Správy o omikrone spôsobili prepad cien dôležitej komodity. Svetové trhy sú ako na hojdačke

  • Pandémia, ktorá už druhý rok otravuje svet, ovplyvňuje takmer všetko a každého
  • Ako na horskej dráhe sú aj svetové finančné trhy, ktoré reagujú na každú správu vedcov
korona ropa
TASR/AP Photo/Petr David Josek a TASR/AP Photo/Hasan Jamali
  • Pandémia, ktorá už druhý rok otravuje svet, ovplyvňuje takmer všetko a každého
  • Ako na horskej dráhe sú aj svetové finančné trhy, ktoré reagujú na každú správu vedcov

Keď sa objavil nový variant omikron, nadšením zrejme nejasal nikto a mnohých sa zmocnil beznádejný pocit, že toto sa nikdy neskončí – s jedným variantom si ako tak poradíme a za ním sa hneď prirúti ďalší.

Prvé správy, ktoré sa o novom koronavíruse objavovali, tejto beznádeji a bezmocnosti len pridávali. „Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nedeľu uviedla, že koronavírusový variant omikron je infekčnejší než variant delta a znižuje účinnosť vakcín, čo sa týka ochrany pred nákazou a šírením vírusu,“ prinášali čerstvé zistenie vedcov správy po celom svete, u nás túto správu zverejnila TASR.

Pocity neistoty sa viditeľne prejavili aj na svetových finančných trhoch, ktoré správy vedcov vedia taktiež výrazne ovplyvniť.

zdroj: unsplash/Carlos Muza

Prvé informácie spred niekoľkých dní priniesli na finančný trh určitú dávku strachu… Najvýraznejšia krátkodobá reakcia bola viditeľná na cenách ropy, ktoré sa rýchlo prepadli o niekoľko dolárov za barel, čo bolo spojené najmä s obmedzením dopravného spojenia s niektorými krajinami sveta,“ opisuje pre Startitup situáciu na finančných trhoch makroanalytik Slovenskej sporiteľne Patrik Mackových.

„Akciové trhy zažili krátkodobý prepad. Určitým dôsledkom krátkodobého prepadu bol aj presun časti kapitálu do dlhopisov, ktoré sú vnímané ako takzvané bezpečné prístavy,“ dopĺňa. 

čína ekonomika usa covid
zdroj: Unsplash/Dominik Lückmann

O prudkých pohyboch na svetových trhoch vyvolaných omikronom nám porozprával aj ekonomický analytik Tatra banky Andrej Martiška. Situácia podľa neho pripomínala vyplašenie trhu spred dvoch rokov. 

Tvrdí, že výrazný prepad utrpeli hlavné svetové akciové indexy, pričom strácali hlavné cyklické akcie.

„V obave pred poklesom dopytu v súvislosti s možným zavádzaním cestovných obmedzení, týkajúcich sa krajín s výskytom omikronu, prudko poklesla aj cena ropy. V priebehu pár dní stratila až 16%,“ potvrdzuje pokles cien ropy.

„Napokon, klesali aj výnosy bezpečných štátnych dlhopisov. Tento pohyb súvisel jednak s klasickým ‚útekom do bezpečného prístavu’ počas obdobia zvýšenej trhovej volatility a tiež s očakávaním, že možné spomalenie ekonomiky spôsobené šírením nového variantu oddiali plány centrálnych bánk na zvyšovanie úrokových sadzieb,“ doplnil.

Obaja analytici sa ale zhodujú, že prepady a pohyby na trhoch neboli v konečnom dôsledku „príliš vážne“ a všetci pozorne sledovali a čakali na ďalšie správy o omikrone, ktoré mohli spôsobiť ďalšiu búrku na svetových trhoch, alebo naopak upokojiť situáciu.

Správy boli podľa Mackových zmiešané a nebolo isté, aká je úmrtnosť či infekčnosť nového variantu, a teda ani do akej miery potenciálne zasiahne fungovanie ekonomík a trhov. To účastníci trhu následne zohľadňovali aj vo svojich rozhodnutiach.

Keď sa nedávno objavili správy, že omikron je síce infekčnejší, no menej nebezpečný než delta, situácia sa podľa jeho slov upokojila.

Známy imunológ a hlavný poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre koronavírus Anthony Fauci tvrdí, že poznatky, ktoré zatiaľ máme o variante omikron, sú povzbudivé… O tom, že by priebeh omikronu nemusel byť taký závažný ako pri delte, v minulosti hovorila aj lekárka Angelique Coetzeeová z Juhoafrickej lekárskej asociácie. Doktorka stála pri objavení nového variantu a tvrdí, že príznaky pacientov boli ‚veľmi mierne’,“ informovali sme už pred niekoľkými dňami.

zdroj: Unsplash/Fedotov

Na tieto pozitívne správy pochopiteľne hneď reagovali aj svetové trhy.

Viacero sektorov sa podľa Mackových dostalo na predchádzajúce alebo podobné úrovne, pričom napríklad technologický sektor ich už aj prekonal. Na druhej strane, ropa a niektoré iné komodity dokázali podľa neho vymazať zatiaľ iba malú časť tohto poklesu, no za tým je aj „množstvo iných faktorov vplývajúcich na trhy“.

Viaceré z hlavných svetových akciových indexov už vymazali prepady spôsobené obavami z omikronu a pokračujú v raste. K otočeniu vývoja došlo aj na trhu s ropou, ktorá sa postupne vracia na pôvodnú úroveň a z predošlého poklesu už vymazala takmer polovicu,“ hodnotí súčasnú situáciu Martiška.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá