Startitup grafiku zneužili na hoax, upozorňuje polícia. Nebezpečný príspevok má na svedomí študentka

  • Maturantka si spravila „srandu“ a zverejnila nebezpečný hoax
  • Na jeho šírenie zneužila grafiku Startitupu
  • Kriminálke priznala, že ide o nepodarený vtip
  • Od vyjadrenia študentky sa dištancujeme
HOAX, zneužitie grafiky
Polícia SR - Trnavský kraj reprofoto
  • Maturantka si spravila „srandu“ a zverejnila nebezpečný hoax
  • Na jeho šírenie zneužila grafiku Startitupu
  • Kriminálke priznala, že ide o nepodarený vtip
  • Od vyjadrenia študentky sa dištancujeme

Mladá dievčina, ktorá sa v pondelok chystá maturovať, uverejnila na sociálnej sieti nebezpečný hoax. Pre jeho šírenie zneužila grafiku Startitup, ktorú môžeš bežne vidieť na našom Instagrame. Prípadu sa pohotovo chytila polícia a rozhodla sa ho preveriť, keďže môže byť hrozba, ktorú príspevok vyvoláva, reálna.

Všeobecné postoje verejnosti závisia do veľkej miery od toho, z akých zdrojov ľudia čerpajú informácie. Ipsos v priebehu dní 28.2. a 1.3. zrealizoval reprezentatívny kvantitatívny prieskum, v ktorom zisťoval, z akých zdrojov Slováci čerpajú informácie o vojne.

Na sociálnej sieti Instagram výrazne dominuje profil Startitup, ktorý sleduje vo vekovej skupine do 26 rokov až 44,4 % respondentov. Z celkovej vzorky odpovedajúcich ide o 17 %. Pre podobnosť s príspevkami Startitup môže preto takéto zneužitie grafiky pôsobiť ako spravodajská informácia, čím môže vyvolať paniku. Ako médium toto zneužitie odsudzujeme a od informácií v príspevku dievčaťa sa dištancujeme.

Masová streľba

Príspevok avizuje streľbu na strednej škole, ktorá sa mala udiať v pondelok. „Na strednej škole v slovenskom meste Piešťany došlo k masovej streľbe. Počet obetí stúpol na 21. Útočníkom bolo 19-ročné dievča,“ píše sa v príspevku.

Maturantka pravdepodobne narážala na nedávne udalosti v texaskom Houstone, a to len niekoľko dní po masakri, ktorý sa odohral v tomto štáte na základnej škole s bilanciou 22 mŕtvych vrátane útočníka.

„Vzhľadom aj na udalosti posledných dní, polícia nepodcenila zverejnený status a dievča, ktoré informácie zverejnilo, sme osobne navštívili. Maturantka sa práve pripravovala v akademickom týždni na maturity. Po posúdení obsahu a analýze Odboru počítačovej kriminality Národnej centrály osobitných druhov kriminality PPZ sa prípadu ujali trnavskí krajskí kriminalisti,“ opisuje Polícia SR – Trnavský kraj na sociálnej sieti.

https://www.facebook.com/KRPZTT/photos/a.389372044994117/1070942783503703/

Prekvapení rodičia aj maturantka

Po zaklopaní na dvere ostali rodičia maturantky podľa opisu polície prekvapení. Rovnako reagovalo aj samotné dievča, ktoré sa k činu priznalo. Poskytlo polícii aj vyjadrenie, v ktorom opisuje, že status vnikol vďaka hnevu.

„Policajtom pri previerke povedala, že bola nahnevaná a celý status bol iba vtip. Práve v pondelok má totiž na tejto strednej škole v Piešťanoch maturovať. Policajti ju upozornili, že takéto informácie a jej konanie môže byť vyhodnotené ako trestný čin. Na nevhodné správanie sme upozornili aj školu, v ktorej stredoškoláčka najbližší pondelok maturuje,dodáva polícia a upozorňuje, že za šírenie poplašnej správy, ktorá môže viesť k šíreniu paniky, hrozí trest aj tínedžerom.

„Ak polícia vyhodnotí zverejnenie vymysleného príbehu vydávaného za skutočný ako ohrozujúcu správu, môže podľa trestného zákona situáciu klasifikovať ako šírenie poplašnej správy, a osobe môže hroziť strata slobody až na dva roky. Polícia rieši každý takýto prípad protiprávneho konania bez ohľadu na to, či k nemu dochádza v reálnom alebo virtuálnom svete.“

Upozornili aj školu

V pondelok polícia opäť upozornila na vzniknutú situáciu. V statuse informovali, že na konanie maturantky upozornili aj školu. „Upozorňujeme tínedžerov, že aj oni ako užívatelia sociálnych sietí sú trestno právne zodpovední za to, čo zverejňujú a aj keď ide o virtuálny svet,“ píše polícia. 

https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/5617769354919907

Ak polícia vyhodnotí zverejnenie vymysleného príbehu vydávaného za skutočný ako ohrozujúcu správu, môže podľa trestného zákona situáciu klasifikovať ako šírenie poplašnej správy, a osobe môže hroziť strata slobody až na dva roky.

Nie si neviditeľný

Aj toto je prípad, ktorý potvrdzuje, že sociálne siete ponúkajú ľuďom pocit anonymity a nedotknuteľnosti. Ako polícia opäť dokázala, opak je pravdou. Pre šírenie hoaxov, dezinformácií a hrozieb bolo v posledných mesiacoch zadržaných alebo stíhaných viacero ľudí. Množstvo hoaxov sa šíri aktuálne najmä v súvislosti s inváziou na Ukrajine.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: Polícia SR - Trnavský kraj

Najnovšie videá

Trendové videá