Spomienkový optimizmus je reálny. Ľudia sú najšťastnejší v jednom období života

  • Nový výskum odhalil, v akom období života je človek najšťastnejší
  • Zisti, kedy klesá u ľudí celková pozitivita
Žena s úsmevom na tvári si prehrabuje rukou vlasy
Ilustračné foto Freepik/@lookstudio
  • Nový výskum odhalil, v akom období života je človek najšťastnejší
  • Zisti, kedy klesá u ľudí celková pozitivita

Žijeme v dobe, keď každodenný stres, tlak a nároky moderného života môžu výrazne ovplyvniť náš postoj a pohľad na svet. V tejto atmosfére môže byť pozitívne myslenie nielen sviežim vánkom, ale aj kľúčovým nástrojom, ktorý pomáha zvládať životné výzvy.

Nový výskum prišiel na to, v ktorom období majú ľudia najpozitívnejšie myšlienky. Výsledky ukazujú značné rozdiely medzi ženami a mužmi.

Najvýznamnejšie momenty zo života

Štúdia ukázala, že ľudia najradšej spomínajú na obdobie, keď sa nachádzali okolo dvadsiateho roku svojho života. Podľa výsledkov muži majú sklon spomínať si na svoj život v tom lepšom svetle ako ženy. Celková pozitivita však u ľudí klesá, keď starnú.

Keď sa človek zamyslí nad svojím životom, určite mu napadnú spomienky plné radosti, ale aj smútku. Odborníci prišli na to, že vek, v ktorom sa spomienka vybaví, môže ovplyvniť aj jej vnímanie. 

Štúdia bola publikovaná na portáli Springer Link. Mladí aj starší účastníci z Nemecka v priebehu štyroch rokov predstavili odborníkom skrátené verzie svojich životných príbehov.

Výskum zahrňoval účastníkov z rôznych vekových skupín. Najmladší účastníci mali osem rokov na začiatku štúdie, pričom tí najstarší mali 65 rokov.

Od účastníkov odborníci požadovali, aby si vybrali sedem najvýznamnejších momentov zo svojho života a následne v priebehu pätnástich minút opísali svoj životný príbeh, ktorý tieto vybrané spomienky zahŕňal.

Rozdiely medzi ženami a mužmi

Z výsledkov výskumu vyšli na povrch určité zaujímavé vzory. Na jednej strane, spomienky žien boli v porovnaní so spomienkami mužov menej pozitívne. Tento trend bol zaznamenaný takmer v celom priebehu ich života a u väčšiny vekových skupín žien, s výnimkou tých vo veku okolo štyridsiatky.

Navyše sa ukázalo, že spomienky starších ľudí boli menej pozitívne v porovnaní s mladšími. Je ale dôležité si uvedomiť, že jedným z faktorov môže byť skutočnosť, že staršia generácia vyrastala v Nemecku v čase druhej svetovej vojny.

Druhým zistením bolo, že najrannejšie spomienky neboli také pozitívne ako tie z obdobia dospievania alebo krátko po dvadsiatke.

Krabica plane starých fotografií
zdroj: Unsplash/Roman Kraft

Po tínedžerskom veku zaznamenali výskumníci postupný pokles v pozitivite spomienok až do päťdesiatky. Potom sa však spomienky zdali byť opäť viac pozitívne. To znamená, že najpozitívnejšie spomienky sa týkali obdobia neskorého dospievania a začiatkov dvadsiateho roku života.

Fenomén známy ako „downshifting“

Ako sme ťa nedávno informovali, čoraz viac ľudí prepadá fenomén známy ako „downshifting“, keď jedinec zámerne znižuje svoje pracovné zaťaženie a materiálnu spotrebu s cieľom dosiahnuť vyššiu kvalitu života.

Downshifting nie je o tom, že si jednoducho povieš: „Odteraz budem pracovať menej a viac si užívať.“ Je to proces, ktorý si vyžaduje odvahu, plánovanie a predovšetkým porozumenie sebe samému. 

Je to cesta, ktorá vedie k tomu, aby sme si viac užívali to, čo máme, namiesto toho, aby sme neustále hľadali niečo nové a lepšie. Ako znie táto cesta v praxi? 

Možno sa rozhodneš žiť v menšom meste alebo na vidieku, kde je životné tempo pomalšie a môžeš sa viac venovať sebe a svojim blízkym. Možno si nájdeš prácu, ktorá ti poskytne viac voľného času a menej stresu. Alebo sa rozhodneš žiť skromnejšie, aby si nemusel toľko pracovať a mohol si si užívať život.

Začať s downshiftingom nie je jednoduché. Ako prvý krok si musíš ujasniť, čo od života očakávaš a čo je pre teba dôležité. Môžeš si položiť otázky ako: Čo ma robí šťastným? Čo ma napĺňa? Akú rolu v mojom živote zohráva práca?

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Springer Link, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá