Sporenie na dôchodok Slováci ignorujú. „Jeden z kľúčových dôvodov je, že sa spoliehajú na štát“ (EXPERT)
- Spoliehaš sa, že sa o teba štát na dôchodku postará?
- Zisti, prečo je to nebezpečný prístup a ako prichádzaš o tisíce eur

- Spoliehaš sa, že sa o teba štát na dôchodku postará?
- Zisti, prečo je to nebezpečný prístup a ako prichádzaš o tisíce eur
Finančná gramotnosť Slovákov je dlhodobo na veľmi nízkej úrovni, čo sa prejavuje nielen v bežnom hospodárení s peniazmi, ale najmä v oblasti dlhodobého sporenia – najmä na dôchodok.
Mnohí stále veria, že štát sa o nich postará, iní sa spoliehajú na druhý pilier, no neriešia, kde majú peniaze uložené. Výsledkom sú nízke úspory, neefektívne investície a neistota, čo prinesie budúcnosť.
Slováci nemajú dostatočnú finančnú rezervu
Prečo si Slováci nevytvárajú dostatočnú finančnú rezervu na dôchodok? Aké chyby najčastejšie robia pri správe svojich financií a komu vlastne veriť, keď ide o peniaze? O týchto témach sme sa rozprávali s Ing. Stanislavom Jendrišákom, odborníkom na financie a spoluzakladateľom portálu jetoopeniazoch.sk.
V rozhovore nám vysvetlil, prečo si mnohí Slováci zbytočne nechávajú peniaze v nevýhodných fondoch, ako môže nesprávna finančná rada poškodiť naše úspory a prečo je dôležité začať myslieť na dôchodok čo najskôr.
- Prečo mnohí ignorujú svoje financie?
- Ako prichádzame o peniaze v druhom pilieri?
- Prečo je nebezpečné nezaujímať sa o svoje financie?
- Aký je rozdiel medzi finančným obchodníkom a konzultantom?
Aké sú najčastejšie finančné chyby, ktoré Slováci robia pri správe svojich peňazí?
Odpoveď na túto otázku a uvedomenie si skutočnosti považujem pre správu peňazí Slovákov za najkľúčovejšie. Slovákov, ktorí robia najčastejšie a zároveň najfatálnejšie chyby pri správe svojich peňazí, by som rozdelil do dvoch skupín.
- Prvou veľkou skupinou sú ľudia, ktorí robia chybu v tom, že sa o správu svojich peňazí nezaujímajú, alebo sa zaujímajú iba vo veľmi malej miere. Typickým príkladom nezáujmu o svoje financie je pre túto skupinu druhý dôchodkový pilier.
Donedávna, cca 10 rokov, malo viac ako 70 % slovenských sporiteľov v 2. pilieri nastavenú svoju investičnú stratégiu, zjavne z dlhodobého hľadiska, v nevýhodnom dlhopisovom garantovanom fonde, do ktorého ich „povinne“ presunul štát.
Pritom zmenu mohli sporitelia urobiť kedykoľvek, dokonca na ňu boli upozorňovaní. Bolo však potrebné sa o to zaujímať. Prišli tak za dané obdobie o desiatky percent na zhodnotení svojich úspor v 2. pilieri, keď dlhopisové fondy urobili výnos asi 20 % a napr. indexové fondy zhodnotili vysoko nad 100 %.
Len pre názornosť z praxe, jeden z klientov ma nedávno celkom šokoval svojím prehlásením, keď povedal, že korešpondenciu 2. piliera hádže automaticky neotvorenú do koša, lebo ho to nezaujíma.
Väčšina vecí v našich životoch čiastočne alebo úplne súvisí s peniazmi. Či už chceme alebo nie, v dnešnej dobe sa nás finančný svet dotýka. Takmer na všetko treba peniaze, a ak sa o financie nezaujímame, tak nás aj ich malý výkyv môže fatálne postihnúť. Nehovoriac o tých veľkých.
- Druhou veľkou skupinou sú Slováci, ktorí sa síce o správu svojich peňazí zaujímajú, ale robia najčastejšie chybu v tom, že sa radia o svojich financiách na nesprávnom mieste, s nesprávnymi ľuďmi.
Tak ako nie je jedno, ktorý lekár vás lieči v prípade choroby alebo ktorý automechanik opravuje vaše auto, tak nie je jedno, na základe koho informácií sa rozhodujete v oblasti financií.
Ak chceme drevený nábytok na mieru, tak sa asi neobrátime na drevorubača, ale ideme za stolárom, hoci obaja pracujú s drevom. Rovnako ak niekto pracuje v oblasti financií, neznamená to, že od neho môžeme očakávať to najlepšie riešenie pre svoje peniaze. V oblasti financií to však Slováci majú stále problém rozoznať. Teda rozoznať, kto je pre nich v oblasti financií tým drevorubačom a kto stolárom.
V prípade, ak Slováci riešia svoje financie, môžu sa stretnúť s dvoma typmi finančných sprostredkovateľov respektíve s dvoma typmi ľudí pracujúcich vo finančnej branži, cez ktorých môžu spravovať svoje peniaze.
Buď to môžu riešiť s finančným obchodníkom, alebo s finančným konzultantom. Zásadný rozdiel medzi nimi je v tom, či sa pri správe klientových peňazí snažia modelovať klienta na produkt alebo, naopak, modelovať produkt na klienta.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo je dôležitá možnosť výberu finančných produktov
- Prečo je kľúčové začať sporiť čo najskôr
- Ako výchova v rodine ovplyvňuje finančnú gramotnosť
- Koľko peňazí môže priniesť dlhodobé sporenie
- Prečo sa Slováci stále spoliehajú na štát
- Ako kontrolovať impulzívne míňanie
- Prečo je ťažké odkladať si peniaze
- Ako začať so sporením malými sumami
- Ako si urobiť rodinný rozpočet
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity