Starbucks chce byť ekologickejši. Začal testovať poplatok za jednorazové poháre
- Popularita Starbucks sa nesie ruka v ruke s obrovským množstvom odpadu
- Problémom sú najmä jednorazove poháre na kávu so sebou
- Poplatok by mal ich spotrebu znížiť a odbremeniť životné prostredie
- Popularita Starbucks sa nesie ruka v ruke s obrovským množstvom odpadu
- Problémom sú najmä jednorazove poháre na kávu so sebou
- Poplatok by mal ich spotrebu znížiť a odbremeniť životné prostredie
Starbucks prevádzky v Nemecku v snahe znížiť dopad jednorazových výrobkov na životné prostredie aktuálne testujú poplatok vo výške 5 centov za jednorazové poháre. Z celkového počtu 162 nemeckých kaviarní sa to zatiaľ týka 26 kaviarní v Hamburgu a Berlíne, ktoré sú presvedčené, že tento krok zvýši podiel opätovne použiteľných pohárov, informuje nemecký portál bz-berlin.de.
https://www.instagram.com/p/B3t9VGjHWdI/?utm_source=ig_web_copy_link
Vyzbierané peniaze plánuje Starbucks venovať na rôzne projekty enviromentálnej organizácie WWF na boj proti plastovým odpadom. Ako príklad môže slúžiť podľa faz.net Veľká Británia, kde spoločnosť Starbucks zaviedla rovnaký poplatok už v júli tohto roka a výsledky sú naozaj sľubné.
Okrem poplatku za jednorazové poháre sú zákazníci motivovaní k zníženiu ich spotreby aj výhodnou 30-percentnou zľavou v tom prípade, ak si na svoj obľúbený nápoj prinesú vlastný hrnček, cituje vyjadrenie európskej manažérky Starbucks, Annick Eichinger portál faz.net. Táto zľava sa týka všetkých prevádzok v Nemecku.
https://www.instagram.com/p/Bt-upgwABKE/?utm_source=ig_web_copy_link
Annick Eichinger síce na otázku koľko pohárov Starbucks ročne vydá a aké sú na to náklady neodpovedala, no je možné predpokladať, že pri veľkom počte prevádzok sa jedná o závratné čísla. Pred problémom varuje aj Bernhard Bauske z organizácie WWF vo vyjadrení pre bz-berlin.de, keď uviedol, že každý jednorazový produkt prispieva k celkovému množstvu odpadu a verí, že poplatok motivuje ľudí k prechodu na vratné poháre.
Jednorazové plasty a Slovensko
Problém jednorazových výrobkov nie je ľahostajný ani slovenským kaviarňam. Konkrétne v Banskej Bystrici sa spojilo niekoľko kaviarní a rozbehli iniciatívu Nie jednorazovým plastom na kávu so sebou. Pri kúpe kávy so sebou vo vybraných prevádzkach máš tri možnosti: prinesieš si svoj vlastný pohár, v kaviarni si pohár kúpiš (Keep Cup) alebo si pohár požičiaš. Viac o tejto iniciatíve a aj o tom, ktorých prevádzok sa to týka si prečítaš v našom článku TU.
https://www.instagram.com/p/B4cQiotHu7R/?utm_source=ig_web_copy_link
Ekologicky zmýšľajú dozaista aj mnohé iné slovenské kaviarne, ako napríklad Mandľa Coffee, kde ak si nápoj zakúpiš do vlastného pohára získaš zľavu 20%. Príkladom nejdú len kaviarne, ale aj rôzne iné spoločnosti, reťazce či dokonca mestá. V našich článkoch sme ťa informovali o definitívnej stopke jednorazových plastov v najväčšom slovenskom aquaparku Tatralandia, v obchodnom reťazci Kaufland a výrazné obmedzenia zaviedli aj mestá ako Modra či Liptovský Mikuláš.
zdroje: bz-berlin.de; faz.net;
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti