Stala sa z toho epidémia. Už štvrtá európska krajina zakazuje jednorazové elektronické cigarety
- Jednorazové elektronické cigarety budú zakázané v rámci národného plánu boja proti fajčeniu
- Opatrenie by malo byť účinné do konca tohto roka
- Jednorazové elektronické cigarety budú zakázané v rámci národného plánu boja proti fajčeniu
- Opatrenie by malo byť účinné do konca tohto roka
Jednorazové elektronické cigarety má v pláne nadobro zakázať ďalšia európska krajina. Po Nemecku, Belgicku či Írsku tak chce učiniť aj Francúzsko. O podobnom kroku zároveň uvažuje aj Spojené kráľovstvo. Najtvrdšie však zareagovala Austrália, ktorá e-cigarety vyrába len na predpis, znižuje obsah nikotínu a obmedzuje príchute.
Premiérka Élisabeth Borneová nedávno v rádiu RTL uviedla, že toto opatrenie je súčasťou nového protifajčiarskeho plánu, ktorý pripravuje vláda. Podľa aktivistov by malo byť účinné do konca roka.
Francúzska vláda sa k tomuto kroku uchýlila najmä z dôvodu bezpečnosti. Jednorazové e-cigarety, miestne známe ako „šluky“, predstavujú nebezpečenstvo pre verejné zdravie, ale aj životné prostredie.
BBC uvádza, že jednorazové elektronické cigarety, ktoré predávajú trafiky, stoja vo Francúzsku približne 9 eur, čo je menej ako balenie 20 cigariet. Majú ponúknuť okolo 600 ťahov, čo je hrubý ekvivalent 40 cigariet.
Podľa slov premiérky je zákaz mierený najmä na mladých. Práve táto skupina má jednorazové e-cigarety najviac v obľube. „Vytvoria reflex, gesto, na ktoré si deti zvyknú a nakoniec ich to pritiahne k tabaku.“
Aktivisti taktiež obviňujú výrobcov, z ktorých mnohí sídlia v Číne, že sa zámerne zameriavajú na tínedžerov. Totiž pestré farby a rôzne príchute pripomínajúce cukráreň a rôzne sladké pochúťky, napríklad marshmallow, čokoládu, lieskové oriešky, melón či cukríky.
„Zákaz je veľkým víťazstvom pre spoločnosť. Jednorazové e-cigarety slúžia ako vstupná brána k fajčeniu pre mladých ľudí. Stala sa z toho epidémia. Strašné, ako sa tabakový priemysel rozhodol zamerať na deti,“ vyhlásil Loïc Josseran, šéf združenia Aliancia proti tabaku.
Jednorazové elektronické cigarety dostávajú červenú
Sam, 16-ročný parížsky školák, povedal pre BBC, že začal fajčiť jednorazové elektronické cigarety pred dvoma rokmi krátko po tom, čo sa prvýkrát objavili vo Francúzsku.
„Veľa o tom hovorili na TikToku. Bolo to ako trend. A ja som si povedal, áno, prečo nie? Sú farebné a v mojej hlave nie až také nebezpečné ako tabak.“
Ak si spomínané jednorazové e-cigarety chcú v trafike zakúpiť mladí, do 18 rokov by sa tak stať nemalo. Predajcovia si však so žiadosťou o preukázanie veku „veľkú hlavu“ nerobia.
Aktivisti tiež zdôraznili ekologické škody spôsobené jednorazovými elektronickými cigaretami. V Spojenom kráľovstve minuloročná štúdia environmentálnej organizácie Material Focus zistila, že každý týždeň sa vyhodí viac ako milión zariadení.
Taktiež uviedli, že každá jednorazová e-cigareta bola vyrobená z plastu a obsahovala nevyberateľnú batériu s približne 0,15 gramom lítia, ako aj soli, nikotínu a stopy ťažkých kovov.
The Guardian píše, že francúzska vláda robí posledné úpravy svojho rozpočtu na rok 2024 so širším plánom na zníženie fajčenia, ktoré je podľa premiérky príčinou 75 000 úmrtí ročne v krajine.
Zároveň dodala, že spomínaný plán nezahŕňa ďalšie zvýšenie daní z cigariet. „To však neznamená, že nie sme ostražití v súvislosti s konzumáciou tabaku.“
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: BBC, The Guardian, YouTube/Institute of Human Anatomy