SR má najvyššiu úmrtnosť žien na rakovinu prsníka v EÚ. „Pacientky môžu mať šancu na vyliečenie až 98 %,“ radí odborníčka
- Rakovina prsníka neznamená rozsudok smrti
- Pri včasnom záchyte ochorenia je možné úplné vyliečenie
- Na Slovensku je stúpajúci výskyt karcinómu prsníka
- Rakovina prsníka neznamená rozsudok smrti
- Pri včasnom záchyte ochorenia je možné úplné vyliečenie
- Na Slovensku je stúpajúci výskyt karcinómu prsníka
Nové štúdie Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR poukázali na Slovensku na stúpajúci výskyt karcinómu prsníka, pričom nedochádza k poklesu úmrtnosti na toto ochorenie. Najvýraznejší nárast za posledných 20 rokov sa pozoroval vo vekovej skupine 30 až 50 rokov života.
Faktory prispievajúce k počtu prípadov
„K nárastu počtu prípadov karcinómu prsníka zásadne prispieva tzv. západný spôsob života, ktorý v sebe spája zlú životosprávu, častejšiu obezitu, konzumáciu alkoholu, fajčenie, nedostatok pohybu, hormonálne vplyvy, ale aj znečistenie prostredia,“ povedala klinická onkologička MUDr. Bela Mriňáková.
V rozhovore sme sa s ňou rozprávali o tom, aký je dôvod stúpajúcej tendencie rakoviny prsníka u žien na Slovensku, prečo sa toto onkologické ochorenie diagnostikuje aj u mladšej generácie a aká je najlepšia prevencia.
- Kedy je možné rakovinu prsníka úplne vyliečiť?
- Aké vyšetrenia musí žena absolvovať, aby sa zachytilo včas toto ochorenie?
- Prečo Slovensko zaostáva za ostatnými krajinami EÚ?
- Prečo sa výskyt ochorenia zvyšuje každým rokom?
Čo je karcinóm prsníka?
Karcinóm prsníka je najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenie žien, pričom mužov postihuje iba zriedkavo. Ide o druh rakoviny, ktorá sa vyvíja z buniek prsnej žľazy. Primárnou funkciou tejto žľazy je tvorba materského mlieka. U mužov zostáva prsná žľaza vplyvom testosterónu zmenšená, avšak tkanivo je veľmi podobné ženskému.
Nádor zvyčajne začína v žľazovom tkanive, neskôr sa však môže šíriť do lymfatických uzlín a iných častí tela, ako napríklad kostí, pečene, pľúc a mozgu. Aj tieto vzdialené ložiská zostávajú podobné prvotnému nádoru. Zaujímavé je, že toto ochorenie sa nespráva vždy rovnako a z pohľadu agresivity, ale aj predpokladanej odpovede na rôzne typy liečby, ho vieme rozdeliť na viacero podtypov.
Je možné toto ochorenie u pacientiek úplne vyliečiť?
To záleží najmä od štádia, v akom sa karcinóm prsníka zachytí. Pri včasnom záchyte ochorenia a vhodne zvolenej liečebnej stratégii je možné úplné vyliečenie. Až 98 % šancu na vyliečenie majú pacientky s menej agresívnymi podtypmi nádoru, ktorý sa ešte nerozšíril do lymfatických uzlín. Práve takéto nádory vieme zachytávať skríningom.
Šanca na vyliečenie klesá s rastúcim štádiom ochorenia (teda pri väčšej veľkosti nádoru, prerastaní mimo tkanív prsníka a šírení do lymfatických uzlín najmä v pazuche). Aj pri postihnutí uzlín však pacientkam vieme takzvanou zaisťovacou liečbou zvýšiť šancu na úplné vyliečenie.
Sú prípady, keď sa to vyliečiť nedá?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo spôsobuje stúpajúci výskyt rakoviny prsníka u mladších žien?
- Na akej priečke sa nachádza Slovensko v miere prežívania žien so zhubným nádorom prsníka za inými krajinami?
- Na čo poukazujú nové štúdie Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR ohľadom rakoviny prsníka?
- V akých prípadoch je možné toto ochorenie u pacientiek úplne vyliečiť a v akých nie?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity