Slováci prehovorili o svojich hrozivých skúsenostiach s COVID-19. Pre ľudí majú jasný odkaz
- Ministerstvo zdravotníctva dáva do pozornosti skúsenosti Slovákov, ktorí prekonali nový koronavírus
- Bývalí pacienti sa rozhodli otvorene prehovoriť o priebehu, príznakoch, dlhodobých následkoch COVID-19, ale aj o tom, v čom je toto ochorenie iné ako chrípka
- Ministerstvo zdravotníctva dáva do pozornosti skúsenosti Slovákov, ktorí prekonali nový koronavírus
- Bývalí pacienti sa rozhodli otvorene prehovoriť o priebehu, príznakoch, dlhodobých následkoch COVID-19, ale aj o tom, v čom je toto ochorenie iné ako chrípka
Je známe, že koronavírus je nebezpečný najmä pre starších ľudí ako aj pre ľudí s pridruženými chorobami. Rezort zdravotníctva však zdôrazňuje, že nejde o žiadne pravidlo a nedá sa na to spoliehať. Potvrdzujú to aj výpovede zväčša mladých a zdravých ľudí, na vlastnej koži pocítili, že priebeh ochorenia COVID-19 môže byť veľmi vyčerpávajúci.
Koronavírus prekonala aj Ivana, no trvalo jej to 4 až 5 mesiacov: „Mne to začalo infekciou v oku. Za prvých päť týždňov, keď som bola v karanténe som mala 4-5 infekcií v očiach. Potom som mala horúčku 39 a začal ma bolieť žalúdok. Asi najhoršie bolo to, že som bola hrozne unavená. Človek nevie ani poriadne chodiť, nevie nič robiť a vlastne mu akoby vôbec nefunguje mozog, nedá sa vám rozmýšľať, iba čakať, kým to prejde,“ opisuje.
Aj keď sa Ivana neskôr z ochorenia dostala a bola negatívna, podľa jej slov sa jej stav aj naďalej zhoršoval. Nepracovala takmer 2-3 mesiace. „Keď to už začalo byť veľmi zlé, že som nemohla ani spávať, tak ma doktorka poslala ku gastroenterológovi, ktorý zistil, že mám eróziu po celom žalúdku. Dodnes sa necítim na 100 % fit,“ dodala.
Koronavírus postihol aj Petra, ktorému doktorka po štyroch mesiacoch po odznení príznakov zistila, že kapacita jeho pľúc je na úrovni len 80 %. „Behom troch hodín sa u mňa prejavili všetky príznaky. Vyskočila mi teplota na 38,5, bolesti svalov boli naozaj v celom tele a hlboký kašeľ vychádzal z priedušiek. Nie je to chrípôčka, tí ľudia, ktorí to prežili bez príznakov, môžu byť radi. Neradil by som to podceňovať a treba to brať naozaj vážne.“
Viaceré štúdie potvrdzujú, že mnoho ľudí má dlhotrvajúce problémy aj po prekonaní ochorenia. Podľa štúdie výskumného tímu z nemocnice v Hradci Králové až 49% zo sledovaných 79 pacientov malo problémy aj tri mesiace po vyliečení. Navyše 30 % z nich malo poruchy štruktúry pľúc.
Mnohí ešte stále prirovnávajú koronavírus ku chrípke, podľa ďalšej pacientky to nie je celkom tak: „Iné od chrípky to bolo v tom, že mi praskli cievky v očiach, mala som veľmi silné bolesti hlavy, bolesti pri dýchaní a bolel ma hrudník. Kašeľ bol miestami taký silný, že sa mi chcelo vracať. Nesmieme zabúdať, že máme okolo seba množstvo ľudí, ktorí aj v dvadsiatich rokoch majú veľké problémy a nemusí to dopadnúť dobre,“ hovorí.
„Je to také hojdačkové ochorenie, keď vám zmizne nejaký príznak a myslíte si, že už bude len dobre, potom stratíte chuť a čuch. A zase čakáte, kedy sa vám vrátia,“ vysvetľuje ďalšia pacientka.
Rezort zdravotníctva dopĺňa, že pri hľadaní ľudí, ktorí by sa na videu podelili o svoju skúsenosť bola šokujúca jedna dôležitá vec:
„Časť ľudí sa bála. Báli sa nenávistných komentárov a obvinení z toho, že si to vymysleli. Túto stigmu treba prelomiť, ďakujeme za odvahu a ochotu otvorene o tom hovoriť!“