Spoznaj pútavé výletné miesta, ktorými sa Slovensko pýši. Rozhľadne, jaskyne či dom kata, ktorý stínal hlavy
- Je ideálne počasie na spoznávanie zákutí našej krajiny
- Tentokrát sme pre teba vybrali tipy na výlety v rámci Trenčína a jeho okolia
- Je ideálne počasie na spoznávanie zákutí našej krajiny
- Tentokrát sme pre teba vybrali tipy na výlety v rámci Trenčína a jeho okolia
V Trenčíne a jeho okolí nájdeš všetko, čo sa ti zažiada vidieť – hrady, rozhľadne, malebné turistické trasy, malé kostolíky, starý kláštor či jaskyne. My sme vybrali pár miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť, napríklad aj toto leto.
Rozhľadňa Malý Jelenec
Rozhľadňa v Trenčianskej Závade ponúka príležitosť porozhliadnuť sa z výšky na okolitú scenériu Bielych Karpát, Považského Inovca, Strážovských vrchov, a ak počasie dovolí, dovidíš až na vzdialené Martinské hole.
Malý Jelenec je vyhliadková drevená veža umiestnená na okraji lesa nad oficiálnou časťou mesta Nemšová. Rušný mestský štýl života by si tu však hľadali márne, práve naopak.
Dostaneš sa tu do prostredia, ktoré ťa naplní pohodou. Pod rozhľadňou sa rozlieha lúka, lemovaná z každej strany mohutnými stromami. Tie svojou výškou konkurujú aj 26 metrov vysokej veži postavenej v roku 2015.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Prístup k nej patrí k tým ľahším, čo sa týka dĺžky trasy aj orientácie. Autom sa dovezieš k areálu gazdovstva a odtiaľ je to už len na tvojich nohách.
Pohodovým tempom popri pastvinách a ďalej lesnou cestičkou trasu absolvuješ do 20 minút. Vyjsť až hore na rozhľadňu stojí za to. Z najvyššieho podlažia vyhliadkovej veže uvidíš vrchy Javorník, Chotuč, Biely vrch, Ostrý vrch, Skalku, Inovec, Kalište, Strážov, Vápeč a ďalšie. Cestou naspäť si môžeš dopriať lokálne špeciality z gazdovského dvora, kde nechýba ani mini farma.
Katov dom
Zaujíma ťa, ako vyzerajú meče, ktorými v stredoveku na území Trenčína stínali hlavy? Originály nástrojov na drastické vykonávanie spravodlivosti sú umiestnené v Katovom dome na Matúšovej ulici.
Cestička dláždená kamennými kockami ťa privedie až k niekdajšej väznici a bydlisku osoby, ktorá vzbudzovala medzi obyvateľmi Trenčína najväčší strach.
Niektoré pramene a aj názov budovy naznačujú, že v 17. storočí bola domovom mestského kata, ktorý bez milosti popravoval previnilcov za ich zločiny.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ďalšie historické zdroje uvádzajú, že na konci 19. storočia v tomto dome býval mestský dráb a nachádzalo sa tu väzenie. Jednoducho, „Katovňa“ alebo „Dom mestského kata“ nikdy nebol považovaný za oázu pokoja a veselosti.
Katov dom je jediná renesančná budova tohto typu v Trenčíne, ktorá si zachovala svoju pôvodnú podobu. Bola postavená ako kamenný dom asi v roku 1607 a našťastie sa jej nedotkli žiadne výrazné prestavby.
Žigmund Luxemburský udelil Trenčínu v roku 1412 titul slobodného kráľovského mesta s právom meča. Popravu uskutočňoval mestský kat zvyčajne pod hradbami mesta neďaleko Dolnej brány (dnešná Mestská veža).
Najčastejšou formou popravy bolo stínanie alebo vešanie. V Uhorsku sa stínalo dvojsečným mečom tak, že odsúdenec kľačal alebo sedel na stoličke. Podľa písomných prameňov malo mesto Trenčín k dispozícii tri popravné meče. Dva z nich sa zachovali v zbierkach Trenčianskeho múzea.
Dnes si v Katovom dome môžeš pozrieť tri menšie expozície. Jedna upriamuje pozornosť na pôsobenie a profesiu mestského kata. Nájdeš tu jeho meče, kladu, dereš, okovy, repliku škripca, uniformu mestského policajného kapitána, šable a pušky trenčianskych mestských policajtov.
V ďalšej miestnosti približujú jednotlivé predmety činnosť cechov a tradíciu remesiel. Posledná zbierka čo-to prezrádza o bývaní, hygiene a živote mešťanov a tvoria ju rôzne cennosti, odevy či dámsky kozmetický cestovný kufor.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.