Spúšťa sa nová vlna obnovy domov: Slováci môžu žiadať štát o tisíce eur
- O finančný príspevok môže požiadať 10 000 Slovákov
- Žiadosti je možné zasielať od 9. októbra
- Agentúra preplatí aj protipožiarnu ochranu
- O finančný príspevok môže požiadať 10 000 Slovákov
- Žiadosti je možné zasielať od 9. októbra
- Agentúra preplatí aj protipožiarnu ochranu
Na obnovu rodinných domov z plánu obnovy je vyčlenených 190 miliónov eur. Podľa riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia Matej Kerestúra, o finančný príspevok môže požiadať 10 000 záujemcov. Slováci môžu o príspevok požiadať od 9. októbra.
V novej výzve budú môcť majitelia čiastočne financovať inštaláciu biomasového kotla, vyvložkovanie komína či nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Agentúra podľa Kerestúra čiastočne preplatí aj projekt protipožiarnej ochrany.
Snaha o zníženie emisií
„Očakávame väčší nápor. V súvislosti s tým sme dali 90 dní na predloženie fyzicky podpísanej žiadosti. To je jedna z významných zmien oproti tretej výzve. Ten nápor sme sa snažili rozložiť v čase,“ povedal šéf SAŽP.
Parametre novej výzvy nastavili na základe skúseností z prvých troch kôl. Stále je zrušená podmienka trvalého pobytu v dome. Netreba ani potvrdenie zo stavebného úradu, nepreukazujú sa ani podlžnosti.
Obnova domov podľa ministra životného prostredia Milana Chrenka prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov, podporuje vznik nových pracovných miest či inovácií v biznise. „Vďaka znižovaniu energetickej náročnosti budov sa znižuje závislosť od fosílnych palív a šetria sa predovšetkým zdroje v domácnostiach,“ skonštatoval.
Obnova rodinných domov
Podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková priblížila, že aktuálne vyhotovili už prvé dve pilotné výzvy na obnovu rodinných domov. „To je dokopy 3 763 žiadostí a zároveň je vyhodnotených 80 percent žiadostí z tretej výzvy. To znamená, že nám ostáva vyhodnotiť okolo 1 800 žiadostí, ktoré sme doteraz dostali,“ poznamenala. Tretiu výzvu chcú podľa Kerestúra vyhodnotiť do konca septembra.
Celkovo o financie na rekonštrukciu domov požiadalo 12 386 záujemcov, z toho 1 467 už uzatvorilo zmluvu so SAŽP. Obnovu ukončilo aspoň 110 žiadateľov, ktorí zaslali žiadosť o vyplatenie príspevku.
V prvých výzvach bolo podľa neho neúspešných približne 800 žiadostí, v tretej výzve to je zatiaľ 81. Kerestúr to označil za posun, pretože sa snažili nastaviť komunikáciu tak, aby výziev na doplnenie žiadostí bolo čo najmenej.
Znižovanie emisií v stavebnom priemysle
Znižovanie emisií v stavebnom sektore sa stáva dôležitým cieľom v kontexte ekologickej udržateľnosti, píše Euractiv. Energeticky úsporné budovy a pokles spotreby fosílnych palív zohrávajú kľúčovú úlohu v klesajúcich emisiách z vykurovania a chladenia. Odborníci zdôrazňujú, že okrem týchto aspektov treba riešiť aj emisie vytvorené počas výroby stavebných materiálov, pri stavbe a demolácii budov.
Napriek snahe Európskej komisie sa zameriava pozornosť predovšetkým na emisie z prevádzky budov. Nové normy by mali zahŕňať aj zabudované emisie. Prechod k udržateľným stavebným materiálom a postupom je nevyhnutným krokom k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality.
Zavedenie regulačných mechanizmov a jednotných noriem je kľúčové. Investori, stavebníci a projektanti budú musieť pri rozhodnutiach zohľadňovať emisie v celom životnom cykle. Táto iniciatíva zabezpečí nielen zníženie emisií, ale aj dlhšiu životnosť materiálov a podporí udržateľnosť v stavebnom odvetví.
Pre budúcnosť stavebného sektora je dôležité, aby sa legislatívne požiadavky na emisie stali záväznými a technické riešenia smerovali k zníženiu uhlíkovej stopy. Zohľadnenie emisií počas celého životného cyklu bude kľúčovým faktorom v dosahovaní ekologických cieľov a udržateľnej budúcnosti stavebného priemyslu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Euractiv