Stala sa nepriateľom, aj keď ňou hovoria od narodenia. Ukrajinci odmietajú používať ruštinu

  • V mestách blízko ruských hraníc bol vplyv Moskvy silný
  • Ukrajinský jazyk bolo počuť len zriedka, no teraz je všetko inak
Pochovávanie rodinného príslušníka na Ukrajine v dôsledku vojny
Ilustračná: TASR/AP/Rodrigo Abd
  • V mestách blízko ruských hraníc bol vplyv Moskvy silný
  • Ukrajinský jazyk bolo počuť len zriedka, no teraz je všetko inak

Gamlet Zinkivskyi je umelec, ktorý celý život hovoril po rusky. Rovnako ako jeho rodičia vyrastal v meste Charkov. Po invázii Ruska na Ukrajinu sa toho v jeho živote veľa zmenilo, informuje The Guardian. Išlo o posledný impulz, ktorý ho presvedčil, aby sa preorientoval na ukrajinský jazyk.

„Bohužiaľ, vyrastal som v ruštine, ale nie je príjemné hovoriť rovnakým jazykom ako armáda, ktorá ničí celé oblasti našej krajiny,“ povedal Zinkivskyi, 35-ročný pouličný umelec.

Zmena jazyka je považovaná za významný krok smerom k podčiarknutiu ukrajinskej identity nielen pre tohto muža. Rovnakého názoru je čoraz viac prevažne rusky hovoriacich obyvateľov východnej a južnej Ukrajiny. Je to proces, ktorý sa za posledné tri mesiace stal výraznejším, no prebieha už niekoľko rokov.

Po anexii Krymu v roku 2014 sa Zinkivskyi začal s niekoľkými priateľmi pokúšať rozprávať po ukrajinsky. Teraz sa naplno prepol a po prvý raz do svojho umenia vnáša aj politické a vlastenecké témy.

https://twitter.com/BohdanaNeborak/status/1526199801406271488

Jazyková otázka je niečo, čo v Charkove značne rezonuje. Oleksandra Panchenko, 22-ročná interiérová dizajnérka, povedala, že od roku 2014 sa usilovne snažila zlepšiť svoju ukrajinčinu, ale pripustila, že s priateľmi stále často hovorí po rusky.

Je však pevne presvedčená, že kým bude mať deti, bude plynule rozprávať doma iba po ukrajinsky. „Vyrastala som v ruskojazyčnej rodine, moje deti budú vyrastať v ukrajinsky hovoriacej rodine,“ povedala.

Geografické a kultúrne rozdiely v rámci Ukrajiny boli jedným z dôvodov, prečo sa Putin a ďalší ruskí lídri snažili tvrdiť, že táto krajina je umelým konštruktom. Namiesto toho teraz na vlastnej armáde pociťujú, že ich „špeciálna operácia“ prispela k tomu, aby ešte viac spojila ukrajinské obyvateľstvo v spoločnom odpore voči Moskve.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že má stále vieru vo víťazstvo svojej krajiny a porážku ruskej agresie. Vojnovú skúsenosť opísal prostredníctvom slov ako rakety, ruiny a deportácie, ktorých význam museli Ukrajinci pochopiť a prežiť na vlastnej koži.

Zelenskyj vo svojom videu zdôraznil, že jeho krajina bojuje za mier a víťazstvo. „Ruská armáda bola považovaná za druhú najsilnejšiu na svete v čase, keď Moskva nariadila inváziu Ukrajiny, avšak jediné, čo po nej teraz zostalo, sú vojnové zločiny, hanba a nenávisť,“ uviedol.

zelenskyj
zdroj: TASR/AP

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ uviedol, že jeho krajina má jednoznačne demokratickú budúcnosť v Európe, ale Rusko je čoraz viac izolované. Ukrajinci s istotou smerujú k svojmu cieľu žiť v slobodnej demokratickej krajine vo vnútri európskej rodiny,“ napísal Šmyhaľ na sociálnych sieťach.

„Rusko jasne smeruje k životu za železnou oponou a v izolácii od rozvinutého sveta,“ dodal premiér. Ukrajina si v piatok pripomenula 100 dní invázie Ruska, pričom boje zúria naprieč celým východom a ozbrojené sily Moskvy postupne ovládajú čoraz väčšie časti tamojšieho regiónu Donbas.

Kyjev predtým oznámil, že Moskva ovláda pätinu ukrajinského územia, vrátane Krymského polostrova a častí Donbasu dobytých už v roku 2014. „Ukrajina určite zvíťazí. Všetci Ukrajinci, každý na svojom mieste, každý deň – ale spoločne –, sa blížia k tomuto dňu,“ napísal Šmyhaľ.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroje: The Guardian, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá