Správy o pozítívnych testoch na koronu prichádzajú aj ľuďom, ktorí na nich nikdy neboli

  • Po sociálnych sieťach na Slovensku i v Čechách sa šírili príbehy o ľuďoch, ktorí boli objednaní na testovanie proti COVID-19 ale nedostavili sa naň, napriek tomu im mala prísť SMS, že sú pozitívni
  • Polícia SR označila jeden z týchto príspevkov za hoax
  • Ministerstvo zdravotníctva SR priznáva, že omyli sa stať mohli, ale sú ľahko vysvetliteľné a nie účelové
  • Pražská hlavná hygienička označila hoax za absolútny nezmysel
Hoax
Polícia SR/TASR, František Iván
  • Po sociálnych sieťach na Slovensku i v Čechách sa šírili príbehy o ľuďoch, ktorí boli objednaní na testovanie proti COVID-19 ale nedostavili sa naň, napriek tomu im mala prísť SMS, že sú pozitívni
  • Polícia SR označila jeden z týchto príspevkov za hoax
  • Ministerstvo zdravotníctva SR priznáva, že omyli sa stať mohli, ale sú ľahko vysvetliteľné a nie účelové
  • Pražská hlavná hygienička označila hoax za absolútny nezmysel

Zdravím. Kolegynina kamarátka bola objednaná na test na COVID-19, na ktorý sa nedostavila a výsledok jej aj tak prišiel pozitívny aj bez odberu. Asi toľko ku dôveryhodnosti testovania,“  podobné príbehy sa na sociálnych sieťach objavujú v posledných týždňoch pravidelne. Tento pridala pani do skupiny s príznačným názvom „Stop povinnému očkovaniu a noseniu rúšok!!!“.

Ak ste podobný príspevok na sociálnych sieťach nevideli, určite ste o ňom počuli. Ľudia sa naň odvolávajú aj v bežnej komunikácii, keď chcú poukázať, že celá pandémia je podľa nich podvod, alebo že sú počty pozitívne testovaných umelo navýšené.

Všetky príbehy o falošnom výsledku majú podobný priebeh. Ľudia mali podozrenie, že majú ochorenie COVID-19, tak šli na testy, no nechcelo sa im čakať tak z testovania odišli. Niektorí tvrdia, že na testovanie sa ani nedostavili, lebo zabudli. Po pár dňoch im mal prísť výsledok, že sú pozitívni. Väčšina príspevkov je napísaná z pohľadu tretej osoby. Ide o niekoho kolegyňu, priateľku alebo príbuzného.

zdroj: TASR/ František Iván

Ministerstvo zdravotníctva priznáva, že k omylu môže dôjsť

Ministerstvo zdravotníctva SR v stredu na svojom Facebooku reagovalo na celý problém, pretože ľudia podľa nich majú tendenciu nad takýmito vecami špekulovať a spochybňovať celý systém testovania. Ministerstvo pripúšťa, že k niektorým omylom mohlo dôjsť, ale nešlo o zámer.  „Preverovali sme podobné prípady s Národným centrom zdravotníckych informácií a vysvetlenie pre väčšinu podobných prípadov je jednoduché: ľudia niekedy robia preklepy pri zadávaní svojho telefónneho čísla, preto sa môže stať, že SMS-ka príde na číslo niekoho iného,“ vysvetlili na Facebooku.

Ak ľudom, ktorí neboli na testovaní príde SMS s negatívnym výsledkom, majú ju ignorovať. Ak by prišla SMS s pozitívnym výsledkom vždy osobu kontaktuje aj Úrad verejného zdravotníctva, ktorý tento omyl napraví a dohľadá osobu, ktorej pozitívny teste patrí. Každá osoba má totiž jedinečné číslo, pod ktorým ju systém eviduje. Testované osoby majú tzv. COVID Pass, ktorého číslo sa zhoduje s tým v SMS.

„V každom prípade, nie je dôvod vytvárať hneď konšpiračné teórie. Systém rozposiela SMS-ky automaticky, pri vysokom počte testov sa chyby a preklepy stávajú. Mrzí nás to, aj preto sa snažíme podobné situácie objasniť aj týmto spôsobom,“ uviedlo ministerstvo.

Polícia SR označila príspevok za hoax 

Príspevkom o pozitívnych výsledkoch osobách, ktoré neboli testované na COVID-19 sa zaoberala aj Polícia SR, konkrétne šlo o vyššie uvedený prípad o kolegyni kamarátke.

„Autorka hoaxu svoj status síce stiahla, no ako screenshot sa šíril v iných skupinách. Autorka proaktívne kontaktovala policajnú stránku, ktorej vyjadrila ospravedlnenie za svoje konanie. Nanovo zdieľaný screenshot bol napokon vymazaný potom, čo naň upozornila facebooková stránky „Hoaxy a podvody – polícia SR“,“ uviedla polícia na Facebooku.

Rovnaké hoaxy sa šírili aj v Čechách

Portál iRozhlas upozornil, že rovnaké hoaxy sa šírili aj v Čechách. Hlavná hygienička Pražskej hygienickej stanice Zdeňka Jágrová uviedla, že ide o nezmysel. „Je to absolútny nezmysel, pretože ak čakáte v rade, tak sa registrujete, kým na vás príde rad. V tom čase tam máte väčšinou vytvorenú žiadanku. Žiadanku vám zadal praktický lekár, u ktorého ste registrovaný, alebo hygienická stanica. K tej žiadanke sa musí pridať výter. Bez toho sa materiál nedokáže spracovať. Pokiaľ sa k žiadanke nepridá výter, tak tam ta žiadanka vo virtuálnom priestore visí a nijako sa s ňou nemanipuluje. Nie je vôbec reálne, aby došlo k niečomu takému,“ uviedla Jágrová pre iRozhlas.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: iRozhlas

Najnovšie videá

Trendové videá