Stanovačka sa premenila na nočnú moru. Tragédia pri Bodomskom jazere je dodnes záhadou
- Pri Bodomskom jazere sa odohrala tragédia, z ktorej mrazí
- O život tu brutálnym spôsobom prišli traja mladí ľudia
- Pri Bodomskom jazere sa odohrala tragédia, z ktorej mrazí
- O život tu brutálnym spôsobom prišli traja mladí ľudia
Predstav si tiché, severské mestečko, ktoré je obklopené krásnym jazerom s pokojnou hladinou. Znie to ako idylka, však? V roku 1960 sa ale Bodomské jazero vo Fínsku premenilo na miesto činu jednej z najmrazivejších kapitol fínskej kriminálnej histórie.
Chladnokrvná vražda troch tínedžerov a jeden preživší vtedy otriasli nielen celým Fínskom, ale aj celým svetom. Navyše, keďže prípad nebol do dnešného dňa vyriešený, a vraha sa nájsť nepodarilo, vraždy sú stále predmetom mnohých diskusií a zaujímavých teórií.
A ride from #Helsinki to #Espoo #Finland #Suomi #Bodomlake #Bodom #sunset #photography #StormHour #500pxrtg #500px #nature #lake #LakeDistrict #photo #cycling #cyclinglife pic.twitter.com/rtAeOQNppQ
— Laku_Lance (@Laku_Lance) June 3, 2018
Idylické Bodomské jazero
Bodomské jazero, známe aj pod „domácim“ názvom Bodomjärvi, sa nachádza v blízkosti mesta Espoo, druhého najväčšieho mesta Fínska. A hoci nemá rozmery najväčších fínskych jazier, jeho história a legendy ho robia jedným z najznámejších.
Je malebné, pokojné a obklopené hustými borovicovými lesmi, ktoré vytvárajú tichú oázu oddelenú od ruchu mesta. Na pobreží jazera sa nachádzajú rekreačné chatky, kde si miestni a turisti môžu užiť pokoj tohto idylického miesta.
S jazerom sa spája napríklad legenda o starom Vikingovi, ktorý tu mal byť pochovaný so svojím pokladom. Podľa inej legendy je zas jazero obývané morskou pannou, ktorá zvádza neopatrných plavcov a vtiahne ich do hlbín.
Dôvodom, pre ktorý je nad jazerom akási atmosféra tajomstva, mystickosť, ale celkom určite aj negatívna energia, ale nie je ani starý Viking a ani morská panna. Je to tragická udalosť z roku 1960, ktorá nebola do dnešného dňa vyriešená.
Tragická noc pri Bodomskom jazere
V noci zo 4. na 5. júna 1960 sa vo Fínsku odohrala udalosť, ktorá šokovala celú krajinu i celý svet. Idylické okolie Bodomského jazera, obľúbeného miesta na oddych, sa zmenilo na scénu hrôzy.
V ten osudný deň sa štyria tínedžeri rozhodli stráviť noc pri jazere. Boli to 15-ročná Maila Irmeli Björklund a jej 18-ročný priateľ Seppo Antero Boisman a 15-ročná Anja Tuulikki Mäki a jej priateľ Nils Wilhelm Gustafsson, tiež 18-ročný.
Tínedžeri však netušili, že to je ich posledná noc. V noci sa totiž neznámy páchateľ vlámal do ich stanu a brutálne zaútočil na všetkých štyroch. Tragicky na mieste zomreli Seppo, Anja a Maila, zatiaľ čo Nils prežil, hoci bol vážne zranený.
Všetky štyri obete boli z jednej školy a boli známe svojou láskou k prírode a dobrodružstvu. Maila a Seppo boli pár už niekoľko mesiacov a často trávili čas spoločne s Anjou a Nilom. Veľa sa ale šepkalo o milostnom trojuholníku medzi Nilom, Mailou a Seppom, k tomu sa ale dostaneme neskôr.
Svedectvo preživšieho
Vraždy pri Bodomskom jazere šokovali celú fínsku spoločnosť. Fínsko bolo už vtedy známe svojou absolútne minimálnou kriminalitou, celý prípad bol preto ešte zvláštnejší. Médiá o ňom informovali s veľkým záujmom a výrazným zdôrazňovaním detailov, čo ešte viac zvyšovalo strach a neistotu miestnych obyvateľov.
Nils Gustafsson, jediný preživší z tohto masakru, bol nájdený v bezvedomí a s vážnymi zraneniami neďaleko miesta činu. Hoci sa mu podarilo prežiť, jeho spomienky na tú noc boli výrazne roztrieštené.
Nils spomínal, že videl muža, ktorý sa násilím dostal do ich stanu, ale jeho popis udalostí sa často menil a vyšetrovatelia ho preto považovali za nespoľahlivého. Na vyvolanie jeho spomienok dokonca použili hypnózu, no nič zásadné sa nedozvedeli.
Keď sa na mieste činu objavili prvé policajné jednotky, atmosféra bola hrôzostrašná. Prvý pohľad na troch mŕtvych mladých ľudí pri tichom Bodomskom jazere bol tragický. Do dnešku sa preto o tejto noci hovorí ako o jednom z najtemnejších dní vo fínskej histórii.
Policajti sa prechádzali okolo stanu, v ktorom boli telá, a hľadali akékoľvek stopy, ktoré by im mohli poskytnúť akékoľvek indície. Prvé nálezy ale boli zvláštne. Telo jedného mŕtveho chlapca bolo mimo stanu, zatiaľ čo dve mŕtve dievčenské telá boli vo vnútri. Po okolí stanu boli porozhadzované veci tínedžerov. Žiadne priame dôkazy či stopy sa však nenašli.
Friday the 13th (1980) ~ Inspiration for Friday the 13th was from the real life Lake Bodom murders in Espoo, Finland on June 5, 1960, still unsolved! #horror pic.twitter.com/WQNrielGVc
— John Watches Horror (@Y2John84) September 14, 2020
Hlavní podozriví a ich motívy
Čo sa týka podozrivých, o ktorých sa špekuluje dodnes, hovoríme celkovo o troch menách.
Prvým hlavným podozrivým bol Hans Assmann, bývalý nacistický vojak a človek s pochybnou povesťou. Mnohí verili, že jeho temná minulosť a psychické problémy mohli byť dôvodom pre takýto brutálny čin.
V období útoku mal Assmann 32 rokov a niektoré z teórií hovorili o tom, že ak vraždil on, jeho čin mohol byť motivovaný sexuálnym záujmom, ktorý sa mal týkať niektorého zo štyroch tínedžerov.
Druhá teória tvrdí, že vraždy boli politicky motivované. Podľa tejto teórie bol Assmann špión KGB a teenageri ho nejako kompromitovali.
Tretia teória je založená na fakte, že v noci vraždy bol spln Mesiaca. Niektorí preto veria, že útočník mohol byť prívržencom okultizmu alebo satanizmu a že vraždy boli rituálnym obetovaním.
Druhým podozrivým bol istý Karl Valdemar Gyllström, nepríjemný majiteľ kempingu, ktorý sa v tom čase nachádzal pri Bodomskom jazere. Bol však známy svojím odporom voči kempovaniu mladých ľudí pri jazere a známe boli tiež viaceré prípady jeho konfliktov s kempujúcimi.
Z preživšieho podozrivý
Po rokoch vyšetrovania bol však v roku 2005 obžalovaný aj preživší Nils Gustafsson. Obvinili ho z trojnásobnej vraždy v stave psychického šoku. Po dlhom súdnom procese sa však Gustafssonovi podarilo preukázať svoju nevinu a bol prepustený.
Konečný verdikt po rokoch vyšetrovania teda bol, že vraždy pri Bodomskom jazere zostávajú nevyriešené.
Vyšetrovanie prípadu však bola náročná úloha. Na mieste činu sa vyskytlo mnoho chýb. Ukázalo sa napríklad, že dôkazmi nájdenými na mieste činu bolo nesprávne manipulované. Zásadné informácie boli tiež ignorované a nesprávne interpretované.
Keď sa pozrieme na tieto teórie bližšie, je jasné, že všetky sú založené na podozreniach a domnienkach, nie na konkrétnych dôkazoch. V prípade Assmanna je jeho vina založená na jedinom svedkovi, ktorý ho identifikoval na fotografiách. Navyše, Assmann mal alibi na celú noc. Čo sa týka teórie o okultizme, neexistujú žiadne konkrétne dôkazy, ktoré by ju podporovali.
Niektorí však naďalej považujú Assmanna za hlavného podozrivého, zatiaľ čo iní považujú za jednoznačného vraha preživšieho.
el cuarto niño, Nils Wilhelm Gustafsson, sobrevivió al ataque y llevó una vida relativamente normal, pero pasó a ser sospechoso en 2004. Todos los cargos fueron retirados en 2005. Por lo tanto, el caso de Lake Bodom Murders sigue sin resolverse. pic.twitter.com/CmlqrA6L1v
— 𝗵𝗲𝘆 𝗶𝘁❜𝘀 𝗔𝗻𝗱𝘆 👻 (@andy_whats) April 16, 2023
Súčasný stav prípadu
Dnes, po viac ako šesťdesiatich rokoch od tejto tragédie, sa o vraždách pri Bodomskom jazere hovorí stále. Prípad vzbudzuje záujem nielen vďaka svojmu tajomstvu, ale aj preto, že sa doteraz nepodarilo presne zistiť, kto za tým stál.
Ak sa pozrieme na súčasný stav prípadu, je potrebné povedať, že je oficiálne uzatvorený. Avšak stále existuje veľa otázok, ktoré ešte neboli zodpovedané.
Nils Gustafsson, jediný preživší, podľa prokurátora zabil svojich troch priateľov v hneve po hádke a jeho poranenia si mal spôsobiť sám, aby sa vyhol podozreniu. Napriek tomu bol v roku 2005 Gustafsson oslobodený zo všetkých obvinení, pretože súd nebol schopný preukázať jeho vinu.
Hoci je prípad uzatvorený, stále sa objavujú nové teórie, ktoré sa snažia vysvetliť, čo sa v skutočnosti pri Bodomskom jazere v osudnú noc stalo. Jedna z najnovších teórií hovorí, že za vraždami mohol stáť nejaký neznámy sériový vrah, ktorý v tom čase vo Fínsku útočil.
Táto teória je podporovaná skutočnosťou, že v tých istých rokoch bolo vo Fínsku zaznamenaných niekoľko podobných vražedných útokov. Avšak ani táto teória zatiaľ nebola preukázaná a zostáva len v rovine špekulácií.
Aj keď je teda prípad vražednej noci pri Bodomskom jazere uzavretý, jeho tajomstvo pretrváva naďalej. To, čo sa skutočne stalo v ten osudný letný deň, tak možno zostane navždy zahalené hmlou neistoty.
Zdroje: Wikipedia, Discover Walks, Any Mystery, Historic Mysteries, Any Mystery, All That is Interesting