Starí rodičia nechali svojim 9 vnúčatám postaviť luxusnú vilu v Jarovciach. Vyniká nielen nadčasovým dizajnom
- Jarovce sú časť Bratislavy, ktorú nájdeš medzi Rusovcami a Petržalkou v blízkosti štátnej hranice s Rakúskom
- Nachádza sa tu nadčasový rodinný dom

- Jarovce sú časť Bratislavy, ktorú nájdeš medzi Rusovcami a Petržalkou v blízkosti štátnej hranice s Rakúskom
- Nachádza sa tu nadčasový rodinný dom
Na severnom okraji obce Jarovce vznikol luxusný rodinný dom. Zadanie od starých rodičov dostal známy bratislavský architektonický ateliér Compass.
Zámer znel jasne a jednoducho: malý, žiadne schody a dostatok miesta pre ich 9 vnúčat. Ateliér navrhol jednoduchú schému s polovičným átriom v tvare otvoreného písmena L.
Pozemok je rovinatý, s rozlohou 661 m2. Kvôli optimálnemu využitiu pozemku je dom umiestnený v severnej časti parcely.
Dom pre rodičov môže byť zadanie, ktoré na dlhú dobu ochladí rodinné vzťahy alebo vzťah architekta k jeho práci. Alebo oboje. Našťastie, toto dopadlo opačne.
„Naším riešením je jednoduchá schéma polovičného átria v tvare otvoreného písmena L. Južná strana átria sa záhradou otvára ulici a slnku, severnú stranu pozemku vymedzuje dom.“
Prvkom, ktorý prepája všetky časti domu, je horizontála železobetónovej strešnej dosky. Tá prechádza z interiéru do exteriéru a vedie návštevy domu od vstupu po najintímnejšie časti interiéru.
„Vyloženie dosky je nastavené tak, aby správne regulovalo slnečné žiarenie. Zaoblenie dosky v styku dvoch traktov vytvára rozšírenie terasy pre stolovanie a integruje priestor záhrady. Ale priznajme, že hlavne vyzerá dobre na fotkách.“
Samotný dom je veľmi tradične rozdelený na dennú a nočnú časť. Denná je transparentná, otvorená do záhrady a úplne priehľadná. Vnúčatá sú tu stále na očiach.
Za drevenou stenou sa nachádza nočná časť s vlastnou záhradkou, ktorá je tichým útočiskom pred krikom átria.
Interiér ďalej rozvíja priestorovú koncepciu domu. Dominuje mu vzťah priznaného betónu stropnej dosky, podlahy a dlhej dubovej steny.
Compass atelier založili v roku 2004 Matej Grébert a Juraj Benetin ako čerství absolventi Fakulty architektúry STU. Od samého začiatku vytvorili veľmi komplexné portfólio projektov od urbanizmu cez kancelárie až po interiéry, no špecializujú sa najmä na rezidenčné projekty. Len za posledných päť rokov navrhli takmer tri tisícky bytov najmä v Bratislave.
Medzi najväčšie projekty patrí rezidenčný projekt Slnečnice, rekonštrukcia bytového domu na Miletičovej 5, rezidenčný projekt Nový Ružinov, Urban Residence na Račianskej ulici či Ahoj Park.
Sú spolutvorcami aj unikátneho Nového Lida na brehu rieky Dunaj. Koncom roka 2016 vyhrali tender na revitalizáciu celého areálu bývalej Cvernovky v Bratislave, dnes Zwirn.
Projekt na hrebeni Spišskej Magury
Compass atelier stojí aj za ukážkovým projektom Bachledka. Riešené územie sa nachádza na vrchole Malej Poľany na hrebeni Spišskej Magury.
Areál poskytuje rozmanité aktivity počas celého roka ako lyžovanie, turistiku, cykloturistiku a vyhliadkovú trasu – Chodník korunami stromov, pričom v určitých dňoch sem zavíta až 6 000 návštevníkov denne.
Cieľom návrhu bolo poskytnúť vybavenosť pre tieto aktivity. Prístup do celého areálu je zabezpečený turistickou trasou Bachledova dolina – Malá Poľana, kabínkovou lanovkou z Bachledovej doliny, alebo lanovkami z Malej Frankovej a Jezerska.
„Snažili sme sa minimalizovať hmotu na vrchole kopca, ponechali sme iba nevyhnutný velín lanovky a výstupný objekt z chodníka korunami stromov. Všetok ostatný objem vybavenosti je osadený v teréne a jediné viditeľné fasády sú tie presklené, zabezpečujúce presvetlenie a výhľad na Belianske Tatry.“
Umožnil to ideálny tvar terénu – svah je orientovaný na juh smerom k Belianskym Tatrám.
Jednou z najväčších výziev bolo dosiahnuť bezbariérový prístup z horného plató na spodnejšiu úroveň terasy reštaurácie a potom ďalej až k vstupu na chodník korunami stromov.
„Dosiahli sme to pomocou exteriérového schodiska cez ktoré traverzuje rampa. Takéto riešenie ušetrilo veľa miesta na najdôležitejšej južnej fasáde.“
Opakovaný detail „schodorampy“ zároveň minimalizuje počet prefabrikovaných betónových dielcov. Navyše, kvôli skráteniu dĺžky „schodorampy“ sa celá strecha zvažuje smerom ku schodisku. Polámaný a zošikmený strop v interiéri je teda odvodený od potreby splynutia s terénom a od peších tokov.
„Rozhodli sme sa prechod urobiť v centrálnej polohe južnej fasády, tak že sme dosiahli priamy optický kontakt z plató na nástup na chodník a zároveň rozdelili jedinú fasádu budovy na reštauračnú časť a časť pre apartmány. Tieto časti fasády nie sú v jednej rovine, ale kopírujú vrstvenicu, čo zabezpečuje väčšie súkromie apartmánov, a zároveň menšie terénne úpravy.“
Pomerne veľký znížený priestor pod „schodorampou“ dostal využitie ako detský kútik. Pomocou brezových kmeňov a sietí sa vytvoril univerzálny priestor pre hru inšpirovaný lesom. Veľká hĺbka podzemnej časti si vyžiadala použitie svetlíkov.
Tie zlúčili s lavičkou aj kvôli ochrane skla pred lyžiarmi. Základné povrchové materiály sú betón a drevo.
Pre debnenie stropu boli použité smrekové dosky, čo umožnilo vyskladať zložité tvary, a zároveň to nadväzuje na smrekový obklad na stenách. Časť z debniacich dosiek bola znovu použitá pri deliacich stienkach na toaletách.
Reštaurácia je na nižšom – hlavnom podlaží orientovaná na Belianske Tatry. Okrem časti na sedenie (180 miest) je tu aj barový ostrov a samoobslužný výdaj schopný pokryť aj rozsiahlu vonkajšiu terasu (350 miest). Pri vyšších náporoch návšetvníkov vie byť výdaj posilnený pomocou vonkajšieho terasového baru.
Tri takmer identické apartmány sú tiež v nižšom podlaží a orientované viac na západ. Každý obsahuje obývaciu izbu s kuchynskou časťou, WC, kúpelňu a 2 dvojlôžkové spálne prepojené šatníkom. Nad šatníkom sa nachádza spací kút prístupný z rebríku.
Vstupuje sa do nich cez multifunkčnú miestnosť, ktorá môže slúžiť na podávanie raňajok, ako herňa či na pozeranie TV. V prípade potreby sa vie rýchlo zmeniť na enviromentálnu učebňu alebo konferenčnú miestnosť.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: Compass atelier