Štart prvej súkromnej rakety v Japonsku nevyšiel. V sekunde explodovalo niekoľko miliárd eur
- Elon Musk nie je jediným, kto sníva o vypustení vlastnej rakety do vesmíru.
- Rovnakú víziu má aj Takafumi Horie, ktorému to však nevyšlo ani na druhý pokus.
- Nestráca ale nádej a verí, že do tretice sa mu to podarí.
- Elon Musk nie je jediným, kto sníva o vypustení vlastnej rakety do vesmíru.
- Rovnakú víziu má aj Takafumi Horie, ktorému to však nevyšlo ani na druhý pokus.
- Nestráca ale nádej a verí, že do tretice sa mu to podarí.
Takafumi Horie veril, že sa zapíše do dejín so svojou prvou súkromnou raketou, ktorá by odštartovala z Japonska. To sa mu zrejme podarí, no nie spôsobom, aký si predstavoval.
Jeho vlastnú bezpilotnú raketu MOMO-2 s dĺžkou približne 10 metrov vypustili nedávno z Taiki v južnom Hokkaide. Na svedomí ju mala spoločnosť Interstellar Technologies, ktorá vznikla v roku 2013 a vlastní ju populárny poskytovateľ internetových služieb Takafumi Horie.
V momente štartu všetko vyzeralo v poriadku, no po pár sekundách sa raketa zrútila k zemi a explodovala. V tom momente sa v plameňoch rozplynulo viac ako 2,31 miliárd eur a navnivoč vyšla dlhoročná práca celého inžinierskeho tímu. Pozitívnou správou je len to, že sa pri výbuchu nikto nezranil.
Takafumi Horie uverejnil na Facebookovej stránke jeho spoločnosti fotku so spálenými pozostatkami rakety a k fotke napísal:
„Ďakujem vám za vaše ohlasy. Spustenie experimentu MOMO-2 je ukončené. Miesto štartu rakety a miesto dopadu boli zabezpečené dnes, v čase okolo 13:20“
„Štartovacia zóna je spálená, ale veľké zariadenia nie sú poškodené. Radi by sme vám podali správu a ďakujeme za všetku vašu podporu, pretože sme dokončili experiment bez zranení a ľudských strát. Ďakujeme vám za všetko.“
„Nedokázal som sa dostať do vesmíru, ale rád by som pokračoval, aby som zanalyzoval údaje a príčine tejto nehody. Následne vám nejakým spôsobom oznámim výsledky experimentu.“
„Je mi ľúto, že nedokážem splniť vaše očakávania, ale bol by som veľmi rád, ak by ste túto moju výzvu sledovali aj nabudúce.“
Na záver si ešte povedzme, že zámerom vypustenia rakety bolo vyslanie rakety, ktorá by vyniesla pozorovacie zariadenie do výšky viac ako 100 kilometrov. Tento neúspešný štart ide v šľapajách minuloročného pokusu, kedy sa odpálenie rakety podarilo, no inžiniersky tím stratil s raketou akýkoľvek kontakt asi minútu po štarte.
Spoločnosť Interstellar Technologies potvrdila, že vo svojom programe vývoja a rozvoja rakiet bude pokračovať hneď po tom, ako analyzuje dôvody posledného zlyhania, a tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou skôr alebo neskôr dočkáme aj tretieho pokusu o odpálenie rakety.
Dlhodobým cieľom spoločnosti je úspešne upgradnuť raketu Momo tak, aby do roku 2020 dokázala vyniesť malý satelit na obežnú dráhu Zeme.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko