Staň sa majstrom na ChatGPT: Odborník radí, ako z AI „vyžmýkať“ čo najviac. Väčšina robí tú istú chybu
- Umelá inteligencia sa už využíva v bežnom živote
- Mnoho ľudí sa ešte nenaučilo správne písať podnety pre AI
- Toto sú zaručené tipy od programátora
- Umelá inteligencia sa už využíva v bežnom živote
- Mnoho ľudí sa ešte nenaučilo správne písať podnety pre AI
- Toto sú zaručené tipy od programátora
V dobe, ktorú charakterizuje rýchly technologický pokrok, je umelá inteligencia jednou z najprevratnejších inovácií súčasnosti. Od revolúcie v priemyselných odvetviach až po pretváranie každodenných skúseností prenikla umelá inteligencia takmer do všetkých aspektov moderného života. Zrejme najprístupnejším zdrojom je momentálne ChatGPT. Vieš s ním ale pracovať efektívne?
Dnes je pochopenie toho, ako skutočne zefektívniť svoju prácu využitím umelej inteligencie nielen výhodné – je nevyhnutné. Ak chceš držať krok s konkurenciou a byť relevantný, nesmieš podceniť, ako rýchlo sa svet okolo teba vyvíja.
Či už si spisovateľ, ktorý hľadá inšpiráciu, študent, ktorý potrebuje pomoc pri písaní záverečnej práce, alebo ťa jednoducho zaujímajú možnosti umelej inteligencie, vzdelávanie v tejto oblasti je kľúčové. Ak pochopíš, ako komunikovať s ChatGPT, otvorí sa ti množstvo príležitostí.
AI na základe tvojich žiadostí dokáže tvoriť obrazy, písať básne či celé články. Ponúkne ti dôležité zdroje, alebo ti opraví gramatické chyby. Časy, keď umelá inteligencia v našich hlavách vyvolala obraz futuristického robota, sú už dávno za nami. A možno je aj trochu pravdy na tom, že ak sa technológiu nenaučíme ovládať my, môže ona predbehnúť nás.
Práve preto sme sa obrátili na programátora Tomáša Jevčika, ktorý o AI vzdeláva cez svoj instagramový profil ai_ktivista. V rozhovore vysvetlil, aké najčastejšie chyby ľudia robia pri zadávaní podnetov pre ChatGPT, aj ako ho využívať čo najefektívnejšie. Jeho tipy ti otvoria dvere k tomu, aby si vedel umelú inteligenciu využiť vo svoj prospech.
- Aký dôležitý je pri písaní podnetov kontext
- Ako ti ChatGPT pomôže tvoriť
- Aké chyby najčastejšie ľudia robia
- Ako má vyzerať správne napísaný podnet
Čo treba zohľadniť pri formulovaní výzvy pre model umelej inteligencie, ako je ChatGPT?
Medzi tie kľúčové patria hlavne špecifickosť a jasnosť. Jazykový model zatiaľ nevie čítať myšlienky a treba byť špecifický, čo od neho potrebujete. Často sa stretávam s tým, že ľudia hovoria, ako je nejaký model „blbý“, vracia im vágne výstupy a nenapĺňa ich očakávania, pričom ich výzva vyzerá nejak takto: „Napíš mi niečo o [téma].“
Oveľa lepšie je byť špecifickejší, definovať si cieľ, poskytnúť kontext, povedať, aby sa zhostil nejakej role alebo profesie, či v prípade komplexných výziev ich rozdeliť na jednotlivé časti. Je tiež dôležité nezabúdať, že aj pri tých istých opakovaných výzvach môžete dostať rôzne výsledky.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako písať podnety pre ChatGPT
- Ako môže byť AI prospešná aj pre dôchodcov
- Ako dokáže ChatGPT zlepšiť proces písania
- Čo ľudia o využití AI ešte nevedia
- Najčastejšie chyby pri používaní ChatGPT
- Tipy, ako využiť umelú inteligenciu čo najlepšie
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom