Sputnik V porazil ostatné vakcíny, pred smrťou ťa ochráni najviac. Maďarskí vedci odhalili prekvapivé novinky (ŠTÚDIA)

  • Široká škála vakcín, ktorú Maďarsko ponúka, vytvorila výborné prostredie pre skúmanie ich účinnosti
  • Ak si zaočkovaný a máš Covid pas, dostaneš sa, kam chceš
vakcína rusko sputnik
TASR/AP/Eraldo Peres
  • Široká škála vakcín, ktorú Maďarsko ponúka, vytvorila výborné prostredie pre skúmanie ich účinnosti
  • Ak si zaočkovaný a máš Covid pas, dostaneš sa, kam chceš

Maďarskí výskumníci prišli s novou rozsiahlou štúdiou, kde porovnávali päť rôznych typov vakcín. Prišli s výsledkami, ktoré by mohli viacerých prekvapiť. Ruský Sputnik V v ich teste prekonal aj vakcínu Pfizer, informuje Bloomberg.

Moderna, Sputnik, Pfizer…

Vakcína od Moderny sa v ich štúdii ukázala ako najefektívnejšia. Pred nakazením chránila na 88,7 % a na 93,6 % chránila pred smrťou súvisiacou s Covidom. Čo sa týka ochrany pred smrťou, ruská vakcína skončila ešte lepšie – s efektivitou 95,4 %, zatiaľ čo pred infekciou chráni Sputnik V o čosi menej, na 85,7 %.

Tretí v ich porovnávaní skončil Pfizer, ktorý chráni pre nákazou na 83,3 % a pred úmrtím na 90,6 %.

Ide o štúdiu, ktorú výskumníci publikovali 24.11. na stránke lekárskeho časopisu o klinickej mikrobiológii a infekciách. Výskum prebiehal od januára do júna tohto roka a dáta pochádzajú od viac než 3,7 miliónov zaočkovaných ľudí. Všetci účastníci mali viac než šestnásť rokov a ľudí do výskumu zapájali po tom, čo prešlo aspoň sedem dní od podania druhej dávky ich vakcíny.

Široká škála vakcín, jedna krajina

Vtedy skúmali ich efektivitu. „V Maďarsku je dostupný veľký výber vakcín. Máme tak možnosť skúmať ich účinnosť v reálnom prostredí a čase, v stredoeurópskej krajine. Maďarsko má pre tieto účely skutočne výnimočnú pozíciu. Vieme tu získať detailné informácie o viacerých vakcínach z jednej krajiny,“ píšu autori.

Medzi autorov patrí aj maďarský minister ľudských zdrojov, ktorý má na starosti aj zdravotnú starostlivosť, Miklós Kásler a hlavná lekárka, Cecilia Muller.

Štúdia hovorí, že sa v Maďarsku dalo najviac ľudí zaočkovať Pfizerom, ide o 1,5 milióna ľudí. Veľa ľudí si dalo čínsku vakcínu Sinopharm (895 465) a ruský Sputnik V (820 560), menej už AstruZenecu (304 138) či Modernu (222 892). Pričom Pfizer a Sinopharm dostali prevažne ľudia starší než 65 rokov, práve v tejto skupine mal Sputnik pomer najmenší podiel.

AstraZeneca slávu nezožala

V štúdii sa AstraZeneca ukázala efektívna na 71,5 % v súvislosti s infekciou a na 74,5 % v súvislosti s úmrtím. Sinopharm bol podľa ich dát účinný na 68,8 % proti nákaze, no na 87,8 % vo vzťahu s úmrtím.

Spomínané dve vakcíny však dopadli horšie pri ľuďoch nad 85 rokov, kde sa ukázalo, že sú pred nákazou účinné na menej ako 50 %. Výskumníci tvrdia, že najefektívnejšie sú v tejto súvislosti v tejto vekovej skupine Sputnik (80,9 %), Moderna (84,1 %) a Pfizer (74,3 %).

Zlá situácia na kontinente, voľnosť v cestovaní

Situácia na Slovensku, v Maďarsku, ale aj v Európe je aktuálne veľmi zlá. Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb píše, že na našom kontinente je aktuálne horšie než kedykoľvek predtým, informuje Schengen Visa Info.

Aj napriek tomu je však napríklad cestovanie medzi krajinami dovolené, ak máš Covid pas, nemal by si na letisku natrafiť na problém.

To však neznamená, že je situácia všade na svete bezpečná. So zhoršujúcou sa pandemickou situáciu rastie prirodzene aj riziko, že sa na cestách nakazíš a nevyhnutné cestovanie sa preto naozaj neodporúča. Najmä, ak nie si zaočkovaný alebo si ochorenie ešte neprekonal.

Aj samotné Slovensko sa po boku Maďarska v súčasnosti nachádza na zozname štátov, kam radšej netreba chodiť. Zoznam sa tvorí z informácií, ktoré poskytuje Európska agentúra zdravia, a z dát, ktoré pochádzajú od členských štátov EÚ.

Aktuálne je na „červenom“ zozname Rakúsko, Belgicko, Česko, polovica Bulharska, Chorvátsko, Estónsko, Írsko, Island, Poľsko, Holandsko, Litva, Lotyšsko, Grécko, Maďarsko, Slovinsko a Slovensko.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Bloomberg, Lekárskeho časopis o klinickej mikrobiológii a infekciách, Schengen Visa Info News

Najnovšie videá

Trendové videá