Správa, ktorá zdvihne tlak mnohým mužom. Nové poznatky konečne zbúrali zaužívané predsudky o nežnom pohlaví

  • Čínski vedci zisťovali, kto v domácnosti pracuje najťažšie
  • Do úvahy brali faktory oddelenia sa od rodiny po sobáši
žena, muž, upratovanie
Ilustračný obrázok Unsplash/Giovanni Corti,Emergency Brake
  • Čínski vedci zisťovali, kto v domácnosti pracuje najťažšie
  • Do úvahy brali faktory oddelenia sa od rodiny po sobáši

Ženy pracujú tvrdšie 

Na radosť vedcov v rozmanitých pohraničných oblastiach Tibetu možno nájsť v rozličných etnických skupinách všetky tieto štyri typy rozptýlenia. Štúdia bola zameraná na vidiecke dediny zo šiestich rôznych etnických skupín. Vedci urobili s kolegami z Lanzhou University rozhovory s viac než 500 ľuďmi o ich stave rozptýlenia po sobáši, pričom boli požiadaní o nosenie inteligentných náramkov na monitorovanie pracovnej záťaže. 

Prvým zistením bolo, že ženy pracujú oveľa tvrdšie ako muži a svojou aktivitou prispievajú predovšetkým svojim rodinám. Dôkazom bola ich aktivita na spomínaných zariadeniach. Ženy prešli v priemere vyše 12-tisíc krokov za deň a muži, ktorí mali tiež náročnú prácu, o približne 3-tisíc menej. Muži viac času trávili oddychovaním a spoločenskými aktivitami počas voľného času. 

Čiastočným vysvetlením môže byť vyššia fyzická slabosť u žien, čo znižuje aj ich vyjednávaciu silu. Výskumníci však tiež zistili, že jednotlivci oboch pohlaví, ktorí sa po sobáši odčlenili od rodiny, majú vyššiu pracovnú záťaž. Väčšina žien po celom svete, ktorá sa po svadbe odsťahuje od rodičov, teda trpí nielen stratou fyzického kontaktu s rodičmi, ale aj zvýšenou pracovnou záťažou.

Situácia sa však pomaly mení

Obe pohlavia síce po odčlenení sa od svojich rodín pracujú tvrdo a náročne, žena však podľa Chena pracuje ešte náročnejšie. Dokonalá rovnosť pohlaví sa v pracovnej záťaži podľa štúdie vyskytuje iba v prípadoch, keď sa od rodiny odčlenia len muži.

Tieto výsledky pomáhajú porozumieť, prečo ženy rodiny opúšťajú a muži vo všeobecnosti nie. Čas a energiu, ktorú ľudia vynakladajú na farmárčenie, pastierstvo a domáce práce konkuruje voľnému času. Pokiaľ človek robí pre domácnosť v týchto vidieckych oblastiach viac, uberá sa tým o svoj voľný čas. Pokiaľ táto nadbytočná práca pre domácnosť nezlepšuje kondíciu, z evolučného hľadiska nie je priaznivá. 

Vo väčšine mestských oblastí je čoraz rozšírenejší neaktívny životný štýl. Výskum ukázal, že sa sedavý životný štýl stáva v týchto oblastiach významným zdravotným problémom. Je spojený s mnohými chronickými chorobami, medzi ktoré patrí obezita, neplodnosť a psychické poruchy

Nerovnosť pohlaví v pracovnej záťaži teda platí doma i mimo domu. Štúdia prináša pohľad na to, prečo s veľkou pravdepodobnosťou nesú to väčšie pracovné bremeno ženy. To sa však pomaly mení, ženy si čoraz viac zakladajú rodiny mimo svojich partnerov a ich vyjednávacia sila sa zvyšuje.

V konečnom dôsledku táto väčšia samostatnosť žien vedie k tomu, že sa pomyselná minca tohto problému pomaly otáča na druhú stranu. Muži totiž v mnohých spoločnostiach a aj po príchode domov, kde ich už po možnom rozchode či rozvode neočakáva partnerka, preberajú čoraz väčšie pracovné zaťaženie. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Zones, The Conversation, Current Biology

Najnovšie videá

Trendové videá