vitamínu D sa zvyšuje riziko úbytku svalov a pádov spojených so starnutím.
Dokáže vitamín D skutočne zvrátiť starnutie?
Popravde, je to komplikované, presne ako samotné starnutie. Lekári odporúčajú doplnky vitamínu D ľuďom s osteoporózou už desaťročia. Pomáhajú aj pri prevencii zlomenín kostí, pretože nedostatok vitamínu D kosti oslabuje. Navyše, vitamín D pomáha pri absorpcii vápnika.
Ale viac nedávnych klinických štúdií zistilo, že doplnky vitamínu D nemusia nevyhnutne pomôcť pri prevencii strát kostnej hmoty a zlomenín spojených so starnutím u inak zdravých ľudí.
Carmelinda Ruggiero, geriatrická špecialistka z univerzity v Taliansku, a jej kolegovia zhromaždili štúdie a klinické skúšky skúmajúce potenciálne účinky vitamínu D na biologické procesy starnutia. Zistili, že nemáme dostatočné dôkazy. „Doterajšie dôkazy… sú v ľuďoch skromné a hlavne založené na predklinických (zvieracích) modeloch,“ tvrdí odborníčka.
Je tiež veľmi málo dôkazov o tom, aké dávky alebo v akej vekovej skupine by doplnky vitamínu D mohli mať účinok. Poznáme totiž len veľmi málo ľudských štúdií a zistenia boli rozporuplné.
Vitamín D môže byť aj škodlivý
Niektoré štúdie naznačujú, že užívanie konkrétnej dávky vitamínu D by malo byť bezpečné pre všetkých. Lenže to by nemuselo platiť pre každého. Výskum ukazuje, že vysoké dávky vitamínu D môžu aj škodiť. Doplnky vitamínu D môžu tiež interagovať s predpísanými liekmi, ako sú prípravky na znižovanie cholesterolu.
A hoci by sa mohlo zdať logické doplniť nízke hladiny vitamínu D, odborníci tvrdia, že konzumácia viac vitamínov vo forme doplnkov nie je nevyhnutne lepšia pre zdravie. Ľudia by nemali ignorovať iné aktivity, ktoré môžu urobiť pre zlepšenie svojho zdravia a dlhšieho života. Základom je vždy konzumácia vyváženej stravy a čas strávený aktívnym pohybom.
Možno užívaš vitamín D nesprávne
Poznáš najčastejšie chyby, ktoré ľudia robia pri užívaní „slnečného vitamínu“? Na toto si treba dávať pozor:
- Dávkovanie neprispôsobíš svojim potrebám. Na určenie ideálnej dávky ti vie doktor skontrolovať hladinu vitamínu D v krvi.
- Užívaš vitamín D3 bez vitamínu K2. Vitamín K2 totiž pomáha vitamínu D pri zadržiavaní vápnika v kostiach. Predchádza hromadeniu vápnika v stenách tepien a zohráva dôležitú úlohu pri zrážaní krvi.
- Užívaš vitamín D nalačno. Keďže ide o vitamín, ktorý potrebuje mastné kyseliny na vstrebanie, mal by si ho užívať s jedlom. Ideálne sú jedlá s vysokým obsahom tuku, ako sú rastlinné oleje, avokádo alebo orechy.
- Vitamín D užívaš večer. Vitamín D3 je revitalizačný vitamín a môže potláčať produkciu melatonínu, takže jeho večerné užívanie môže negatívne ovplyvniť tvoj spánok.
- Neužívaš ho s magnéziom. Ľudia, ktorí nekonzumujú horčík v primeranom množstve, môžu trpieť nedostatkom vitamínu D.