Spoznaj pútavé výletné miesta, ktorými sa Slovensko pýši. Rozhľadne, jaskyne či dom kata, ktorý stínal hlavy

  • Je ideálne počasie na spoznávanie zákutí našej krajiny
  • Tentokrát sme pre teba vybrali tipy na výlety v rámci Trenčína a jeho okolia
rozhladňa, hradný kopec
archív Kultúrno informačné centrum
  • Je ideálne počasie na spoznávanie zákutí našej krajiny
  • Tentokrát sme pre teba vybrali tipy na výlety v rámci Trenčína a jeho okolia

Pružinská Dúpna jaskyňa

Zvykne sa hovoriť, že ak sa človeku ťažko dýcha, mal by ísť do jaskyne. Namieriť si to môžeš napríklad do tej, ktorá sa nachádza v podzemí neďaleko obce Pružina.

Ide o prírodný poklad, ktorý pomáha liečiť choroby dýchacích ciest. V svahu Čierneho vrchu v okrese Považská Bystrica sa nachádza Pružinská Dúpna jaskyňa. Patrí dokonca medzi jednu z najstarších jaskýň na Slovensku. Predpokladá sa, že vznikla asi pred 10 miliónmi rokov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa L E N K A (@lenockaa_)

Dostaneš sa k nej náučným chodníkom z dedinky Priedhorie. V jeho záverečnej časti sa priprav na strmú cestu lesom, kde prekonáš 100 výškových metrov.

Jaskyňa je dlhá približne 300 metrov, miestami široká až do 20 metrov a vysoká do 5 metrov. Verejnosti je však prístupná len jej časť, v priestoroch totiž stále prebieha paleontologický výskum.

Zaujímavosťou je výzdoba z mäkkého sintra (jaskynného tvarohu), o ktorom sa hovorí, že lieči choroby dýchacích ciest. Snehobiela farba sintrového povrchu kontrastuje s tmavým dnom jaskyne, ktoré je na mnohých miestach pokryté vrstvami guána – netopierieho trusu.

Za tunajší klenot je považovaná tzv. Vianočná sieň, ktorej strop tvoria stovky snehobielych kvapľov. Vzhľadom na ochranu prírodných hodnôt zatiaľ nie je sprístupnená.

V dávnych dobách obývali tieto podzemné priestory okrem pravekých ľudí aj jaskynné medvede a jaskynné levy. Najstaršími nálezmi sú ich kosti a lebky spred asi 80-tisíc rokov. 

Vršatské bradlá a hrad Vršatec

Vršatské bradlá sú mohutným vápencovým masívom, ktorý je výraznou prírodnou dominantou stredného Považia. Sú neprehliadnuteľné a viditeľné už zďaleka.

Bradlá majú formu ihiel, stien a veží, ktoré sa vypínajú nad lesmi Bielych Karpát. Oblasťou vedie náučný chodník, ktorý sa začína v obci Vršatské Podhradie.

Nad obcou sa nachádza hrad Vršatec, ktorý patrí medzi najvyššie položené hrady a je typickou ukážkou stredovekého hradu vybudovaného na neprístupných vápencových skalách.

Patril do skupiny strážnych hradov, ktoré zabezpečovali hranice Uhorska. Impozantný výškový rozdiel zaisťoval hradnému komplexu prirodzenú ochranu.

Vršatec sa už v roku 1244 spomína ako jednoduchý objekt, vybudovaný ešte pred vpádom Tatárov. Hrad postupne vystriedal viacerých majiteľov, v 14. storočí ho vlastnil Matúš Čák Trenčiansky. V roku 1708 bol počas Rákociho povstania zničený a dodnes sa z neho zachovali len ruiny.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Región Trenčín, Trenčianske múzeum, Slovenský cestovateľ, Hrad Vršatec, Králikov Mlyn, Visit Trenčín, Kultúrno informačné centrum

Najnovšie videá

Trendové videá