Spôsobili 500 leteckých incidentov: Aerolinky zavádzajú prekvapivý zákaz. Dotkne sa všetkých cestujúcich

  • Letecké spoločnosti sprísňujú pravidlá pre externé nabíjačky
  • Dôvodom je rastúci počet požiarov na palubách
  • Zisti, ktoré aerolinky zaviedli obmedzenia
lietadlo, batéria
Ilustračné foto Unsplash/Alexander Andrews/Nick Morales
  • Letecké spoločnosti sprísňujú pravidlá pre externé nabíjačky
  • Dôvodom je rastúci počet požiarov na palubách
  • Zisti, ktoré aerolinky zaviedli obmedzenia

Letecké spoločnosti začínajú obmedzovať používanie externých nabíjačiek počas letov. Tento krok môže výrazne ovplyvniť tvoje cestovné návyky, najmä ak patríš medzi ľudí, ktorí bez svojho mobilu nevydržia ani minútu. Prečo letecké spoločnosti pristupujú k takýmto opatreniam a ako sa to dotkne teba ako cestujúceho?

Rastúce nebezpečenstvo externých nabíjačiek

V posledných mesiacoch zaznamenávame čoraz viac prípadov požiarov priamo na palubách lietadiel, informujú tvnoviny.sk. Odborníci zistili, že tieto incidenty často súvisia s lítiovými externými nabíjačkami, ktoré používame na dobíjanie našich elektronických zariadení.

Ako píše BBC, práve tieto zariadenia pravdepodobne spôsobili požiar lietadla spoločnosti Air Busan ešte v januári tohto roka, a to dokonca predtým, ako lietadlo vôbec vzlietlo.

Pre mnohých cestujúcich predstavujú externé nabíjačky nevyhnutnú súčasť cestovnej výbavy. Počas cesty si nimi dobíjame telefóny, notebooky, slúchadlá či fotoaparáty. Problém tkvie v materiáloch, z ktorých výrobcovia tieto zariadenia vyrábajú.

Technické príčiny rizík a štatistiky

Väčšina externých nabíjačiek obsahuje lítium-iónové batérie. Výrobcovia ich uprednostňujú, pretože dokážu udržať vysoké množstvo energie a stoja relatívne málo.

Docentka v oblasti leteckého dizajnu Sonya Brown pre CNN vysvetlila: „Lítiové batérie môžu samy pôsobiť ako zdroj vznietenia alebo ako zdroj paliva pre požiar, ktorý vznikol inde. Riziko vznietenia sa zvyšuje, keď niekto lítiové batérie poškodí, napuchnú, obsahujú výrobné chyby, niekto ich prebije alebo sa prehrejú.

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) za posledné dve desaťročia zaznamenal viac ako 500 incidentov s lítiovými nabíjačkami. Počas týchto prípadov nabíjačky začali dymiť, horieť alebo sa prehrievať priamo počas letu. Takáto situácia predstavuje extrémne nebezpečenstvo vo vzduchu, kde evakuácia nie je možná.

Aktuálne opatrenia leteckých spoločností

Najprísnejšie opatrenia zatiaľ prijali ázijské letecké spoločnosti. Južná Kórea od marca zaviedla celoplošné obmedzenia. Ak budeš letieť s kórejskými aerolinkami, nesmieš si nechávať externé nabíjačky ani elektronické cigarety v úložnom priestore nad hlavou. Musíš ich mať buď vo vrecku sedadla, alebo na zemi pod sedadlom.

Kórejské ministerstvo dopravy odporúča, aby cestujúci balili svoje nabíjačky do plastových vreciek. Cestujúci by mali dbať na to, aby sa tieto zariadenia nedotýkali iných kovových predmetov. Aerolinky zakazujú nabíjať tieto zariadenia priamo v lietadle.

Od apríla sa k týmto opatreniam pridáva aj spoločnosť Singapore Airlines, ktorá taktiež zakáže používanie externých nabíjačiek počas letov. Podobný zákaz pripravuje aj Air Asia. Tieto pravidlá už platia v spoločnostiach ako EVA Air, China Airlines a Uni Air.

Praktické rady pre cestujúcich

Väčšina ostatných leteckých spoločností zatiaľ umožňuje každému cestujúcemu vziať si do kabíny lietadla maximálne dve lítium-iónové externé nabíjačky. Tie však musia spĺňať prísne parametre – ich výkon môže dosiahnuť 100 až 160 Wh, čo zodpovedá približne 43 000 mAh. Nie každá spoločnosť však dovoľuje aj ich používanie počas letu.

Ak plánuješ cestovať letecky v najbližšom období, určite si pred odletom over aktuálne pravidlá tvojej leteckej spoločnosti týkajúce sa externých nabíjačiek. Môže sa stať, že tvoju obľúbenú powerbanku budeš musieť nechať doma. Prípadne ju budeš môcť iba prevážať, no nie používať.

Bezpečnosť na palube lietadla má prednosť, a preto letecké spoločnosti prijímajú tieto opatrenia. Hoci ti to môže spôsobiť určité nepohodlie, požiar vo výške 10 000 metrov nad zemou by mal oveľa vážnejšie následky než vybitý telefón.

Rastúci počet požiarov spôsobených lítiovými batériami núti letecké spoločnosti konať. Výrobcovia externých nabíjačiek síce pracujú na zvýšení bezpečnosti svojich produktov, no zatiaľ zostáva najlepším riešením prevencia. Dôkladne skontroluj svoje nabíjačky pred cestou a rešpektuj pravidlá leteckých spoločností.

Nabudúce, keď si budeš baliť veci na cestu, mysli na to, že externá nabíjačka, ktorú roky používaš, môže predstavovať väčšie riziko, než si doteraz uvedomoval. Investícia do novej kvalitnej nabíjačky od renomovaného výrobcu môže zlepšiť nielen tvoj komfort, ale predovšetkým tvoju bezpečnosť a bezpečnosť všetkých na palube.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Americký Federálny úrad pre letectvo, BBC, tvnoviny.sk, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá