Stálo to pot a slzy: Petra a Rado prestavali vzácny 500-ročný dom na úchvatné bývanie
- V srdci malého mestečka stojí dom s vyše 500-ročnou históriou
- Ten nedávno prešiel transformáciou hodnou pozornosti
- V srdci malého mestečka stojí dom s vyše 500-ročnou históriou
- Ten nedávno prešiel transformáciou hodnou pozornosti
Masná 130 je viac ako 500 rokov starý dom v centre Českého Krumlova. Investorov Petru a Rada si podľa ich slov našiel zhodou náhod, keď hľadali projekt, ktorý by po rokoch strávených prácou pre firmy a inštitúcie bol iba ich.
„Dom bol v žalostnom stave, my sme v ňom však videli potenciál, tušili sme, že tá zanedbanosť znamená aj pôvodné podlahy, dlažby a výmaľby. Nemali sme romantickú predstavu, že to bude ľahké. Aj tak sme ale postupne zisťovali, že vziať si na starosť aj maličkú pamiatku hraničí so šialenstvom,“ uvádzajú.
„Dom bol po povodniach staticky narušený, nebol napojený na kanalizáciu, strecha bola v havarijnom stave a krov historicky oveľa cennejší, než ktokoľvek tušil. Za pochodu sme zisťovali, čo všetko bude treba opraviť, učili sme sa domu načúvať a sami získavali znalosti starých remesiel.“
Tvrdia, že chceli zachovať čo najviac historických prvkov, ale zároveň si priali dom otvoriť súčasnému životu a doplniť historické interiéry niečím, čo ich charakterizuje – záľuba v súčasnom dizajne a v minimalistickom štýle.
„Nechceli sme vytvárať historizujúci múzejný interiér, ani showroom dizajnu, priali sme si historickú a súčasnú vrstvu organicky prepojiť.“
Začali prízemím, kde dovtedy fungoval bar s dosť zlou povesťou. Počas prvých dvoch rokov priestor opravili s cieľom ho prenajať pre kaviareň alebo bistro. Ďalšou zhodou náhod nakoniec kaviareň pod názvom Masná 130 otvorili sami, aj keď s prevádzkou podobného podniku nemali skúsenosti.
„Ďalšie poschodie a podkrovie sme potom začali upravovať na bývanie. Vedeli sme, že pre udržateľnosť projektu bude musieť poschodie slúžiť aj na prenájom, ale nechceli sme dom deliť na hotelové izby. Rozhodli sme sa zachovať priestor celistvý, ako ho obývali generácie pred nami a ako by sme ho radi obývali aj my sami.“
Koncept Masné ide oproti „pomalému“ návštevníkovi mesta, ktorý ho nechce len rýchlo prebehnúť ako historický skanzen. Kaviareň na prízemí sa za päť rokov svojej existencie stala živým miestom stretávania.
„Snažíme sa budovať miestnu komunitu, organizujeme v ulici susedské slávnosti, hľadáme možnosti, ako spolupracovať s blízkymi podnikmi aj s destinačnými organizáciami mesta. Apartmán považujeme za svoj domov a len občas ho ponúkame na prenájom hosťom, ktorí si spojenie histórie a súčasnosti chcú užiť. Veľa premýšľame o udržateľnosti a záťaži, ktorú overturizmus pre mesto predstavuje. Hľadáme rovnováhu.“
Staré domy a ich nálady
Tím architektov zo štúdia ORA tvrdí, že už od začiatku im učaroval prístup investorov k svojmu domu.
„Poznáme to veľmi dobre, ten pocit keď sa zamilujete do starého domu a zžijete sa s ním. Tiež s ním zápasíte a zisťujete, čo by mu bolo milé. Staré domy majú svoje nálady. Aj nám naladenie domu učarovalo. Zadanie bolo vyriešiť adaptáciu prvého poschodia domu na bývanie v priebehu návrhu pre ubytovanie. Riešenie preto vychádza zo životného štýlu majiteľov.“
Stavebne bolo cieľom zachovať a odhaliť pôvodnosť domu. Apartmánu dominuje hlavný obytný priestor, salón s vyrezávaným renesančným stropom. Miestnosť bola druhotne rozdelená priečkou. Priečku zbúrali a oslobodili tým pôvodný priestor v jeho celkovosti.
Odhalili pôvodné maľby, ktoré majú sýto karmínovú farebnosť. Určujúca je tu tmavosť povrchov. Trámový strop aj výmaľby majú temné sýte tóny.
„Tmavé priestory človeka objímajú, javia sa bližšie ako svetlé.“
Druhou izbou je spálňa, kde ponechali len fragment pôvodnej maľovky. Zvyšok priestoru akoby upokojuje zase krémová.
Treťou nemenej dôležitou miestnosťou je priestor na hygienu. Najsvetlejší priestor z domu.
„Preto sa tu uchyľujeme k chladným tónom. Atmosféra salónu dolieha, atmosféra kúpeľne nadnáša.“
K interiéru pristupujú ako ku koláži motívov.
„Nábytok vkladáme ako samostatné objekty, ktoré si držia odstup. Kuchyňa je ako sekretár, ktorý ukrýva všetko potrebné. Posteľ spojená so skriňou, stojí uprostred miestnosti a natáča sa k svetlu a k pôvodným výmaľbám. Spáč je smerovaný na pozorovanie detailov povrchu. V posteli sa nevyhnutne iba nespí, tiež sa tu číta. A to je možné vďaka lampičkám priamo na čítanie stvoreným.“
Väčšina nábytku je vyrobená na mieru z temne morenej brezovej preglejky, mosadzné nohy zrkadlia okolie, splývajú s ním a ešte podporujú separáciu objektov. Nechýba ani svietidlo nad stolom, ktoré je vynesené konzolou, aby sa nevŕtalo do stropu. A napokon stojí za pozornosť aj stôl s integrovanými misami a mosadzné poličky, ktoré vystavujú knihy.
Zdroj: ORA