Srí Lanka je na kolenách. Ľudia majú zakázané tankovať, nie je palivo ani peniaze
- Nie je palivo, nie sú peniaze na nákup nového a ani na splatenie toho starého
- Tak v skratke by sa dala opísať situácia exotického ostrova, kam niektorí chodia na dovolenky
- Nie je palivo, nie sú peniaze na nákup nového a ani na splatenie toho starého
- Tak v skratke by sa dala opísať situácia exotického ostrova, kam niektorí chodia na dovolenky
U nás sa zdvihli ceny pohonných hmôt, no niektoré krajiny pociťujú energetickú krízu v oveľa hrozivejšom rozsahu, pumpy sú prázdne a pokiaľ nie ste polícia či vodič sanitky, máte zakázané tankovať.
V júni sme písali o Pakistane, kde kvôli nedostatku paliva a elektriny začali skracovať pracovný týždeň – aby sa v kanceláriách nezapínali počítače, svetlá, no najmä veľa energie vyžadujúce klimatizácie, ale aj aby ľudia necestovali a nespotrebovávali pohonné látky.
V krajine dochádza k výpadkom elektriny a rieši sa vypnutie verejného osvetlenia. To už je naozaj vážna situácia.
No už doslova kolenách sa objavila ďalšia krajina, kde je situácia ešte vážnejšia než v Pakistane. Srí Lanka – ostrov v Indickom oceáne s rozlohou väčšou ako Slovensko a s vyše 20 miliónmi obyvateľov, nazývaný aj Cejlón, už cez víkend oznámil, že má palivo len na jeden deň.
Momentálne teda už v krajine chýba a tankovať sa stáva doslova zakázané, posledné palivo si môžu prísť natankovať len policajti a záchranné zložky.
Internetom kolujú zábery niekoľkokilometrových radov áut a vozidiel, ktoré zúfalo čakajú na palivo, to na čerpacích staniciach strážia muži so samopalmi.
Školy sú zatvorené, lebo učitelia a žiaci by sa do nich nemali ako dostať, tento problém majú, samozrejme, aj mnohí zamestnanci.
Nie je palivo, ale ani peniaze, za ktoré by kúpili nové
No Srí Lanka má ešte jeden veľmi vážny problém, nielenže nemá palivo, ale nemá ani peniaze, za ktoré by kúpila ďalšie. Vlastne ešte musí splatiť aj to predošlé a na krku má obrovské pôžičky.
„Srí Lanka nemá peniaze na zaplatenie zásielok nafty. Ich celková suma bude približne 587 miliónov dolárov a krajine zostáva v banke len 125 miliónov dolárov. Vláda už má pritom dlh vo výške 800 miliónov dolárov voči niekoľkým dodávateľom palív,“ udáva presné čísla The Guardian.
Problémom ale pochopiteľne nie je len palivo, ostrov z Indického oceánu nemá za čo kupovať ani lieky či iné komodity. Ceny v podstate skoro všetkého rastú neuveriteľným tempom. Podľa správ portálu Al Jazeera prekročila medziročne inflácia hranicu 50 % a smeruje k 60 %, inflácia potravín sa zrýchlila na vyše 80 %.
Podobne ako v Pakistane, aj tu už dochádza k výpadkom chýbajúcej energie.
Hovorí sa o najväčšej kríze v krajine za posledných 70 rokov, niektorí, ako napríklad The Guardian, píšu o najhoršej kríze vôbec.
Ako včera informovala tlačová agentúra TASR, prezident Srí Lanky Gotábaja Rádžapakša volal Vladimirovi Putinovi s nádejou, že Rusko krajine pomôže a dodá lacné palivo na pôžičku.
Ako dopadli výsledky rozhovorov, je zatiaľ celkom nejasné, prezident Srí Lanky hovorí o „produktívnom telefonáte“, no aj v prípade odsúhlasenia to finančný problém ostrova ešte nerieši.
Krajine už podľa The Guardianu podala finančnú pomoc aj India, Čína či USA: Predstavitelia ostrova taktiež aktívne rokujú o pomoc s Medzinárodným menovým fondom, no podľa viacerých správ tieto rozhovory príliš veľký úspech neprinášajú.
„Teraz sa zúčastňujeme rokovaní ako zbankrotovaná krajina. Preto musíme čeliť zložitejšej a komplikovanejšej situácii ako predchádzajúce rokovania,“ povedal na margo rokovaní premiér ostrova Ranil Wickremesinghe priamo v parlamente.
Krajine sa vyčítajú miliardové zahraničné pôžičky, ktoré nedokáže splácať. Taktiež sa valí kritika aj na predstaviteľov vlády, ktorí populistickými riešeniami znižovali dane, aby sa zapáčili obyvateľom.
Výsledkom ale je, že už niekoľko týždňov blokujú nahnevaní ľudia vstup do kancelárií prezidenta Gotabaju Radžapaksu, ktorý je posledným z troch bratov, ktorí túto krajinu viedli a podľa niektorých priviedli do súčasnej situácie.
Okrem vyššie vymenovaného sa k problémom pridal aj Covid-19, ktorý zastavil cestovný ruch v krajine a aktuálne dianie vo svete, vrátane vojny na Ukrajine, ktorá pomáha dvíhať ceny palív a energií.
„Srí Lanka bola považovaná za jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich juhoázijských krajín s rýchlo sa rozvíjajúcou, dobre vzdelanou strednou triedou, no mnohí sa obávajú, že táto kríza zmarí desaťročia pokroku,“ píše The Guardian.
Problém s energiami má celý svet
Energetická kríza zasiahla a ovplyvňuje celý svet. Srí Lanka a Pakistan sú len príkladmi, v ktorých je situácia už naozaj vážna, no podobný osud, kedy budú ľudia posielaní z práce domov, môže podľa odborníkov postupne zasiahnuť aj iné krajiny a nie len tie chudobnejšie.
Na pozore sú aj tie najvyspelejšie, napríklad japonská vláda už dlhšie vyzýva svojich ľudí, aby sa snažili šetriť energiou a taktiež spustila kampaň, ktorá ich to má naučiť.
Dokonca sa objavili správy, v ktorých krajina vychádzajúceho slnka varuje svojich obyvateľov, aby boli počas tohto leta i najbližšej zimy pripravený na výpadky elektriny.
Podobné kampane, ako šetriť energiu, vidíme aj po Európe. „Zníž termostat o 1 stupeň a zapni nočný režim o hodinu skôr“ alebo „Na krátke vzdialenosti choďte pešo, na kolobežke alebo na bicykli“, informoval o jednotlivých šetriacich krokoch napríklad The Brussels Times.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, CNN, Al Jazeera, archív Startitup, The Brussels Times