Stanley Meyer vynašiel v roku 1996 auto poháňané vodou. Krátko na to záhadne zomrel
- Príbeh Stanleyho Meyera je dlhodobo populárny
- Vraj bol zavraždený pre svoj revolučný vynález
- Reálny príbeh nie je taký fascinujúci
- Príbeh Stanleyho Meyera je dlhodobo populárny
- Vraj bol zavraždený pre svoj revolučný vynález
- Reálny príbeh nie je taký fascinujúci
Písal sa rok 1998 a nádejný americký vynálezca Stanley Meyer sedel na pracovnom obede s investormi, ktorí sa prišli porozprávať o jeho najnovšom výtvore. Ten mal pritom potenciál zmeniť svet – išlo totiž o auto, ktoré poháňala obyčajná voda.
Predtým, než Meyer dokázal najrevolučnejší vynález od čias objavenia ohňa predstaviť ľudstvu, ho postihol tragický, no podozrivý osud. Zo spomínanej reštaurácie vybehol v panike a so slovami: „Bol som otrávený!“ Len niekoľko minút po incidente už na zemi ležal mŕtvy.
Scéna ako z akčného filmu ti možno pripadá povedomá. Príbeh Stanleyho Meyera je naozaj populárny a bol mnohokrát využitý ako dôkaz, že náš svet ovládajú bohaté elity. Skutočná verzia prípadu je však o čosi menej dychberúca.
Niekoľko problémov
Túto verziu približuje portál The Slovak Spectator. Meyer naozaj vytvoril model automobilového motora, ktorý podľa jeho vlastných špecifikácií využíval výhradne vodu. Tú plánoval Američan štiepiť procesom zvaným elektrolýza na dva základné prvky. Chemický vzorec vody je, ako všetci vieme, H2O. Prvky tvoriace vodu sú teda H a O, a teda vodík a kyslík.
Meyerovo auto malo využívať ako palivo spomínaný vodík, pričom by bol odpadovou látkou kyslík. Podľa tvrdení amerického vynálezcu model skutočne fungoval, no po bližšom pohľade na celý koncept sa objaví niekoľko problémov.
Tie objasnil Wai Cheng, profesor mechanického inžinierstva na prestížnej univerzite MIT. Elektrolýza totiž nie je proces, ktorý je jednoduché uviesť do pohybu. Vyžaduje si vysoké množstvo energie, čo platí dvojnásobne pri vode. H2O je veľmi stabilná zlúčenina a oddeliť jednotlivé atómy je preto komplikované.
Proces pohonu auta vodou by teda potreboval vonkajší zdroj energie, ktorý by poháňal elektrolýzu. Navyše, pokiaľ by motor fungoval výhradne na vodu, začali by sme porušovať pravidlá fyziky. Konkrétne by boli porušené prvý a druhý zákon termodynamiky a išlo by o tzv. perpetuum mobile, alebo o stroj vytvárajúci viac energie, než jej skonzumuje.
Okrem toho uchovávať a využívať vodík je veľmi nebezpečné a to najmä v rukách amatérskych mechanikov, akým bol Meyer. Prvok je totiž aj pri kontakte s malým množstvom vzduchu výbušný a je nutné ho správne odizolovať.
Čo hovorí oficiálna verzia?
Prečo bol teda Stanley zdanlivo zavraždený? Odpoveďou je – zrejme nebol. Minimálne to bolo záverom polície, ktorá prípad kvôli podozreniu z vraždy naozaj dôkladne prešetrila, informuje portál PolitiFact. Vyšetrovanie trvalo celé 3 mesiace, no polícia nikdy nenašla žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že išlo o úmyselné zabitie.
Podľa oficiálneho záveru Meyera usmrtila mozgová auneryzma, a teda prasknutie mozgovej cievy. V tele vynálezcu neboli nájdené žiadne látky, ktoré by nasvedčovali otravu. Rozbor krvi dokázal prítomnosť lidokaínu a fenytoínu – liečiv, ktoré sa používajú pri prevencii záchvatov. Tie Meyer užíval kvôli vysokému krvnému tlaku, ktorý je rizikovým faktorom pri výskyte mozgových auneryziem.
#technology Water powered car.. pic.twitter.com/curXoD6L8F
— Miss Dre (@NoLieLion) August 10, 2022
Jediným podozrivým detailom, ktorý z vyšetrovania vyplynul, bolo, že Stanley v osudný deň sedel v reštaurácii s predstaviteľmi z NATO. Dodnes nie je známe, prečo policajná správa hovorila o tejto verzii, keďže údajný tvorca vodou poháňaného auta v skutočnosti obedoval s investormi, ktorí s Alianciou nemali nič spoločné.
Mali nimi byť Philippe Vandemoortele a Marc Vancraeyenest, pričom prvý z nich potvrdil jeho prítomnosť pri Meyerovom úmrtí. Vandemoortele, flámsky podnikateľ stojaci za vytvorením populárnej značky Alpro, v roku 2020 ponúkol svoju verziu príbehu holandskému blogu Pepijn van Erp.
Vandemoortele uviedol, že Meyera poznal 3 roky a stali sa z nich priatelia. O samotnom projekte podľa jeho slov príliš veľa nevedel, no snažil sa Stanleymu dôverovať.
Počas trojročného obdobia mal amerického vynálezcu financovať, no skutočného, do praxe prevedeného modelu auta sa nikdy nedočkal. Z dňa Meyerovho úmrtia si pamätá len „mozgový problém“, kvôli ktorému vynálezcu „odviezla sanitka“. Verziu o otrave šíril najmä Stanleyho brat Stephen.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: The Slovak Spectator, PolitiFact, Pepijn van Erp, MIT