Starček si za 50 rokov vytesal „hrad z piesku na steroidoch“. Vláda mu ho chce teraz vziať
- Nissim Kahlon budoval svoje obydlie vlastnými rukami 50 rokov
- 77-ročnému mužovi chcú teraz ale strechu nad hlavou vziať
- Nissim Kahlon budoval svoje obydlie vlastnými rukami 50 rokov
- 77-ročnému mužovi chcú teraz ale strechu nad hlavou vziať
Priam neuveriteľný počin sa podaril 77-ročnému Nissimovi. Starý, pracovitý muž, pracoval viac ako polstoročie na tom, aby malú jaskyňu na pobreží Stredozemného mora premenil na prepracovaný podzemný labyrint, v ktorom býval.
Jeho príbytok však vyráža dych. Je plný do detailov prepracovaných mozaikových podláh, komôr, siete schodísk a vlastnoručne vytesaných tunelov. Ide o skutočné majstrovské, až umelecké dielo, ktoré si chcel síce muž vybudovať v tichosti, no pozornosť upútalo aj bez toho, aby sa o to akokoľvek snažil.
Jeho dom bol totiž perlou pobrežia, ktorá priťahovala čoraz viac turistov a Nissim ich vždy srdečne privítal. Čo však nikto nechcel, bolo to, že informácia o jeho dome sa dostala do uší miestnej vlády a tá chce teraz razantne zakročiť. Starčekovi chcú dom vziať, pretože ide o „čiernu stavbu“.
Starček sa musí vysťahovať
77-ročný Nissim býva v tomto svojom príbytku už viac ako 50 rokov, no tŕňom v oku pre miestnu vládu začal byť až teraz. Izraelská vláda, konkrétne ministerstvo ochrany životného prostredia, mu totiž doručilo príkaz na vysťahovanie sa. Odôvodnením bolo, že jeho „stavba“ je nezákonná a „ohrozuje izraelské pobrežie“.
Mužovi sa však toto kruté rozhodnutie, samozrejme, nepáči. „Namiesto toho, aby ma povzbudili, ma očierňujú,“ nechal sa počuť.
La grotta diventata castello labirinto. #NissimKahlon inizia a scavare negli anni ‘70 ed eccoci qui. Sta arrivando lo sfratto dal governo di #Israele https://t.co/JB1LQtPt1R #FilRouge 🧶 pic.twitter.com/7lwKgZ6sde
— Francesca Baraghini (@FraBaraghini) July 14, 2023
Ide naozaj o „stavbu“?
Samozrejme, je v tomto prípade sporné, čo je to „stavba“. Ako totiž Nissim uvádza, na miesto prišiel ešte v roku 1973, pričom najprv býval v stane. Následne začal do pieskovcových útesov vytesávať otvory, až vznikla menšia jaskyňa. Keď bola dostatočne priestranná, začal v nej spávať.
Ako však roky plynuli (a odvtedy ich teda uplynulo skutočne veľa), obyčajná „diera“ sa začala meniť na skutočný „hrad z piesku na steroidoch“. Muž si pritom úplne všetko vyrábal a inštaloval sám a používal pritom materiály ako recyklované drevo, kov, keramiku či kameň.
Dizajn ako z prestížneho architektonického štúdia
Za návrh Nissimovho obydlia by sa nemuselo hanbiť ani nejaké renomované architektonické štúdiu, pravdou však je, že muž si navrhol a zohnal úplne všetko sám. Jeho prepracované mozaiky z dlaždíc všetkých farieb však nekupoval – desaťročia ich zbieral na smetiskách po celom Tel Avive. Sklenené fľaše, ktoré slúžia ako dekorácie, zas mal z recyklovaného odpadu.
To však ani zďaleka nie je všetko – každý jeden kút jeho „pieskového hradu na steroidoch“ je premyslený do posledného detailu. Steny sú prešpekulovane zakrivené, schodiská sa vetvia takmer ako v Harrym Potterovi, má tu osvetlenie, telefón i vodovod, a za pevnosť konštrukcie sa taktiež vôbec nemusí hanbiť.
Nissim si totiž ťaží vlastné kamene, a následne z nich stavia múry, ktoré by odolali aj náročným poveternostným podmienkam. Okrem toho môžeme pokojne povedať, že jeho stavba je absolútne zero-waste, pretože ako sám potvrdzuje, pri výstavbe nevyprodukoval žiaden odpad, práve naopak – odpad využil na výstavbu.
Po 50 latach rząd chce eksmitować lokatora z domu w jaskini na plaży Herzliya. Przez ponad pół wieku Nissim Kahlon przekształcił maleńką jaskinię na śródziemnomorskiej plaży w rozbudowany podziemny labirynt wypełniony wykutymi tunelami, szczegółowymi mozaikowymi podłogami pic.twitter.com/27ufZWq1FL
— Natan Goldschneider 🇵🇱🇮🇱✡🇱🇹🇷🇴🇨🇦 (@NGoldschneider) July 14, 2023
Komu vlastne jeho príbytok prekáža?
To, čo Nissim dokázal, je vskutku obdivuhodné. Napriek tomu je však viacerým tŕňom v oku. Dôvodom môže byť aj to, že jeho „rezort“ sa nachádza v oblasti Herzliya Pituach, čo je už v súčasnosti bohatá prímorská štvrť známa svojimi luxusnými hotelmi a vilami.
Muž pritom tvrdí, že prvý demolačný príkaz dostal ešte v roku 1974, kedy bol jeho „zámok“ len malou jaskyňou. Demolácia však nebola nikdy vykonaná. Tvrdí ale, že odvtedy ho úrady nekontaktovali a na nič ho neupozornili.
Priznáva síce, že stavebné povolenie nikdy nedostal, no jeho hlavným argumentom je, že miestne úrady pred desiatkami rokov pripojili jeho jaskyňu k elektrickej sieti.
Ministerstvo však s nikým nechce diskutovať a tvrdí, že miestne úrady nielenže pochybili, ale je tiež nepochopiteľné, prečo situáciu tak dlho neriešili. Vládni predstavitelia tiež tvrdia, že Nissim spôsobil na útese značné škody a obmedzuje prístup na pláž.
Starček ale tvrdí, že nikoho neobmedzuje, nič nepoškodil a navyše naozaj nemá kam ísť. Aktuálne má čas na odvolanie do konca mesiaca, pričom jeho priatelia a rodina spustili crowdfundigovú kampaň, aby mu pomohli získať peniaze potrebné na právnu obhajobu.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: CBS News, Atlas Obscura