Správa, ktorá zdvihne tlak mnohým mužom. Nové poznatky konečne zbúrali zaužívané predsudky o nežnom pohlaví

  • Čínski vedci zisťovali, kto v domácnosti pracuje najťažšie
  • Do úvahy brali faktory oddelenia sa od rodiny po sobáši
žena, muž, upratovanie
Ilustračný obrázok Unsplash/Giovanni Corti,Emergency Brake
  • Čínski vedci zisťovali, kto v domácnosti pracuje najťažšie
  • Do úvahy brali faktory oddelenia sa od rodiny po sobáši

Fyzická práca si každodenne vyžaduje množstvo času a energie od ľudí po celom svete. Vo väčšine spoločností lovcov a zberačov sú muži lovcami a ženy zberateľmi, pričom prví lovci a zberači žili v skupinách, známych ako tlupy. Medzi mužom a ženou dochádzalo už v praveku k prirodzenej deľbe práce, muži lovili a chránili a ženy sa starali o rodinu či odev, uvádza Zones.

Profesor Yuan Chen informoval na webe The Conversation o uskutočnení štúdie farmárov a pastierov vo vidieckej časti Číny. Ide o oblasť s veľkou kultúrnou rozmanitosťou, v ktorej chcel spolu s tímom vedcov odhaliť, ktoré faktory určujú, kto pracuje v domácnosti najťažšie a prečo. Výsledky, ktoré boli uverejnené vo vedeckom časopise Current Biology, objasňujú rodové delenie práce vo viacerých typoch spoločností. 

Štyri typy rozptýlení ľudí po svadbe

Väčšina dospelých je vydatá. Manželstvo je akousi zmluvou, kvôli ktorej možno od zväzku očakávať približne rovnaké náklady a výhody pre obe strany. Nevyvážená sila v domácnosti však môže viesť k nevyváženým prírastkom do spoločnej „kasy“ a do celkového manželstva. 

Tím výskumníkov sa preto rozhodol otestovať hypotézu o tom, že opustenie rodného bydliska po svadbe a presťahovanie sa k rodine partnera môže zvýšiť úroveň pracovného zaťaženia. Keďže v skorom štádiu manželstva táto osoba nie je v novom priestore úplne udomácnená a je bez pokrvných príbuzných v nevýhode, vedci skúmali silu vyjednávania a komunikácie

Najbežnejšou formou manželstva je podľa Chena kombinácia „rozptýlenej“ ženy, ktorá opúšťa svoje rodisko, zatiaľ čo muži so svojimi rodinami ostávajú v oblasti, kde sa narodili. Takéto usporiadanie tradičnej spoločnosti sa nazýva patrilokalita. 

Poznáme aj ďalšie typy usporiadaní. V prípade známej neolokality sa muž i žena odčleňujú od rodín a žijú na novom mieste, ďaleko od svojich rodín. Matrilokalita je zas opakom patrilokality a je veľmi zriedkavá. Najmenej častou je duolokalita, v prípade ktorej neopúšťa domov ani jeden z členov páru aj napriek uzavretiu manželského zväzku.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Zones, The Conversation, Current Biology

Najnovšie videá

Trendové videá