Stačia 4 minúty a môžeš odhaliť o človeku všetko. Túto schopnosť sa naučí ktokoľvek

  • Zdvorilostná konverzácia sa zdá ako jednoduchá záležitosť
  • Môže mať však obrovský prínos v našom živote
  • Small talk ti pomôže odhadnúť človeka
smalltalk rozhovor
Pixabay/ StockSnap
  • Zdvorilostná konverzácia sa zdá ako jednoduchá záležitosť
  • Môže mať však obrovský prínos v našom živote
  • Small talk ti pomôže odhadnúť človeka

Prelomí ľady a väčšinou slúži len na to, „aby reč nestála“. Bežným javom v Amerike a Anglicku je zdvorilostná konverzácia, známa ako „small talk“. Ľudia si tam často v uliciach chvália oblečenie, výzor a vymenia si niekoľko jednoduchých viet. Na Slovensku táto forma konverzácie nie je taká bežná.

Avšak, ak sa vyskytuje, väčšinou ide o biznis. Práve takýto „small talk“ je dôležitý na networkingových podujatiach, firemných večierkoch a bežných stretnutiach, aby sme sa tam necítili nesúsení.

Štúdia publikovaná v časopise PLoS ONE dokazuje, že zdvorilostná konverzácia môže mať skutočný prínos. Autori tvrdia, že už po štyroch minútach takéhoto rozhovoru môžu odhaliť kľúčové osobnostné vlastnosti.

Small talk môže byť zaujímavým prínosom

Samozrejme, výmena akejsi zdvorilosti môže zanechať trvalý dojem a ovplyvniť budúce sociálne interakcie. Takéto niečo naznačuje aj spomenutý výskum. Small talk však nemá len strategický význam.

Vďaka tomuto rozhovoru totiž môžeme odhaliť aspekty našej osobnosti. A tiež aj zistiť, akú osobnosť má človek, s ktorým sa rozprávame. Pod „aspektami osobnosti“ si môžeš predstaviť to, či sme extroverti, introverti alebo naše komunikačné zručnosti.

„Náš výskum naznačuje, že krátke rozhovory sú jedným zo spôsobov, ako sa dozvedieť o osobnosti iných. Pomáha nám to lepšie predpovedať, ako sa budú správať v budúcnosti,“ povedal profesor Daniel Sgroi, spoluautor štúdie.

Predpovedali osobnosť svojho partnera

Ako informuje The Guardian, vedci pracovali s 338 účastníkmi. Pred osobným stretnutím ich rozdelili do dvoch skupín, pričom každý účastník vyplnil test osobnosti a IQ.

Zdvorilostná konverzácia
zdroj: Unsplash/Brooke Cagle

V rámci každej skupiny boli účastníci spárovaní a buď sa zapojili do štvorminútovej konverzácie, alebo nemali so svojím partnerom žiadny kontakt. Následne im autori štúdie dali jednoduchú úlohu.

Účastníci museli predpovedať aspekty osobnosti svojho partnera – napríklad, či sú extrovertní alebo introvertní, či majú sklon ku kooperatívnemu konaniu alebo sú skôr individualisti.

Potom sa všetci účastníci stretli a vyskúšali si so svojím partnerom kognitívny experiment, ktorý sa nazýva hra na verejné statky.

Vedcom to umožnilo posúdiť vplyv predchádzajúcich malých rozhovorov na taktiku účastníkov. Každý účastník dostal 20 libier a do hrnca, ktorý zdieľal so svojím partnerom, mal hodiť určitú sumu.

Vytvorili si dôvernejší vzťah

Výsledky boli viac než jednoznačné. Tím vedcov zistil, že tí, ktorí sa rozprávali, dosiahli lepšie výsledky pri predpovedaní aspektov osobnosti svojho partnera. Naopak tí, ktorí sa predtým nerozprávali, mohli doslova iba hádať, uvádza štúdia.

„Už za pár minút si začneme vytvárať mentálny model osoby, s ktorou sa rozprávame – sú extrovertní alebo introvertní, zdajú sa byť optimistickí alebo pesimistickí, spolupracujúci alebo nespolupracujúci? Tieto dojmy nebudú presné, ale budú užitočné,“ povedal Sgroi.

zdvorilostná konverzácia
zdroj: Unsplash/Christina @ wocintechchat.com

Podobné výsledky doniesol aj experiment. Tím tvrdí, že tí, ktorí sa predtým rozprávali so svojimi partnermi, dokázali lepšie predpovedať príspevok do hrnca.

A čo viac, tí, ktorí sa predtým rozprávali, prispeli o 30 % viac ako tí, ktorí nemali žiadnu interakciu. Tieto zistenia sú podľa vedcov ovplyvnené najmä spoločným vzťahom, ktorý si dvojice počas small talku vytvorili.

Môžeme si pomôcť stratégiami

Je teda jasné, že zdvorilostná konverzácia môže byť príjemným ozvláštnením bežného dňa, ale aj spôsobom, ako uľahčiť spoluprácu v pracovnom svete. Nie je tajomstvom, že často trávime hodiny v práci, no o svojich kolegoch nevieme základné informácie.

zdvorilostná konverzácia v práci
zdroj: Unsplash/LinkedIn Sales Solutions

Samozrejme, pre introvertných ľudí môže byť small talk strašiakom. Predsa len, nie je jednoduché začať konverzáciu a udržať ju na prínosnej úrovni. Ako uvádza Hubspot, existuje niekoľko stratégií, ktorými sa môžeme riadiť.

Napríklad, je dôležité pokladať otvorené otázky. Zabezpečíš tak, že rozhovor neskončí po prvej otázke. Tiež je dôležité, aby si si cvičil aktívne počúvanie. Druhá osoba si totiž veľmi rýchlo všimne, ak si pri rozhovore duchom niekde úplne inde.

A na záver, nie je na škodu ukázať nadšenie. Zdvorilostné konverzácie sú skvelou príležitosťou dozvedieť sa viac o iných ľudí. Nikdy nevieš, aké príležitosti ti vďaka jednoduchému small talku prídu do života.

Článok bol pôvodne publikovaný v septembri 2022.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: PLoS ONE, The Guardian, Hubspott

Najnovšie videá

Trendové videá