Stalo sa to, na čo Slováci roky čakali. Ceny nehnuteľností sa pohli nadol

  • Medziročné zdražovanie sa dostalo pod 10 %
  • Vývoj v regiónoch je však značne rozdielny
kľúč od bytu, bratislava
Ilustračné foto: Unsplash/Maria Ziegler, Palo Kertys
  • Medziročné zdražovanie sa dostalo pod 10 %
  • Vývoj v regiónoch je však značne rozdielny

Dobré správy pre Slovákov. Ceny nehnuteľností na bývanie začali v 4. štvrťroku 2022 medzikvartálne klesať, medziročné zdražovanie sa dostalo pod 10 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Ceny nehnuteľností klesajú

Realizačné ceny všetkých nehnuteľností začali v krátkodobom pohľade pozvoľne klesať. V porovnaní s predošlým štvrťrokom, 3. štvrťrokom 2022, ceny nehnuteľností klesli o 0,8 %, čo bol prvý pokles po šiestich štvrťrokoch rastov.

Zmenu trendu ovplyvnilo najmä medzikvartálne zníženie cien existujúcich nehnuteľností o 2,3 %. Nové nehnuteľnosti pokračovali v raste, oproti 3. štvrťroku sa zvýšili o 1,7 %.

Byty
zdroj: Finep

V medziročnom porovnaní boli ceny domov a bytov drahšie o 9,7 %. Skončilo sa tak obdobie dvojciferných medziročných rastov cien predávaných nehnuteľností.

Spomalenie rastu je dôsledkom výrazného pribrzdenia dynamiky zdražovania existujúcich nehnuteľností, ktoré mali ceny o 8,4 % vyššie ako na konci roka 2021. Ešte v 3. štvrťroku bola dynamika ich rastu nad úrovňou 14 %. Nové nehnuteľnosti tiež spomalili rast, ale udržali sa v dvojcifernom tempe, medziročne boli drahšie stále o 11,9 %.

V dlhodobom porovnaní (k priemeru roka 2010 – bázický index) boli aktuálne ceny nehnuteľností vyššie o 85 %. Ceny existujúcich nehnuteľností počas 11 rokov zvýšili predajné ceny o 95 %, nové nehnuteľnosti o takmer 70 %.

Vývoj v regiónoch je rozdielny

Vývoj v regiónoch SR bol značne rozdielny. Spolu v štyroch z ôsmich krajov SR realizačné ceny nehnuteľností medzikvartálne zlacňovali. V ostatných štyroch krajoch zaznamenali rast, ale oveľa nižším tempom ako v predošlých obdobiach.

Ceny existujúcich nehnuteľností v porovnaní s 3. štvrťrokom klesali až v šiestich krajoch, v Žilinskom a Nitrianskom kraji dokonca o viac než 10 %. Ceny nových nehnuteľností boli medzikvartálne nižšie v dvoch krajoch – Žilinskom a Košickom.

Byty(2)
zdroj: Finep

Výrazné zmeny oproti predošlému štvrťroku sa premietli aj do medziročných hodnôt rastu realizačných cien. K prepadu cien všetkých nehnuteľností na medziročnej báze prišlo len v jedinom, v Žilinskom kraji, a to o 5,4 %. V ostatných siedmich krajoch rast cien pokračoval, ale pomalšie ako v predošlých štvrťrokoch.

Najmiernejšie zvýšenie cien o 4,1 % zaznamenali predaje nehnuteľností v Nitrianskom kraji. V ostatných šiestich krajoch boli ceny medziročne vyššie dvojciferne a v Trnavskom kraji sa dostali cez hranicu 15 %. Jediný región, v ktorom sa rast cien zdynamizoval, bol Bratislavský kraj.

Medziročné zdražovanie v tomto regióne prekročilo 12 % najmä pod vplyvom zrýchlenia cien nových nehnuteľností, ktoré prekonalo pribrzdenie zdražovania starších nehnuteľností. Vysoké tempo rastu cien, medziročne o viac než 15 %, si udržali predaje nových nehnuteľností v Trnavskom, Nitrianskom a Bratislavskom kraji a súčasne ceny starších nehnuteľností v Trnavskom a Prešovskom kraji.

Podľa analytikov Bencont Investments priemerná cena bytov ponúkaných na sekundárnom trhu v Bratislave sa v štvrtom štvrťroku dostala na 3 768 €/m². Oproti 4. štvrťroku 2021 to predstavuje nárast o 14,64 %. 

Na medzikvartálnej úrovni sledujeme mierne zníženie cien o 2,8 %. Aj sekundárny trh tak sprevádza rovnaké ochladenie dopytu ako v prípade novostavieb, kde sa priemerná cena už posledného pol roka drží na úrovni okolo 4 900 €/m².

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá