Stačia tri šálky denne a si v „suchu“. Vedci sú na stope novému lieku na dlhovekosť
- Pitie čaju sa podľa najnovšej štúdie môže stať liekom na dlhovekosť
- Vedci uvádzajú, že každý deň stačí vypiť iba tri šálky tohto nápoja
- Pitie čaju sa podľa najnovšej štúdie môže stať liekom na dlhovekosť
- Vedci uvádzajú, že každý deň stačí vypiť iba tri šálky tohto nápoja
Pitie čaju môže byť podľa najnovšej štúdie liekom na dlhovekosť. Biologické starnutie totiž môžu spomaliť už tri šálky tohto nápoja denne. Čínski vedci sa domnievajú, že za pozitívne účinky môžu silné zlúčeniny skrývajúce sa v šálke.
Odborníci skúmali údaje od takmer 14 000 britských a čínskych dobrovoľníkov, ktorí sa na danej štúdii podieľali.
Podľa výskumu je čierny čaj bohatý na látky spojené so zlepšením zdravia srdca, čriev a mozgu. Štúdie na zvieratách tiež naznačujú, že flavonoidy (zlúčeniny, ktoré čaj obsahuje) môžu predĺžiť životnosť červov, múch a dokonca aj myší.
Ako uvádza NDTV, výskumníci z Sichuanskej univerzity v Chengdu v Číne skúmali 5 998 Britov vo veku 37 až 73 rokov a 7 931 ľudí v Číne vo veku od 30 do 79 rokov. Zistili, že účastníci, ktorí čaj pili poctivo, vykazovali známky pomalšieho starnutia. Väčšina z týchto ľudí boli muži, jedli zdravšiu stravu, konzumovali alkohol a vo väčšej miere netrpeli úzkosťou či nespavosťou.
V rámci štúdie sa účastníkov tiež pýtali, či pijú čierny, zelený, žltý alebo tradičný čínsky čaj, ako aj koľko šálok denne vypili. Vedci následne vypočítali biologický vek každého účastníka zostavením percenta telesného tuku, cholesterolu a krvného tlaku.
„Uvedený vzťah naznačoval, že konzumácia približne troch šálok čaju alebo 6 až 8 gramov čajových lístkov denne môže ponúknuť najvýraznejšie výhody proti starnutiu,“ uvádzajú autori podľa portálu Newsweek.
Pitie čaju ponúka mnoho blahodarných účinkov
„Zhromažďujú sa štúdie, že konzumácia čaju môže chrániť pred chorobami súvisiacimi s vekom, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, diabetes mellitus, demencia a niektoré typy rakoviny. Konzumácia čaju bola taktiež spájaná aj s nižším rizikom úmrtnosti,“ informovali autori štúdie. „Vzhľadom na dôkazy bolo pravdepodobné, že konzumácia čaju môže oddialiť proces biologického starnutia u ľudí,“ dodali.
Pozoruhodné ale je, že experti neskúmali, či je jeden konkrétny typ čaju lepší v boji proti starnutiu ako iný. Nenašli ani žiadne „podstatné rozdiely“ medzi konzumentmi čaju v Číne a vo Veľkej Británii. Teplota čaju tiež nič nezmenila. Autori štúdie taktiež poznamenali, že sa ľudí nepýtali ani na objem šálok, ktoré konzumovali.
Vedci však poznamenali, že štúdia bola len pozorovacia, takže nemohli dokázať, či pitie čaju spomaľuje biologické starnutie. Zdá sa však, že účastníci, ktorí prestali piť čaj, vykazovali známky zvýšeného starnutia.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako sme informovali nedávno, skvelým nápojom s rôznymi benefitmi je aj káva. Jej pravidelnej konzumácii sa neustále pripisuje množstvo výhod, od zlepšenia zdravia srdca a podpory funkcie mozgu, až po boj proti starnutiu a pomoc pri chudnutí.
Skvelou voľnou je napríklad také espresso. V porovnaní s bežnou kávou totiž obsahuje vyššie množstvo kafestolu a kahweolu. Tieto silné antioxidanty znižujú zápalové procesy v tele, zvyšujú funkciu detoxikácie pečene a blokujú aktiváciu karcinogénov, čím chránia organizmus pred vznikom rakoviny.
Zdroje: NDTV, The Lancet Regional Health, Newsweek, Archív Startitup