Srí Lanka je len začiatok. Do bankrotu sa rúti minimálne ďalších 12 krajín
- Minimálne ďalším dvanástim krajinám hrozí rovnaký osud ako Srí Lanke
- Situácia v týchto krajinách sa každým dňom zhoršuje
- Inflácia nedáva ľuďom spávať
- Minimálne ďalším dvanástim krajinám hrozí rovnaký osud ako Srí Lanke
- Situácia v týchto krajinách sa každým dňom zhoršuje
- Inflácia nedáva ľuďom spávať
Budúcnosť mnohých krajín nevyzerá veľmi ružovo. Tradičné znaky dlhovej krízy poukazujú na rekordný počet rozvojových krajín, ktoré sa ocitli v problémoch.
Srí Lanka, Libanon, Rusko, Zambia a Surinam sú podľa Reuters už teraz v platobnej neschopnosti a Bielorusko je na jej pokraji. Minimálne ďalších dvanásť krajín je v nebezpečnej zóne, pretože rastúce náklady na pôžičky, inflácia a dlh vyvolávajú obavy z hospodárskeho kolapsu.
Celková suma jednotlivých nákladov je hrozivá. Ako píše Reuters, analytici vypočítali, že na základe rozpätia 1 000 bázických bodov pri dlhopisoch je v hre dlh vo výške 400 miliárd dolárov.
Argentína patrí ku krajinám s najväčším dlhom až 150 miliárd dolárov. Ďalšie krajiny, ktoré postupujú rovnakým riskantným smerom, sú Ekvádor a Egypt.
Ostáva nám len dúfať, že sa im podarí vyhnúť platobnej neschopnosti. Ak by sa svetové trhy upokojili a MMF by im poskytla podporu, bolo by to reálne. Treba však rátať so všetkým a práve tieto krajiny by sa mali mať na pozore. Ako píše The Global Frontier podľa analytikov majú tieto krajiny dlh vo výške viac ako 400 miliárd dolárov.
Argentína ako adept číslo jeden
Peso sa na čiernom trhu obchoduje o 50 % lacnejšie, rezervy sú nebezpečne nízke a dlhopisy sa obchodujú len 20 centov za dolár. To je menej ako polovica ich reálnej hodnoty po tom, ako bol dlh krajiny v roku 2020 reštrukturalizovaný.
Každému je jasné, že po invázii Ruska aj Ukrajina bude musieť reštrukturalizovať svoj dlh vo výške viac ako 20 miliárd dolárov.
Predpokladá sa, že kríza príde v septembri, kedy sa očakáva splatenie sumy 1,2 miliardy dolárov za dlhopisy. To, kedy sa Ukrajina dostane z vojny, sa momentálne nedá povedať. V takejto situácii hovoríme o veľkej kríze, ktorej liečba je neistá.
K najviac ohrozením krajinám v Afrike, ktoré sa chystajú na pomoc MMF, patrí Tunisko. Rozpočtový deficit tu prekročil 10 %. V dôsledku politickej nestability je pre krajinu veľmi ťažké získať pôžičku od MMF za výhodné sadzby. Banka Morgan Stanley má Tunisko v zozname neplatičov na prvom mieste.
Ghana, Egypt, Keňa, Etiópia a San Salvador
Prudké zadlžovanie spôsobilo, že pomer dlhu Ghany k HDP je až 85 %. Ich mena stratila tento rok takmer štvrtinu hodnoty a na splácanie úrokov z dlhu už minuli viac ako polovicu príjmov z daní. Inflácia Ghany sa blíži k 30 %.
Egypt má pomer dlhu k HDP až 95 % a to sa očakáva, že v nasledujúcich piatich rokoch splatí dlh vo výške 100 miliárd dolárov. Taká Keňa vynakladá asi 30 % príjmov na splácanie úrokov.
Dlhopisy stratili takmer polovicu svojej hodnoty a momentálne nemá prístup na kapitálové trhy, čo je veľký problém.
Po tom, ako El Salvador premýšľal nad zavedením bitcoinu ako zákonného platidla, sa mu takmer podarilo zavrieť dvere nádejam MMF.
Dôvera klesla tak veľmi, že dlhopisy v hodnote 800 miliónov dolárov so splatnosťou 6 mesiacov sa obchodujú s 30 % zľavou. Dlhodobejšie dokonca so 70 %.
Pakistan, Bielorusko, Ekvádor a Nigéria
Pakistanu sa podarilo tento týždeň uzavrieť dohodu s MMF. Nemohlo to byť načasované lepšie, keďže ceny dovozu energií tlačili krajinu na pokraj krízy platobnej bilancie. Ich devízové rezervy klesli tak nízko, že by to sotva stačilo na päť týždňov dovozu.
Tak, ako Rusko vďaka sankciám padlo minulý mesiac do platobnej neschopnosti, rovnakému osudu čelí aj Bielorusko. Je to najmä preto, že stálo na strane Moskvy vo vojne na Ukrajine a tiež ho zasiahli medzinárodné sankcie.
Obrovské protesty na Srí Lanke a odchod prezidenta
Ako už vieme, Srí Lanka sa nachádza uprostred hlbokej hospodárskej krízy, ktorá vyvolala protesty vedúce k odchodu prezidenta. Mnoho ľudí sa vyjadruje, že Srí Lanka je varovným signálom pre ostatné krajiny.
Srí Lanka má problémy s platením dôležitých dovozov, ako potraviny, palivá a lieky. Ako píše BBC, inflácia tu stúpla nad úroveň 50 %, pričom ceny potravín sú o 80 % vyššie ako pred rokom.
Rovnako sú ohrozené aj ďalšie ázijské krajiny ako Laos, ktorý už niekoľko mesiacov čelí riziku nesplácania pôžičiek. Nárast cien ropy zaťažil dodávky pohonných hmôt a zvýšil potravinové náklady.
Odhaduje sa, že až tretina obyvateľov tu žije v chudobe. Čína v posledných rokoch požičala Laosu obrovské sumy peňazí na financovanie projektov.
Podľa Svetovej banky verejný dlh Laosu v minulom roku predstavoval 88 % HDP, pričom takmer polovicu dlhuje Číne.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Reuters, Bbc, The Global Frontier