Stačilo málo a Bratislava mohla byť bez dominanty UFO. Ikonický Most SNP vznikol, lebo na lepší návrh neboli peniaze
- Most SNP je dominantou Bratislavy, ktorú pozná každý Slovák
- Vedel si však, že most mal mať úplne inú podobu?
- Výstavba mosta stála hlavné mesto viaceré historické časti
- Most SNP je dominantou Bratislavy, ktorú pozná každý Slovák
- Vedel si však, že most mal mať úplne inú podobu?
- Výstavba mosta stála hlavné mesto viaceré historické časti
V Bratislave vieme nájsť mnoho zaujímavých miest, ktorá stoja za návštevu. Jedným z nich je aj najväčší most Bratislavy, ktorý si všimne každý návštevník hlavného mesta. Ide konkrétne o Most SNP, ktorý vyniká najmä takzvaným UFOm, ktoré slúži ako reštaurácia. Zaujímavosťou je, že táto reštaurácia sa nachádza vo výške 80 metrov.
Vedel si však, že Most SNP nemal mať jeho terajšiu podobu, ale úplne inú? V architektonickej súťaži, do ktorej sa zapojili medzinárodní architekti, zvíťazil úplne iný projekt. Z ekonomických dôvodov sa ale rozhodlo pre návrh, ktorý sa v súťaži umiestnil až na štvrtom mieste.
Dominanta hlavného mesta
Začiatok výstavby najdominantnejšieho mosta Bratislavy sa datuje do roku 1967. Ako sme už spomínali, most mal vyzerať úplne inak, no z ekonomických dôvodov sa rozhodlo pre návrh inžinierov Arpáda Tesára a Jozefa Zvaru a architektov Jozefa Lacka, Ladislava Kušníra a Ivana Slameňa. Jeho návrh sa v súťaži umiestnil dokonca až na štvrtom mieste, no aj napriek tomu sa mohol tešiť, že práve jeho nápad bude zdobiť Bratislavu. Hlavnou úlohou mosta bol rozvoj novej bratislavskej štvrte – Petržalky.
Most SNP nebol Mostom SNP stále. Za jeho názvom je veľmi dlhá diskusia. Pôvodný názov stavby síce bol Most SNP, no toto pomenovanie mal most len do roku 1989. Následne sa z neho stal Nový most. Tento názov získal aj napriek tomu, že ide o druhý najstarší most v Bratislave. Neskôr, konkrétne v roku 2012 pri príležitosti 40. výročia otvorenia mosta a 68. výročia Povstania, sa z mosta stal opäť Most SNP.
Samotná výstavba mosta si vyžiadala niekoľko obetí. Nie ľudských, no Bratislava prišla o podhradie a starú židovskú štvrť, namiesto ktorej bola neskôr vybudovaná cesta vedúca k mostu. Igor Scholz, vedúci investičnej skupiny na stavbe však tvrdil, že búranie sa týkalo len prevažne schátraných budov, ktorých rekonštrukcia sa už neoplatila.
Bratislava prišla aj o synagógu a meštiansky pivovar, ktorý podľa neho varil naozaj kvalitné pivo. „Málokto vie, že most mali pôvodne stavať Maďari. Po ročných rokovaniach došlo k zmene, pretože oni ho chceli montovať pomocou nitov. To by znamenalo veľmi prácne vŕtanie státisícov dier a náročné montovanie. My sme boli zváračská veľmoc, a tak sa rozhodlo, že to budú robiť Vítkovice. Celý most je zváraný a zvárali sa na stavbe aj päť centimetrov hrubé lišty, čo bol svetový unikát,“ povedal v minulosti Scholz pre TASR.
Národná kultúrna pamiatka
S výstavbou sa začalo v roku 1967 a už v roku 1972 sa mostom previezli prvé autá. Most bol kompletne dokončený v roku 1974, kedy sa dokončila aj výstavba kaviarne, ktorá sa nachádza vo výške 80 metrov.
430,8-metrový most je jediným bratislavským mostom, ktorý nemá žiadny pilier v prúde rieky Dunaj. Kvôli tomu ide o most s najväčším hlavným rozpätím a tým je vo všeobecnosti klasifikovaný ako najväčší v Bratislave.
Unikátna bratislavská stavba bola v roku 2001 vyhlásená za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby. Zároveň je most súčasťou asociácie World Federation of Great Towers, pričom ide o 28. najnižšiu stavbu asociácie a súčasne jedinú, ktorá slúži ako pylón mosta. Od roku 2018 je Most SNP súčasťou zoznamu národných kultúrnych pamiatok.
Obľúbený doplnok mesta
Na moste, ktorého váha je vyššia ako 7,5-tisíc ton sa nachádzajú dve dvojprúdové vozovky, pod ktorými je chodník pre chodcov a cyklistov. Mnoho Bratislavčanov ho využíva aj ako bežeckú trasu, ktorá vedie napríklad do Auparku, či do Sadu Janka Kráľa.
Most dokáže ľuďom poskytnúť aj krásny výhľad, no za zmienku stojí aj výhľad z reštaurácie a vyhliadkovej plošiny. Za dobrého počasia môžeš dovidieť až do vzdialenosti 100 kilometrov. Do reštaurácie vedie výťah nachádzajúci sa vo východným pilieri mosta a na rozdiel od iných výťahov nejde kolmo hore, ale jemne šikmo. V západnom pilieri sa nachádza núdzové schodisko pozostávajúce zo 430 schodov. Za rok UFO navštívi približne 200-tisíc návštevníkov.
Ďalšou zaujímavosťou je, že v moste sa nachádza vodovodné potrubie, ktoré zásobuje Staré Mesto z Petržalky. Na moste bolo v minulosti až 3 000 svietidiel na držadlách v zábradlí, no v roku 1998 boli tieto svietidlá nahradené stožiarovým osvetlením s 52 špeciálnymi svietidlami.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Visit Bratislava, Vtedy.sk, Planetslovakia.sk, Starbroker.sk